Vyznat se v nemocech, které mohou vás nebo vaše nejbližší potkat je velmi důležité. Díky znalosti příznaků snadno zjistíte, s čím máte tu čest a hned budete vědět, zda má smysl zkusit domácí léčbu nebo se máte vydat k lékaři. Dnes si společně posvítíme na laryngitidu.
Laryngitida neboli zánět hrtanu
Laryngitida neboli zánět hrtanu (latinsky larynx) je souhrnné označení pro onemocnění hrtanu na zánětlivém podkladu. Laryngitida má několik forem, které jsou vyvolány různými vlivy. Nejčastějšími původci jsou viry a bakterie.
Pro lepší pochopení závažnosti onemocnění se podíváme, kde se hrtan nachází a jaké plní funkce. Hrtan by se dal přirovnat k jakési trubici vyztužené chrupavkami. Prochází jím vzduch do průdušnice a následně do plic. Vstup do hrtanu je chráněn příklopkou hrtanovou, která zabraňuje vdechnutí potravy.
Kromě dýchání, kašlání a polykání je velmi důležitá funkce hrtanu také tvorba hlasu. Hlasivky se díky svalům napínají a smršťují, čímž mění proud vzduchu. Hlasivky však nejsou původcem barvy hlasu, ta vzniká až ozvami v horních cestách dýchacích a nosních dutinách.
Akutní laryngitida
V prvních fázích laryngitidy se setkáváme s nespecifickými příznaky:
- bolest hlavy,
- bolest kloubů a svalů,
- rýma,
- horečka,
- únava a celkové vyčerpání.
Za tři dny od vypuknutí prvních příznaků se dostavují specifické příznaky spojené s postižením v oblasti hlasivek:
- štěkavý kašel typický pro laryngitidu,
- chrapot,
- silná bolest v krku,
- změna hlasu až jeho úplná ztráta,
- obtížné polykání,
- bolest na hrudi a dušnost,
- horečka
Chronická laryngitida
Chronická laryngitida vzniká kvůli vleklým zánětlivým procesům v různých částech dýchacích cest nebo dlouhodobým přetěžováním hlasivek (zpěváci, mluvčí, učitelé). Chronický zánět může vzniknout také na podkladě chemického poškození z důvodu kouření, pobytu v prašném prostředí nebo po styku s chemikáliemi.
Příznaky se u chronické laryngitidy vyvíjí delší dobu a nejsou příliš výrazné. Pro nemocného jsou spíše obtěžující, ale nijak jej neomezují, proto zůstává často neléčená.
Léčba laryngitidy
Žádná specifická léčba laryngitidy neexistuje. Přistupuje se k mírnění příznaků díky lékům tlumících kašel a v další fázi léčby se přistupuje k rozpouštění hlenu a podpoře jeho vykašlávání. Antibiotika se předepisují pouze při prokázání, že je nemoc způsobena bakteriemi.
Pacient dodržuje klid na lůžku a musí šetřit své hlasivky. Tudíž by měl pít vlažné tekutiny, příliš nemluvit a vyhýbat se prašnému prostředí a zejména kouření.
Laryngitida u dětí
Dýchací cesty u dětí a kojenců jsou užší než u dospělých, proto je u nich nemoc rizikovější. U dětí bývá průběh onemocnění různý, ale obvykle se příznaky objevují v noci, kdy se dostaví dramatický štěkavý kašel, který může dítě dráždit až ke zvracení.
Kašel provází také pískání při nádechu, chrčení, výrazná dušnost a neklid dítěte. Pokud je zúžení hrtanu výrazné, tak může dojít k zmodrání okrajových částí těla (špička nosu, prsty, ušní boltce). V závažných případech jsou dýchací cesty uzavřeny úplně a dítě se dusí. Modrání a výrazná dechová tíseň je jasná indikace k volání záchranné služby.
První pomocí u dětí je odstranění otoku krku, což zajistíte inhalací studeného vzduchu (v zimě otevřít okno, dýchat vzduch z mrazničky) nebo studeným obkladem na krk. Přestože záchvat za chvíli ustoupí, tak je pravděpodobné, že se objeví další noc znovu.
Epiglotitida
Epiglotis neboli příklopka hrtanová se nachází za kořenem jazyka a uzavírá vstup do průdušnice při polykání, aby nedošlo k vdechnutí potravy. Zánět příklopky hrtanové se vyskytuje nejčastěji u dětí ve věku 3 – 6 let jako komplikace laryngitidy nebo angíny.
Zánět příklopky hrtanové je život ohrožující stav, kdy příklopka zduří a několikanásobně se zvětší, což má za následek úplné uzavření dýchacích cest a dušení.
Nástup příznaků je rychlý a oproti laryngitidě se dostavují i jiné příznaky:
- vysoké horečky,
- bublavé a srkavé zvuky při nádechu i výdechu,
- dítě je nápadně klidné a nepláče (pláč vyvolává bolest),
- výrazná dušnost,
- sliny vytékají z úst (nelze je polknout),
- opírá se o ruce, což je úlevová poloha.
Rozvoje onemocnění je rychlý a je důležitý včasný zakročení lékaře. V případě podezření na zánět příklopky hrtanové neprodleně volejte záchrannou službu.
Zdroje: https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/zanet-hrtanu/, https://nemoci.vitalion.cz/laryngitida/, https://nemoci.vitalion.cz/epiglotitida/
Jsem zdravotní sestra, která miluje psaní a svoji rodinu. Zabývám se zdravím a životním stylem a nebojím se žádné výzvy. Kromě cestování a sportu se věnuji také také vaření a dobrému jídlu. V mých článcích najdete to, co hledáte.