Melatonin – hormon nezbytný pro náš spánek 

O melatoninu jste v poslední době možná už něco zaslechli. Je to hormon tmy a spánku, který je nezbytný pro kvalitní spánek a odpočinek. V současné době se stává tématem mnoha diskuzí, protože stále více lidí začíná mít problém se spánkem a právě melatonin jim může pomoci. 

Co je to melatonin?

Melatonin je někdy označován jako hormon spánku, protože je produkován především v noci ve tmě. Produkuje jej epifýza neboli nadvěsek mozkový. Hladina melatoninu je ovlivňována střídáním světla a tmy. Hormon samotný má vliv na hypotalamus a hypofýzu a jeho vyplavení nás nutí ke spánku.

Tip: Jak rychle usnout?

Zjednodušeně by se dalo říci, že melatonin řídí cirkadiální rytmus a je zodpovědný za naše vnitřní hodiny. Pokles melatoninu má za následek zhoršení kvality spánku a problémy s ním spojené.

Melatonin a spánek

Spánek je základní biologická potřeba a je nezbytný ke zdravému regenerování a zachování životních funkcí. Krátkodobý nedostatek spánku nikomu výrazně neublíží. Jen budeme unavení a bude nás nejspíš bolet hlava. 

Dlouhodobý spánkový deficit se však promítá do celkového zdravotního stavu a může přinést následující obtíže: 

  • zhoršená orientace,
  • třes rukou a nohou,
  • zhoršení zrakových vjemů,
  • opožděné reakce, 
  • halucinace, 
  • paranoia,
  • podráždění, 
  • deprese
  • snížené libido,
  • zhoršené trávení. 

Snížení sekrece melatoninu mohou způsobit krátkodobé nebo dlouhodobé obtíže se spánkem. Poruchy vyplavování hormonu spánku způsobené onemocněním epifýzy jsou velmi vzácné. Ve většině případů si totiž můžeme za sníženou produkci sami a to špatnou spánkovou hygienou.  

Záludné modré světlo

Z evolučního hlediska je náš spánek a bdění ovládán sluncem. Když slunce svítí, tak jsme vzhůru a v noci spíme. S rozvojem osvětlení a chytrých zařízení však nejsme nuceni uléhat se soumrakem a můžeme pracovat dlouho do noci. Zde se nachází jádro problémů spojených se spánkem. 

Během dne slunce vyzařuje modré světlo, které dává mozku signál, že je čas pracovat a být aktivní. Naopak při soumraku převažuje červené světlo, které nám říká, že se blíží noc a tělo se má připravit na spánek. Jenže většina displayů a led žárovek vyzařuje modré světlo a tělo je zmateno. 

Přestože má váš telefon funkci potlačení modrého světla, tak se vyhýbejte všem svítícím obrazovkám dvě hodiny před usnutím. Můžete si pořídit žárovku, která mění barvu osvětlení a večer přepnout osvětlení do červeného spektra. Někdy stačí tyto dva jednoduché úkony k markantnímu zkvalitnění spánku. 

Nicméně naprosto všechny žárovky obsahují více či méně modrého světa. Nejhorší jsou LED žárovky, které září obrovské množství modrého světla. Provizorním řešením mohou být červené brýle, které blokují modré světlo.

Veřejné osvětlení ničí naše zdraví, přírodu a rozpočty obcí. Ale je bezpečno…

Bohužel v současné době lidé i příroda trpíme na světelný smog. Dle důležitých norem musí být každý metr obytné zóny dobře osvětlen. Riziko pro naše zdraví násobí ještě to, že se sodíkové výbojky (ty příjemně žluté lampy) v rámci úspor energie mění za LED zářivky.

Sice si ničíme zdraví a přírodu kolem, pálíme zbytečně mnoho čím dál dražší elektřiny. Ale zase když náhodou jdeme v 2 ráno z restaurace, tak vidíme na cestu. A taky se tím dle úřadů snižuje kriminalita. Tak určitě…

Tma je při spánku zásadní. Používejte blackout závěsy.

Absolutní ignorace veřejné správy často dosahuje toho, že je v obci v noci stejně světa, jako ve dne musí řešit lidé individuálně pomocí okenních rolet, nebo tzv. blackout závěsů.

Jak doplnit melatonin

Nejpřirozenější cesta k doplnění melatoninu je samozřejmě dodržování spánkové rutiny a vyvarování se modrému světlu. Ne každý má samozřejmě možnost vzdát se večer světla, protože pracuje na noční směny nebo dohání resty z uplynulého dne.

V těchto případech můžete sáhnout po suplementech s obsahem melatoninu, které vám s kvalitou spánku pomohou. Koupíte je volně prodejné v lékárně nebo v prodejnách zdravé výživy či na internetu. 

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Melatonin, https://zdravi.euro.cz/leky/spankova-deprivace-nasledky-a-projevy/, http://modresvetlo.cz/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *