Kvasinky patří mezi prospěšné mikroorganismy, které jsou pro lidstvo velmi prospěšné. Mají na starosti například výrobu potravin nebo se starají o příznivé pochody v těle. Přemnožené mohou samozřejmě působit škody – takže pokud je chcete použít jako základ oblíbeného hnojiva domácí výroby, měli byste vědět, jak při jeho výrobě postupovat a na co si dát pozor při aplikaci.
Co obsahují kvasnice
Droždí je doslova zásobárnou užitečných látek. Jde především o vitaminy skupiny B (především vitamin B1, B2 a B3), ovšem pro rostliny je důležitý také obsah chromu a celkové působení kvasinek jako takových. Jde totiž vlastně o houby, které jim dokážou pomoci s některými fyziologickými procesy a jako bonus zlepšují strukturu i propustnost půdy.
Jak připravit hnojivo z droždí a cukru
A co budete k přípravě tohoto hnojiva potřebovat? Jen droždí (nejlépe čerstvé), cukr a vodu. Základní poměr vypadá takto:
- 200 gramů čerstvého droždí
- 1 litr teplé vody
- 1 lžíce cukru
Droždí rozdrobte do vody, přidejte cukr a nechte jednu hodinu odstát na teplém místě. Poté přeceďte a nařeďte v poměru 1:10 (na 1 litr nálevu tedy budete potřebovat 10 litrů vody). Ovšem hnojení pro rostliny lze připravit i ze suchého droždí. A jak postupovat? V 10 litrech teplé vody jednoduše rozpusťte 1 sáček suchého droždí (o váze asi 10 gramů) a přidejte 2 polévkové lžíce cukru. Toto hnojivo si však musí v klidu odpočinout asi 5 hodin. Poté se přecedí, naředí vodou v poměru 1:5, a použije jako zálivka.
Hnojení droždím pro lilkovité rostliny (rajčata, brambory)
Pokud ovšem pěstujete rajčata, brambory nebo jejich příbuzné, musíte recept na hnojivo z droždí trochu změnit. Budou vám stačit 3 litry teplé vody. V nich rozpusťte 100 gramů čerstvého droždí a jednu čajovou lžičku cukru. Vše nechte týden odstát, aby se zredukovaly látky, které lilkovitým rostlinám vadí. Poté opět přeceďte a zřeďte. 250 ml tohoto hnojiva rozmíchejte v 10 litrech vody a použijte jako hnojivo pro rajčata a brambory v množství 1 litr pod každý keř.
Stejný recept lze použít i pro výživu sazenic – je totiž o něco šetrnější než klasické hnojivo z droždí a vody. Hnojiva aplikujte tolik, jako kdybyste sazenice běžně zalévali.
Jak správně používat hnojivo z droždí
Nezapomeňte na to, že kvasinky jsou houby a pro svou aktivitu potřebují teplo. Teplota půdy by se tak před jejich aplikací měla pohybovat minimálně okolo 10 nebo ještě lépe 12 °C. Kvasinky tak mohou bez potíží stimulovat aktivity půdních mikroorganismů. Hnojení kvasinkami se používá 1krát za 14 dní, v kombinaci s popelem (viz níže) pak 1krát za měsíc.
Tip: Jak si vytvořit hnojivo z kopřiv?
Důležité je také vědět, že kvasinky jako živé organismy při své činnosti nadměrně spotřebovávají draslík z půdy. Hnojení jejich prostřednictvím je proto nutné vždy střídat s aplikací dřevěného popela, a to ve dvoutýdenních intervalech.
V popelu se kromě draslíku nachází také železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník a mnohé další důležité stopové prvky. A kolik popela použít? Jeho množství by při běžné aplikaci nemělo překročit 50-70 gramů na m2.
Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/univerzalni-prirozene-a-prirodni-hnojivo-z-drozdi-zajisti-bohaty-rust-vsech-rostlin-staci-spravne-smichat-tri-suroviny/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/14230-staci-kostka-drozdi-a-mate-nejlevnejsi-hnojivo-pro-pokojove-i-venkovni-rostliny
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.