Zubní váček – jak vypadá, jak ho léčit i prasknout?

Zcela jistě chodíte pravidelně na zubní prohlídky a dentální hygienu. Zuby si čistíte správný způsobem, který jste si ověřili na dentální hygieně. I přesto se vám může stát nějaký více či méně závažný problém. Jedním z těch závažnějších je zubní váček.

Přestože to tak nevypadá, mohou neléčené a zanedbané problémy v dutině ústní ovlivňovat celý organismus dost neblahým způsobem. Jde především o neléčené nebo zanedbané záněty, mezi které řadíme také zubní váček.

Co to je zubní váček

Zubní váček je útvar, který se vytvoří na hrotu kořene zubu. Většina z vás na něj přijde v okamžiku, kdy začne bolet.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?

Proč bolí zubní váček?

Bolest vzniká tím, že váček tlačí na zubní nerv. Zde se jedná o akutní stav. Na zubní váček může ovšem přijít i lékař při každoroční kontrole, kdy jde o chronický projev. I když váček nebolí a nezpůsobuje potíže, je vhodné jej ošetřit a infekci odstranit.

Zubní váček vzniká v důsledku infekce a zánětu, které vznikají v zubních kanálcích postiženého zubu. Jedná se o následek probíhajícího zánětu, který má původ v zubu mrtvém nebo odumřelém.

Stačí ho odstranit nebo je lepší ho přeléčit?

Bohužel ani jedna varianta není, takříkajíc, ideální. Pokud váček pouze odstraníte nebo vám lékař předepíše pouze antibiotika, bez dalšího ošetření, tak vlastně nevyřešíte příčinu vzniku zubního váčku, ale pouze následek. Zánět v zubu stále přetrvává.

Kdy je třeba při vytvoření zubního váčku aplikovat antibiotika?

Antibiotika mají smysl pouze u akutních stavů, ale i tak je třeba postižený zub ošetřit. A ani jedna varianta se vám nebude moc líbit.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Volba mezi trhat a čistit

Nejste-li fanoušky trhání zubů, pravděpodobně budete sázet na čištění. Třetí varianta, strčit hlavu do písku a čekat, až to přejde, není dobrý nápad.

Otevřít a vyčistit zubní kanálky, může pouze zubní lékař. Je nezbytné vyčistit všechny zubní kanálky. Problém je, že jejich počet se pacient od pacienta liší a k jejich pročištění je nutný mikroskop. Pokud je tedy chcete vyčistit dobře.

Vytržení zubu je, takříkajíc, stoprocentní a zaručený způsob jak se zbavit zánětu, bolesti a případných komplikací. Pokud vás čeká operace a je nutné vyšetření k vyloučení ložisek s infekcí a vy máte váček u zubu, přistoupí se k extrakci. Jde o to, že na efektivní léčbu není čas a vytržení zubu je stoprocentně rychlé řešení.

TIP: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

A proč netrhat, když nemusíte

Fandové rychlých a efektivních řešení, vás nyní také nepotěším. Vytržení zubu je poslední možnost. Proč ptáte se? Jednoduše proto, že každý zub má v dutině ústní své místo a dobře ošetřený mrtvý zub je nejlepší implantát. Umělé implantáty nebo zubní náhrady nejsou ideální řešení, stojí peníze a nejsou „navěky“.

Ošetření zubního váčku a jeho příčiny je na běh na dlouho trať a může i něco stát, podle použité technologie a zubaře, ale taková péče se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Zachování zubů by měla být priorita zubního ošetření.

Endodoncie – nové slovo?

Endodoncie je disciplína zubního lékařství, která se zabývá zubní dření a tkání okolo zubu. Patří k záchovné stomatologii. Podstoupíte-li endodontické ošetření, jedná se tedy o ošetření zubních kanálků a zubní dřeně nebo vnitřního prostoru zubu s cílem zachovat zub.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

V podstatě se jedná o výše uvedené postupy, které mají za cíl zachovat váš chrup co nejdéle. Endodonticky ošetřené zuby, třeba i odumřelé, mohou i nadále sloužit jako přirozené implantáty.

Co je záchovná stomatologie?

Záchovná stomatologie je obor stomatologie, který se zaměřuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a poruch zubů a ústní dutiny. Hlavním cílem záchovné stomatologie je zachovat zuby a ústní tkáně co nejdéle v co nejlepším stavu. V rámci záchovné stomatologie se využívají různé diagnostické metody, jako například rentgenové snímky, počítačová tomografie, ultrazvukové zobrazování a další. Mezi běžné léčebné postupy v této oblasti patří například ošetření kazů, ošetření zubního dřeně, zubní náhrady, léčba parodontózy a další.

TIP: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků? Co použít k zmírnění bolesti a za jak dlouho odezní?

Důležitou součástí záchovné stomatologie je také prevence, která zahrnuje pravidelné kontrolní prohlídky, ústní hygienu, správnou výživu a další preventivní opatření. Cílem prevence je minimalizovat riziko vzniku onemocnění a poruch v ústní dutině a zachovat zuby a ústní tkáně v co nejlepším stavu.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zubn%C3%AD_v%C3%A1%C4%8Dek, https://www.vitalia.cz/clanky/zastarala-lecba-zubniho-vacku-je-k-nicemu/, https://www.dudlu.cz/pro-zdravi/jak-lecit-zubni-vacek/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *