Jak hliníkové fasády mění architekturu města?

Neustále se měnící módní trendy nás provázejí takřka na každém kroku a jinak tomu není ani v oblasti architektury. Kromě samotného designu je v dnešní době kladem důraz také na udržitelné či recyklovatelné materiály a zejména pak na energetickou úspornost objektu. Není tedy divu, že kolem nás vyrůstá čím dál větší množství budov využívajících hliníkové fasádní systémy.

Co jsou hliníkové fasádní systémy?

Pokud nepatříte zrovna k příznivcům stavebnictví, možná netušíte, co si pod hliníkovou fasádou představit. A přitom u moderních budov nejde o žádnou novinku. 

Hliníkové fasádní systémy slouží pro konstruování prosklených fasád, se kterými se nejčastěji setkáme u veřejných či komerčních objektů, jako jsou banky, kancelářské budovy nebo například autosalony a sportovní haly. 

Až tedy příště půjdete okolo prosklené budovy, je velmi pravděpodobné, že vznikla právě díky hliníkovým fasádním systémům.

Ideální zvenku i zevnitř

Hliníkové fasády jsou skvělou variantou pro všechny, kteří upřednostňují otevřené prostory plné přirozeného světla. Díky velkoplošným skleněným panelům a nenápadné hliníkové konstrukci se v prostorách budete cítit volně a svobodně. Tónovaná skla vám ale zároveň zajistí dostatek soukromí a ochranu před slunečními paprsky.

Zároveň lze ale hliníkové fasády využít také pro objekty, které mají být naopak výkladní skříní pro kolemjdoucí. Prosklená vrstva totiž nabízí ideální řešení pro již zmíněné autosalony, uzavřená sportoviště a další komerční projekty, které si žádají přirozené zviditelnění. 

Jak hliníkové fasády mění architekturu města?

Výhody prosklených budov jsou nepopíratelné, proto není divu, že rostou jako houby po dešti. A to samozřejmě zásadně ovlivňuje architekturu našeho okolí. 

Hliníkové fasády jsou využívány nejen pro nové objekty, ale také k modernizaci těch stávajících, kterým přinášejí nejen výhody přívětivého designu, ale také žádanou energetickou úsporu.

Zprvu byly moderní prosklená díla dominantou větších měst, nyní už se ale čím dál častěji setkáváme také se zapojením v menších městech nebo dokonce nejmenších obcích, které se rozhodly vystavět či modernizovat komunitní objekty. 

Modernizace, která zapadá

Stejně jako všechny směry a inovace, mají i prosklené fasády a s nimi spojené hliníkové systémy své příznivce a odpůrce. Některým přílišná modernizace vadí a dali by přednost klasické architektuře. 

V historických zástavbách jsou prosklené budovy většinou ožehavým tématem. Právě zde totiž působí někdy nežádoucí kontrast. V případě střídmě zvolené míry prosklení může ale i historická budova působit moderně a přitom příliš nevyčnívat ze svého okolí.

Naopak ve čtvrtích, které doposud zdobila pouze šeď betonu, může hliníková fasáda skvěle posloužit. Narušením panelové zástavby na sebe tentokrát strhne pozornost v dobrém.

Samozřejmostí je pak použití prosklených ploch u rodinných domů nebo komerčních objektů, které chtějí svým uživatelům přinést ničím nerušený výhled do okolí a již zmíněný dostatek přirozeného osvětlení interiéru.

Hliníková fasáda jako velké zrcadlo

Často můžete k proskleným fasádám slýchat názor, že do města přinášejí budovy bez vlastní tváře. Prosklená díla vlastně skutečnou podobu opravdu nemají a díky velkým plochám zrcadlí své okolí

To ale podle nás není vůbec na škodu. Ve slunných letních dnech prosklené budovy zrcadlí modré nebe, v přírodě zase díky zrcadlení okolí zapadnou mnohem lépe než betonové objekty. A v kombinaci s dřevěnými prvky pak mohou vypadat opravdu skvěle.

Stejně tak není na škodu zrcadlení ani v historických jádrech, kde je ale žádoucí s prosklenými plochami a tedy i zrcadlením trošku šetřit.

Skleněné prvky nejsou novinkou

Přestože celoprosklené budovy jsou moderním architektonickým pojetím posledních let, skleněné prvky nás provázejí již celou řadu let. 

Zejména ve dvacátém století můžeme pozorovat trend, který se snaží do vnitřních prostor přinést dostatek denního světla a zároveň nabídnout nové architektonické prvky. Velkoplošné prosklení budov bylo dříve sice výjimkou, v šedesátých letech se ale dočkaly doslova boomu.

S využitím dnešních moderních technologií je samozřejmě vše snazší. Hliníkové fasádní konstrukce pro prosklené fasády jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje. Zároveň kvalitní prosklení nabízí již mnohem lepší izolační vlastnosti. 

Prosklené fasády se tak hodí do energeticky nenáročných projektů a pasivních domů. Nebo právě k rekonstrukci starších budov, kterým nabídnou zachování prosklených částí a zejména sníží jejich energetickou náročnost.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *