Co je rem spánek a jaký má vliv na kvalitu spánku

Spánek je útlumová a relaxační fáze našeho organismu, se kterou se nám daří zajistit naše zdraví i přežití. Nejdůležitější je přitom rem fáze spánku. Jaký má pro naše tělo význam? 

Sedm hodin spánku denně? 

Ve statistikách se uvádí, že průměrná dospělá populace spí sedm hodin denně. Přitom celá třetina lidí spí pouze šest a půl hodiny za noc. Tato čísla jsou vcelku alarmující, jelikož tělo potřebuje pro svou regeneraci v optimálním případě osm hodin spánkové činnosti. Během této doby se nám podaří nejen zregenerovat naše tělo, ale také si dostatečně odpočinout před nadcházejícím dnem. 

Kromě jiného má nedostatek spánku negativní vliv také na naši tělesnou hmotnost. Lidé, kteří méně spí, prostě a jednoduše více přibírají na váze. 

Jak zajistit kvalitní spánek? 

O tom, zda bude náš spánek kvalitní, rozhoduje mnoho faktorů. Fyzická únava, aktuální psychické rozpoložení, vyvětraná místnost, nebo také čisté lůžkoviny bez prachu a alergenů. Když se budeme v noci budit, bude se zhoršovat nejen naše vnímání, ale také pozornost a celkový zdravotní stav. Nejdůležitější je pro nás rem fáze spánku. O co se jedná? 

Spánkový cyklus

Spánkový cyklus je pro naše tělo důležitý. Celkově bychom měli absolvovat cyklů za jednu noc pět, přičemž jedna z nich trvá vždy okolo 90 minut. Z toho vyplývá, že ideální počet hodin je sedm a půl. Pokud svému tělu nedopřejeme odpočinek, vymyslí způsob, jak nás samo zabrzdit. Kvalitní spánek se nám přitom podaří i v případě, že naše podmínky nejsou ideální. Pokud tedy jedete za příbuznými, kde na vás bude čekat skládací matrace, jednorázově to váš spánkový cyklus nezmění. 

REM fáze spánku je nejdůležitější

Během spánku se střídají non rem a rem fáze. Druhá z nich je přitom nejdůležitější. Jedná se o fázi, kdy je náš spánek nejhlubší, a při které se nám zdají sny. Tato fáze je typizovaná rychlým pohybem očí během spánku, Rapid Eye Movement, REM. Náš dech je zrychlený a když se probudíme právě v této spánkové fázi, budeme následně unaveni. 

Aktivita mozku je vysoká

Během REM fáze spánku se činnost našeho mozku pohybuje ve velmi podobných úrovních, jako když bdíme. Jelikož je mozek aktivní, zdají se nám velmi živé sny. Při této fázi spánku se nám daří se vyrovnávat se zátěží, která na nás během života působí. K čemu vede špatný spánkový cyklus? 

Aktivita mozku je vysoká

V průběhu noci se spánkové cykly sice opakují, ale stále je nutné, aby jej bylo dostatek. Když je ve vašem životě nedostatek prostoru pro REM fázi spánku, obecně jste náchylnější k duševním poruchám. Fáze REM je přitom vůbec nejdelší v samém závěru spánku. 

Podpořit kvalitu spánku je možné

Pokud si přejete, aby byl váš spánek co nejkvalitnější, pořiďte si kvalitní matrace FOR LIVING. Právě na kvalitě matrace, na kterou si každý večer leháme, je závislé pohodlí a opora pro celé tělo. Vhodnou matraci vybírejte podle svých preferencí a požadavků na tvrdost. Pohlídejte si, zda vyhovuje vašim požadavkům na nosnost. Alergici ocení antialergenní úpravu, nebo možnost pratelného potahu matrace.

Zaměřte se na zklidnění před spánkem

Ještě před tím, než půjdete spát, si dopřejte správný režim. Vynechejte těžká jídla nebo mléčné výrobky. Když má naše trávení možnost si odpočinout, spánek i regenerace organismu je lepší. Spíše než dramatické programy v televizi si do ruky vezměte nějakou klidnou knihu, nebo se třeba dívejte na zklidňující videa z přírody s relaxační hudbou. I tyto zdánlivé maličkosti vám pomohou se správně zklidnit. 

REM fáze spánku je pro celou regeneraci těla nejpotřebnější. Pomoci si můžete volbou správné matrace, nebo vhodných režimových opatření. 

Zdroj: PR článek

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *