Jak se trvale zbavit břečťanu? Pozor na dráždivé látky, které mohou poleptat pokožku

Břečťan popínavý (Hedera helix) se leckde pěstuje jako okrasná rostlina – ovšem pokud přeroste svěřený prostor, může se z něj snadno stát plevel. Jak se ho tedy zbavit, aby nepřerostl plodiny na zahradě?

Bohužel velmi rychle obráží z kořenů a dokáže se množit i semeny, proto si jen s jedním způsobem likvidace tohoto úporného plevele nevystačíte. Začít byste však rozhodně měli jeho mechanickým odstraněním.

Jak na mechanickou likvidaci břečťanu

Pro začátek si připravte opravdu ostré nůžky, pevné rukavice a pořádnou dávku trpělivosti. Pamatujte si, že čím větší břečťan na zahradě máte, tím větší a ostřejší zahradní nůžky budete na jeho eliminaci potřebovat. Vždy postupujte směrem od krajních výhonů rostliny směrem do středu.

Začněte pracovat od nejsilnějších kořenů a větví, a teprve nakonec si nechte finální dočištění plochy od menších rostlin. Pokud totiž jako první odstraníte větve, pak se snadno dostanete i ke kořenům a ty poté odstraníte mnohem efektivněji. Pokud je porost břečťanu, který chcete zlikvidovat, opravdu značný, pak doporučujeme rozdělit jeho odstraňování do malých sektorů a rozhodně nepostupovat chaoticky. Jinak byste mohli některé jeho části nechtěně přeskočit.

Zlikvidovaný břečťan odneste ze zahrady nebo spalte, pokud je to možné. Dokáže totiž obrazit i z malého kousku, který vám omylem upadne třeba mezi dlažbu na chodníku. A to byste určitě nechtěli.

Další tipy pro likvidaci břečťanu

Pro práci s touto rostlinou si vezměte opravdu pevné rukavice a vybavte se rovněž dlouhými nohavicemi a rukávy. Obsahuje totiž dráždivé látky, které by mohly vaši pokožku nepříjemně poznamenat na několik dní. Po vytrhání břečťanu pak místa jeho výskytu zasypte vysokou vrstvou mulče, která zabrání odpadlým kouskům znovu zakořenit a s trochou štěstí udusí i drobné kořínky, které zůstaly v zemi.

Aplikace herbicidu na břečťan

Poslední možností je použití herbicidů. Jejich aplikace se však musí pravidelně opakovat, a to v rozmezí přibližně šesti týdnů. A to je opravdu pořádná porce chemie, kterou na zahradě pravděpodobně chtít nebudete. Ublížit totiž může jak vašim vodním plochám, tak i spodní vodě.

Navíc lze tuto možnost použít jen tam, kde nechcete po nějakou dobu vůbec nic pěstovat. Pokud chcete na tuto možnost přece jenom vsadit, pak sáhněte po systémovém selektivním arboricidu a herbicidu, který je určen na dřeviny a polodřeviny. Kromě břečťanu tak dokáže zlikvidovat třeba i maliníky a ostružiníky, škumpy, vřesy a náletové dřeviny, jako je například akát nebo bříza.

Použít lze i vápnění

Je velmi pravděpodobné, že se budete muset na místo výskytu břečťanu opakovaně vracet a ručně vytrhávat zbytky. Celý proces však lze urychlit správným použitím dusíkatého vápna, a to v dávce 30-40 g/m². Tento krok si ovšem nechte nejlépe na únor nebo březen, kdy jsou účinky této metody nejlepší. Vápno aplikujte na vlhkou půdu nebo na břečťan, ze kterého sotva roztál sníh. Nejlepší účinek bude mít vápnění po mrazivé noci nebo provedené velmi brzy ráno.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/mnozi-po-nem-touzi-jini-ho-jiz-maji-dost-a-zbavit-se-prave-brectanu-opravdu-neni-snadne-28142.html, https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/zeleninova-zahrada/dusikate-vapno-plevelum/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *