Cena cesty do Chorvatska autem 2023 – nejrychlejší vs. nejlevnější trasy

Chorvatsko neodmyslitelně patří k letním destinacím, do které se Češi vrací již celou řadu let. A ani letos tomu nebude jinak. Letenky do Chorvatska ale stále vycházejí celkem draze a tak je jasné, že opět bude na řadě cesta autem.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska a kdy se vyplatí cesta přes Maďarsko? Prozradíme vám, jak se vyhnout Slovinsku a na kolik vás cesta vyjde

Covidová opatření při cestě do Chorvatska 2023

V prvních řádcích vás alespoň trošku uklidníme. Od 1. května 2022 byla zrušena ochranná opatření, která se týkala překročení chorvatských hranic. Pro letní dovolenou tak nepotřebujete žádné testy a potvrzení, postačí jen váš občanský průkaz.

Jak se dostat do Chorvatska autem?

Samozřejmě existuje několik možností, ale mezi dvě hlavní a nejkratší patří cesty: 

  • přes Rakousko a Slovinsko
  • přes Slovensko a Maďarsko

… a samozřejmě vaše volba závisí také na tom, z které části republiky vyjíždíte nebo do jaké části Chorvatska máte namířeno. 

Ať už je ale preferovaná trasa jakákoliv, pečlivě si ji nastudujte a naplánujte nejen z hlediska trasy, ale také dle aktuálních omezení (zejména na českých dálnicích) a případnému vytížení turistické trasy. 

Sezónní zvýšení mýtného

V předchozích “covidových” rocích byly jižní destinace rády za každého turistu a na poplatcích to šlo znát. Letos opět dojde k sezónnímu zvýšení mýtného o 10 %. Přejezd mostu na ostrov Krk bude zpoplatněn také a to od 39 do 51 kun pro osobní vozidla do 3,5 tuny.

Platí to ale jen při cestě z pevniny na ostrov, zpáteční cesta je zdarma. Další známý most Mirna je zdarma v rámci dálničního mýta.

Do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko

Jak se vyhnout Slovinsku při cestě do Chorvatska? Nabízí se trasa přes Slovensko a Maďarsko. Ta se stále více vrací do obliby českých cestovatelů…

Trasa Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin – Záhřeb – Split.

Délka trasy je cca 1100 km a zabere 12,5 hod.

Ani zde se ale nevyhnete krátkému průjezdu Slovinskem. Dávejte si ale pozor, ať zbytečně nenajedete na dálnici a držte se trasy přes město Lendava.

Také Maďarsko zvládnete pohodlně přejet bez nutnosti nákupu dálniční známky a cesta se o moc neprodlouží. Stačí, když to vezmete přes Mosonmagyaróvár rovnou na jih na Szombathely mimo dálnici.

Cena poplatků za známky a mýto

Nebudeme počítat poplatky za českou dálniční známku, kterou má část z vás stejně zaplacenou nebo ji vzhledem ke startu cesty nemusíte ani potřebovat. V dalších zemích za známky či mýto zaplatíte:

  • Slovensko: 247 Kč na 10 dní
  • Maďarsko: 455 Kč na 10 dní
  • Chorvatsko: 1300 Kč za cestu tam i zpět

Jen za poplatky tak musíte počítat s cca 2002 Kč.

Do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

Využití trasy přes Rakousko a Slovinsko má své jednoznačné výhody, ale také zápory, o kterých byste měli vědět. 

Jedná se o trasu, kterou zvládnou i méně zkušení řidiči. Dálnice v Rakousku jsou velmi kvalitní, jízda je pohodová a řidiči jsou ohleduplní a ukáznění. Málokdy zde narazíte na uzavírky, objížďky či větší problémy.

Určitě je ale potřeba dodržovat rychlost. Pokuty jsou vysoké, přestupky přísně trestány a vymáhání pokut po Češích mají zmáknuté na jedničku. Také pohonné hmoty jsou zde dražší než při průjezdu Maďarskem.

Na výběr máte ze tří nejvyužívanějších tras do Chorvatska, které se v ceně za poplatky mírně liší, vždy ale zahrnují poplatky za známky a mýta v:

  • Rakousku: 237 Kč na 10 dní
  • Slovinsku: 741 Kč na 30 dní
  • Chorvatsku: 1300 Kč za cestu tam i zpět

Jen za poplatky tak musíte počítat s cenou 2278 Kč.

Do Chorvatska přes Brno

Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Délka trasy je cca 1.090 km a v závislosti na dopravě trvá v průměru 10,5 hod.

Jedná se o nejrychlejší trasu, navíc se na ní vyhnete zpoplatněným tunelům. Je ale zejména při cestě z Prahy počítat s komplikacemi na naší D1, která o prázdninách určitě ještě hotová nebude. 

Do Chorvatska přes Znojmo

Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Délka trasy je cca 1.070 km a v trvá v průměru 11,5 hod.

Hodit se vám bude zejména pokud se chcete vyhnout dálnici D1.

Do Chorvatska přes České Budějovice

Praha – České Budějovice – Linz – Wels – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Délka trasy je cca 1.050 km a zabere vám cca 11,5 hod.

Samozřejmě se jedná o ideální trasu pro obyvatele jižních a západních Čech. V úseku Wels – Graz na vás ale čekají 2 placené tunely, za jejich průjezd tam i zpět zaplatíte průměrně 435 Kč.

Levnější variantou je Istrie 

Při cestě na Istrii, poloostrov vybíhající do Jaderského moře, který se nachází na Severu země u hranic se Slovinskem můžete ušetřit za poplatky v Chorvatsku. 

Oproti 1300 Kč, které jsme počítali na cestu tam i zpět do Splitu, budete potřebovat jen cca 458 Kč, ve levnější variantě využijete pouze zpoplatněný úsek Záhřeb – Rijeka.

Cena mýtného se samozřejmě může v rámci aktuálních okolností lehce lišit, ale počítejte zhruba 50 kun (164 Kč) na 100 km.

Zdroje: https://autotrip.cz/za-kolik-do-chorvatska-autem/ a https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/autem-do-chorvatska-kolik-stoji-cesta

4.1/5 - (11)

Zkušenosti “Cena cesty do Chorvatska autem 2023 – nejrychlejší vs. nejlevnější trasy

  1. Zapomněli jste , že na Istrii lze po Slovinské dálnici a Chorvatskou zaplatíte jen nepatrně. To platí i o cestě na Krk , Cres a Mali Losinj či letoviska okolo Crikvenice. V těchto případech se sjede ze slovinské dálnice v Postojné a pokravuje na Rijeku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *