Počet kroků si můžete měřit za pomoci chytrých náramků či hodinek, ale využít je možné rovněž krokoměry v mobilu. Jak fungují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody oproti daným zařízením?
Co je to vlastně krokoměr?
V současné době máte v oblasti moderních technologií k dispozici nesčetné množství zařízení. Mnohé jejich alternativy navíc existují ve formě aplikací pro chytré telefony. Takové zařízení dnes vlastní téměř každý a levnější mobilní telefony z číny lze pořídit za poměrně nízkou cenu. V rámci nabízených aplikací je přitom možné využít také krokoměr neboli pedometr, který při chůzi počítá kroky. Udělat každý den určitý počet kroků je aktuálně cílem mnoha lidí, jež chtějí žít aktivněji, což znamená rovněž zdravěji.
Jistě, počet kroků vám budou počítat i chytré hodinky či náramky, které mají některé výhody, na druhou stranu je nutné počítat i s určitými negativy. Ještě než se však pustíme do srovnání těchto tří možností, zaměříme se na to, jak vlastně krokoměr v mobilu funguje, abyste věděli, zda má pro vás cenu o jedné z aplikací vůbec uvažovat. Předně se zmiňme, že jsou často zdarma, takže za jejich vyzkoušení v podstatě nic nedáte. Budete se s nimi muset pouze naučit zacházet, což ale není extrémně složité a bude vás to stát pouze minimum času.
Jak funguje krokoměr v mobilu?
Chytré telefony aktuálně disponují nejrůznějšími senzory, mezi nimiž nás bude zajímat akcelerometr. Ten sice měří především zrychlení, nicméně využít ho lze i k dalším činnostem, a to včetně zjištění vibrací, což je důležité právě pro krokoměr. Jakmile se totiž rozejdete, váš mobil začne počítat otřesy a zaznamenávat kroky. Dané zařízení přitom za pomoci těchto dat dokáže určit jeden krok. Nemusí být ale úplně přesné. Proto byste v dané aplikaci měli vyplnit údaje jako pohlaví, věk či výšku, které pomohou nejen spolehlivěji určit pohyby jako kroky, ale zároveň bude počítání přesnější.
Přesto se na krokoměry nelze spoléhat stoprocentně. Tu a tam totiž mohou zaznamenat jako krok pohyb, který vlastně krokem nebyl, anebo naopak některé uskutečněné kroky vynechají. Na druhou stranu naprostá přesnost nemusí být nezbytně nutná. Dané aplikace mohou mít navíc i další funkce, díky nimž budete moci optimalizovat vaše fyzické aktivity. Pokud to tedy myslíte vážně, tyto pomocníci budou stát na vaší straně. Co všechno vám může krokoměr v mobilu pomoci zjistit?
- Aplikace vás mohou informovat, jakou jste daný den urazili vzdálenost.
- Spočítat vám dokážou i spálené kalorie, což může být vhodné pro osoby, které se snaží shodit přebytečné kilogramy.
- Budete moci zjistit i skutečnost, kolik času jste věnovali chození.
- Díky krokoměru v mobilu je možné optimalizovat pitný režim, neboť vás může upozorňovat na nutnost se napít.
- Aplikace vás dokážou informovat o vašem aktuálním BMI, tedy indexu tělesné hmotnosti.
- Mnohé z nich vám poskytnou i grafy, takže budete mít k dispozici informace o svých aktivitách i v dlouhodobém časovém horizontu.
- Některé aplikace mohou využívat i GPS, což je činí přesnějšími, zase ale více vybíjejí baterii.
Zvolit krokoměr v mobilu, chytré náramky či hodinky?
Jak už jsme naznačili výše, krokoměr v mobilu je pouze jednou, nikoli jedinou možností, jak měřit počet kroků, které denně ujdete. Zaměřme se tedy alespoň ve zkratce na jednotlivá zařízení a uveďme si jejich výhody a nevýhody, což vám může pomoci při výběru toho nejvhodnějšího.
- Krokoměry v mobilu – ačkoli mohou měřit počet kroků poměrně přesně, obecně bývají méně spolehlivé. Telefon navíc budete muset nosit neustále u sebe, a ať už využívá GPS či nikoli, krokoměr bude vybíjet baterii. Na druhou stranu bývají zcela zdarma a mají zajímavé funkce.
- Chytré náramky – zařízení, kterým se říká také fitness náramky či právě krokoměry. Monitorují přitom vaše denní aktivity, ale mohou např. zobrazovat i notifikace z telefonu. Bývají přesnější, ale stojí více peněz. Nejlevnější chytré náramky však seženete už od ceny okolo pětistovky.
- Chytré hodinky – i tato zařízení mohou zobrazovat notifikace, příchozí hovory a zprávy z telefonu. Využít je ale lze i jako krokoměr, mohou sledovat vaši pohybovou i spánkovou aktivitu a některými lze zaplatit namísto platební karty. Jejich cena je ovšem vyšší.
Kolik kroků denně udělat?
Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb, proto se jedná o zdravou fyzickou aktivitu. Ačkoli se už drahně let traduje, že byste měli ujít 10 000 kroků denně, ve skutečnosti jich není nutné zvládnout tolik. Tento počet kroků uděláte svižnou chůzí zhruba za hodinu a půl, ale minimálně zpočátku postačí polovina. Chůzi se tedy denně věnujte zhruba 45 minut, což bude činit cca 5 000 kroků. Časem si samozřejmě můžete přidávat, čímž ještě efektivněji podpoříte své zdraví.
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.