Jak funguje 1, 2 a 3 směnný provoz? Druhy směn a příplatky

Ucházíte se o zaměstnání, ale vrtá vám hlavou jak bude náročný provoz na směny? Vysvětlíme vám, jak fungují směnné a nepřetržité provozy, jaké jsou jejich výhody i zápory nebo jaké vám jako zaměstnanci náleží za směny příplatky. 

K čemu slouží provoz na směny?

Ve spoustě odvětví je nepřetržitý provoz téměř nepostradatelný. A jelikož bez zaměstnanců by asi jen málokteré odvětví fungovalo, je nutné dobře vymyslet jejich střídání. 

Právě k tomu slouží provoz na směny, kdy si každý ze zaměstnanců odpracuje určitou směnu dle smluvených hodin a na konci směny jej na místě vystřídá kolega nastupující další směnu.

Co je jednosměnný provoz?

Pokud podnik či firma nepotřebuje být v neustálém provozu, většinou k tomu postačí běžný jednosměnný provoz. To znamená, že zde zaměstnanci pracují najednou v jedné směně po celé pracovní den. 

Taková směna obvykle začíná v ranních hodinách a trvá 8 hodin, týdně tak jeden zaměstnanec odpracuje 40 hodin. Samozřejmě za předpokladu, že má 2 dny v týdnu – tedy víkend – volné.

Pokud tedy v pracovním inzerátu není uvedeno upřesnění k jednosměnnému provozu, které se může občas lišit, počítejte s tím, že se budete každý pracovní den potkávat se stejným týmem kolegů.

Může se hodit: Státní svátky – Polsko

Co je dvousměnný provoz?

Provozy, které je potřeba mít nonstop v provozu, mohou pro své fungování zvolit dvousměnný provoz. 

24 hodinové směny tak v každé pozici rozdělí na polovinu, jeden zaměstnanec tak odpracuje 12 hodinovou směnu a na konci jej vystřídá druhý zaměstnanec, kterého opět čeká 12 hodin práce.

Zaměstnancům se tak střídají denní směny, noční směny a dny volna. Týdenní pracovní doba u dvousměnného provozu je dle zákona zkrácena na 38,75 hodin týdně.

Co je třísměnný provoz?

Třísměnný provoz využívá většina podniků, které potřebují fungovat nepřetržitě. Zaměstnanci se střídají ve třech směnách, kdy každý odpracuje 8 hodin

Zaměstnanci tako chodí “na ranní, odpolední nebo na noční” a ve většině případů se jim tyto typy směn střídají. V praxi to tedy vypadá tak, že se v podniku co 8 hodin vymění celá směna za další

Týdenní pracovní doba je podle zákona u třísměnného provozu také zkrácena, a to na 37,5 hodin týdně.

Co je čtyřsměnný provoz?

Efektivní směnný systém, který se stále častěji používá. Díky čtyřsměnnému provozu jsou zaměstnanci rozděleni do 4 směn a většinou se používají v odvětvích, které musí fungovat i během víkendů či svátků

Čtyřsměnný provoz si firmy nejrůzněji upravují podel své potřeby a je tedy velmi těžké jej přesně specifikovat.

Základem ovšem zůstávají 4 skupiny zaměstnanců (směny). Ty mohou například fungovat na principu 4 odpracovaných 12 hodinových směn (2x ranní + 2x noční), které doplní 2 dny volna. 

Některé modely ale fungují také s 8 hodinovými směnami, kdy podnik funguje na třísměnném provozu – 3 směny tedy pracují na ranní, odpolední a noční směně, 4. směna má mezitím den volno. A pak se kolečko otočí, 4. směna nastoupí místo jiné, která bude mít volno.

Díky těmto typům rozvržení a dodatečné 4. směně má podnik dostatek zaměstnanců k pokrytí nepřetržitého provozu

Nepřehlédněte: Státní svátky – Německo

Co je ranní směna?

Velice oblíbený a využívaný systém, který je vhodný pro provozy, jež nevyžadují nepřetržitý provoz. Zaměstnanci jednoduše nastupují do práce v brzkých ranních hodinách a odpracují 6 – 8 hodin denně

Výhodou je, že končí zpravidla kolem 14. – 15. hodiny odpolední a mají pak část dne volného pro své aktivity.  

Noční směna – příplatky a pravidla 

Při směnném provozu zaměstnanci často absolvují také noční směny. Ty jsou vykonávány mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní.

Jelikož se jedná o náročné směny, mají zaměstnanci dle zákona nárok na příplatek za noční směnu ve výši 10 % k běžné hodinové mzdě – tedy průměrnému hodinovému výdělku. Ve státním sektoru je to pak dokonce 20 %.

V noci je náš biologický systém připraven na spánek, noční směny vyžadují větší dávku soustředění. Podle zákoníku práce tak noční směny nesmí vykonávat mladiství zaměstnanci, těhotné ženy a novopečené maminky do devátého měsíce po porodu. Kojící matky pak mohou zaměstnavatel požádat o přeložení na denní směnu, ten je jim ze zákona povinen vyhovět.

Příplatky za přesčasy, svátky nebo víkendy

Některé provozy se obejdou bez odpracovaných víkendů, je ale spousta odvětví, která by bez nepřetržitého provozu fungovat nemohla. 

Pokud zaměstnanci pracují i o víkendech, mají nárok na příplatek, který ve státním sektoru za každou hodinu činí 25 % z průměrného hodinového výdělku

V soukromých odvětvích pak mají zaměstnavatelé povinnost zaměstnancům za práci o víkendech připlatit minimálně 10 %, počítají se pak i zlomky odpracované hodiny.

Vůbec nejvýhodnější by pro zaměstnance měla být práce ve státní svátek. Ze zákona by mělo být za tento odpracovaný den zaměstnanci poskytnuto náhradní volno, domluvit se se zaměstnavatelem ale může také na příplatku ve výši až 100 % průměrného hodinového výdělku.

Také práce přesčas by měla být zaměstnavatelem ohodnocena lépe. Zaměstnanec má nárok na příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, pokud již tyto příplatky nejsou zahrnuty ve mzdě nebo platu.

Co je směna a kolik hodin můžete dle zákona odpracovat?

Směnu chápeme jako stanovenou pracovní dobu. Dle zákona je stanovena délka pracovní doby při různých provozech. Při jednosměnném provozu činí nejvýše 40 hodin týdně, u dvousměnného provozu je to 38,75 hodiny týdně. U třísměnného a nepřetržitého provozu je stanovena maximální týdenní pracovní doba 37,5 hodiny týdně.

Jaké jsou povinné přestávky při práci?

Zákon stanovuje, že zaměstnanec má během pracovní doby nejpozději po šesti hodinách nepřetržité práce nárok na přestávku. Tato přestávka je v minimální délce 30 minut. Na 12 hodinových směnách tak často zaměstnanci mívají jen jednu přestávku.

Zdroje: https://www.finance.cz/525034-priplatky-za-praci/, https://www.superkariera.cz/poradna/pro-zamestnance/pravidla-smenneho-provozu-jak-zvladnout-smeny-bez-nasledku.html a https://dostupnyadvokat.cz/blog/prace-na-smeny

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *