Jak najít jméno písničky, když neznáte název?

Komu z nás se to občas nestane. Od rána nám v hlavě zní známá melodie, jakmile si ale chceme písničku pustit, nastává problém. Jak že se náš oblíbený song jmenuje? Naštěstí v dnešní době existuje několik možností, jak zjistit název písně nebo interpreta …

Jak najít písničku podle textu?

V případě, kdy znáte alespoň část textu hledané písně, máte většinou vyhráno. Ten totiž stačí zadat do Googlu nebo třeba na YouTube a chytré algoritmy vám většinou správný song bez problémů najdou. 

Problematičtější může být, když neznáte text a v hlavě máte pouze melodii písně. Pokud ale máte alespoň trošku pěveckého talentu, pomůže třeba jen přístup k internetu a broukání melodie …

Náš tip: Jak vyčistit bezdrátová sluchátka

Shazam snadno najde hrající skladbu

Asi největší hvězdou mezi vyhledáváním hudby je aplikace Shazam. Ta má velice rozsáhlou databázi hudby a je tedy pravděpodobné, že najde váš oblíbený song, který právě hraje třeba v rádiu. 

Appka je velice jednoduchá, po spuštění zkrátka vidíte modré pulzující kolečko s logem Shazam a nad ním nápis dotkněte se a Shazamujte. Stačí tedy stisknout a nechat Shazam chvíli poslouchat

Horší je to ale ve chvíli, kdy vám píseň nehraje v rádiu, ale pouze v hlavě. Shazam potřebuje k rozpoznání poměrně kvalitní nahrávky a museli byste mít už nějaké to pěvecké nadání, aby vámi zazpívaný song našla. 

Druhým problémem jsou pak občas písně v češtině. Shazam si se zahraničními interprety poradí snadno, z českých zvládá skvěle známější interprety a písně. Pokud vám ale v hlavě hraje méně známý song, nejspíše budete mít smůlu.

Pokud píseň právě hraje, potřebuje Shazam často jen pár sekund k tomu, aby správný song našla.

Vámi vyhledané songy se vám ukládají do seznamu, jednoduše je tak znovu najdete. Stejně tak vám Shazam připraví seznam skladeb, které by se vám na základě hledání mohly líbit. Ty si pak můžete přehrát v AppleMusic nebo jiné appce. 

Může se hodit: Jak se naučit anglicky – tipy pro klasické i on-line učení

SoundHound a Midomi s rozšířenými funkcemi

Další možností, jak zjistit název písně a jejího interpreta je aplikace SoundHound nebo její webová verze pro PC s názvem Midomi

Můžete zde vyhledat právě hrající píseň v rádiu, SoundHound ale nabízí také možnost, kdy melodii zabroukáte, zazpíváte nebo třeba zapískáte. Stejně tak zde ale můžete vyhledávat pomocí úryvků textů. 

Jakmile začnete na SoundHoundu objevovat hudbu, automaticky se vám začne vytvářet váš seznam skladeb, kde si objevené hity můžete kdykoliv přehrát – buďto tedy jejich 30 sekundovou ukázku nebo vás aplikace přehodí na YouTube či placený Apple Music.

MusicID jako slabší varianta

Další možností je taktéž bezplatná aplikace MusicID, funguje na velice podobném principu jako Shazam a SoundHound. Podle recenzí a zkušeností uživatelů se ale na konkurenci rozhodně nechytá

Na druhou stranu má ale spoustu uživatelů, kterým vyhovují například funkce zobrazení celého alba interpreta nebo přidávání poznámek k identifikovaným songům. Na MusicID také najdete informace o svých oblíbených interpretech.

AudioTag jako dědeček Shazamu

Z minulosti si možná pamatujete webovou stránku audiotag.info. Zde bylo možné nahrát úryvek songu a AudioTag vám našel hledaný song. Nebo se o to alespoň pokusil. 

A světe div se, AudioTag stále ještě funguje. Určitě ale neočekávejte moderní aplikaci typu Shazam, AudiTag zaspal svou dobu a vypadá spíše jako Sazamův dědeček. 

