Ztráta vlasů bývá velmi nepříjemným estetickým problémem nejen pro ženy, ale i pro muže. Mnohdy je na vině i autoimunitní onemocnění zvané alopecie. Co to vlastně je a co vše je o ní dobré vědět?
Odborně se tato nemoc nazývá alopecia areata. Jde o autoimunitní poruchu, způsobující vypadávání vlasů a ochlupení na těle, přičemž ztráta vlasů je samozřejmě nejvýraznější. Ovšem postižený člověk může lokálně ztrácet i řasy apod.
Jak vzniká alopecie?
Problém nastává v našem imunitním systému. Ten zdravý se totiž náš organismus snaží chránit před negativně působícími vnějšími vlivy. Okamžitě tak zareaguje na jakékoliv škodlivé viry nebo bakterie. Ovšem v případě alopecie dochází k tomu, že tento systém považuje za nepřátele i vlasové folikuly a napadá je. Tím je samozřejmě ničí, což přerušuje zásobování vlasů a ochlupení živinami. Důsledkem je jejich vypadávání.
Tip: Provexin A100HF recenze – funguje proti vypadávání vlasů?
Ovšem autoimunitní problémy nemusí být jedinou příčinou. Alopecie se může objevovat i při onemocnění diabetem I. typu, u nemocí endokrinního systému, u náhle vzniklých hormonálních změn nebo u revmatoidní artritidy. A na jejím vzniku se pravděpodobně mohou podílet i genetické dispozice.
A rovněž nelze opomenout i vliv prostředí, v němž pacient dlouhodobě pobývá, stejně jako chronické nemoci, s nimiž se dlouhodobě léči. Zmínit lze například astma, vitiligo (depigmentace některých částí pokožky) nebo alergie.
Příznaky alopecie
K vypadávání ochlupení obvykle dochází lokálně, tedy jen na omezené části těla. Někdy je ztráta vlasů, řas či ochlupení na postiženém místě komplexní, jindy dochází jen k prořídnutí porostu. Pokud vás tedy během poměrně krátké doby překvapí náhlé prořídnutí vlasů, nebo dokonce začnete na různých místech pozorovat vznik lysin, zpozorněte.
Může se dokonce stát, že zatímco na některé části těla začnou vzniklé lysiny pomalu zarůstat, na jiném místě se začnou tvořit nové. Obtíže se navíc často vážou především na chladnější počasí.
Někdy se může přidat i postižení nehtů, a to jak na rukou, tak i na nohou. Lze si povšimnout jejich červeného zbarvení, hrbolatosti a mnohdy i nadměrné křehkosti (ulomí se tedy při jakémkoliv prudším nárazu nebo nešetrnější kosmetické proceduře).
Tip: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?
Koho může postihnout alopecie?
Toto onemocnění se vyskytuje jak u žen, tak i u mužů, přičemž její výskyt v rámci pohlaví je víceméně rovnoměrný. U mužů bývá někdy zaměňována s plešatěním. Při něm však dochází k pozvolné ztrátě vlasů, zatímco v případě alopecie jde o náhlý a především lokální úbytek vlasů – leckdy například jen na jedné straně hlavy, přičemž bývají často postiženy i řasy a vousy.
Tip: Co je Vlasové hnojivo? Recenze a zkušenosti uživatelů
Alopecie se může vyskytnout i u dětí a v útlém věku se spolu se ztrátou vlasů a ochlupení téměř vždy objevují i výše zmíněné defekty nehtů. Předpokládá se vliv dědičnosti, ovšem rozhodně není pravidlem, že rodiče s alopecií přenesou toto onemocnění i na svého potomka.
Zdroj: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/alopecie-2120.html, https://nemoci.vitalion.cz/alopecie/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.