S oříšky pomůže komunita z WatZatSong 

Nepodařilo se vám ulovit svůj neznámý hit v rádiu a ani broukání v SoundHoundu nepomohlo? Zkuste sílu komunity na webu watzatsong.com.

Bude to ale potřebovat značnou dávku kuráže. V případě, že nemáte nahrávku songu k dispozici, nezbyde vám než se pokusit ji zazpívat a nahrát veřejně na web. Pak už jen stačí počkat na reakce přispěvatelů, kteří většinou ochotně pomohou. 

S českými texty zde ale moc nepochodíte, watzatsong.com má jen anglickou a francouzskou verzi, čemuž tedy odpovídá i složení komunity.

Hledáte písničku z filmu? Pomůže TuneFind!

Slyšeli jste ve filmu, seriálu nebo TV pořadu písničku, která vám nejde z hlavy? Netušíte, o jakého jde interpreta natož, abyste znali název songu? Pomoci vám může TuneFind.

Na webu tunefind.com stačí zadat název filmu a za chvíli máte k dispozici kompletní soundtrack. Ukázku jednotlivých písní si můžte přehrát přímo na webu, pro celou píseň stačí jeden klik, který vás odkáže na song na YouTube, Spotify, Apple Music, Amazon Music nebo Songtradr – ten je mimochodem autorem tohoto projektu.

Názvy filmů je vždy potřeba zadávat v anglickém jazyce a nepočítejte s tím, že byste zde našli méně známé nebo české filmy

Se zadáváním obsahu můžete pomoci i vy, u některých filmů soundtrack chybí a vy jej můžete doplnit, případně můžete k jednotlivým filmovým hitům přidávat popisky scény, u které zazněly. Pomůžete tak v hledání dalším návštěvníkům webu.

Reklamní songy najdete na TVspoty

Česká stránka TVspoty.cz nabízí poměrně širokou databázi českých i zahraničních reklam, které se nám denně objevují na obrazovkách. Pokud vás tedy zaujal song hrající v některé reklamě, máte vyhráno

Na TVspoty stačí ve vyhledávání zadat značku, kterou reklama propaguje, a pokud tu svou najdete, stačí ji rozkliknout – v informacích pod videem pak většinou najdete právě i název písně a interpreta.

A pokud si nejste jistí ani tím, kterou značku reklama propagovala, můžete hledat podel kategorií například reklamy na auta, alkohol a pojištění nebo v sekci vánočních reklam.

Čtěte také: Jak uplést francouzský cop

Spotify umí skvěle hledat podle textu

Při vyhledávání písně podle textu už jsme zmínili Google nebo YouTube. Kod ale umí najít písničku i podle krátkého úryvku dokonale a bezchybně, je Spotify. Ve vyhledávání stačí zadat pár slov z písně a většinou máte výsledek okamžitě k dispozici. A píseň si rovnou přehrajete nebo přidáte do své knihovny.

Spotify ale samozřejmě pracuje jen se svou databází hudby. Výsledek tedy najde jen v případě, že je song do její hudební galerie zařazen. U méně známých songů tak bude Google nejspíše lepší volbou.

Siri můžete klidně i zazpívat

Jablíčkáři používají často Siri k přehrání svých oblíbených songů, méně z nich už ale ví, že Siri umí hudbu také rozpoznat.

Stačí aktivovat Siri a zeptat se “what’s is name of this song?” nebo podobnou frází. Pak už stačí jen přehrát ukázku nebo Siri zazpívat. Siri ale spolupracuje s aplikací Shazam, proto je důležitá kvalita ukázky.

Máte svou oblíbenou aplikaci nebo trik, jak najít píseň? Podělte se o ně s námi a dalšími čtenáři v komentářích níže …

Zdroje: https://www.atlaso.cz/jak-zjistit-nazev-pisnicky-podle-textu-nebo-melodie/, https://insmart.cz/google-najde-pisnicku-podle-piskani-mumlani-a-broukani/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *