Jak a kdy hnojit maliny? Musíte to stihnout ještě před květem

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) dokáže poskytnout vydatnou úrodu chutných plodů po mnoho sezón. A nezáleží na tom, zda máte doma ten běžný nebo remontantní. Aby však byly vaše maliny vždy sladké a plné živin, je třeba maliníky správně pohnojit.

Pokud zakládáte maliníkový záhon nově, můžete využít přirozené hnojení jednoduše tím, že ho umístíte na to správné místo. Vhodnými předplodinami pro maliník jsou například obiloviny nebo pohanka, ale i řepka, cibule, mrkev či jakékoliv luštěniny. Zcela nevhodné jsou však pro něj lokality, kde předtím rostly trávy, jetel a vojtěška. Jde o druhy, které často vyhledávají půdní škůdci (zejména drátovci), kteří mohou později škodit i na kořenech malin.

Hnojení malin v předjaří

Aby byla zaručena hojná úroda sladkých plodů plných živin, je třeba první dávku hnojiva aplikovat k maliníkům nejlépe již v předjaří. Potřebují komplexní NPK přípravky. Pokud jejich aplikaci v předjaří nestihnete, snažte se to co nejdříve napravit. V každém případě by však měly být maliny pohnojeny ještě před kvetením. Je totiž důležité, aby byl dodaný dusík vstřebán rostlinami ještě předtím, než začne období dozrávání plodů.

Každý třetí nebo čtvrtý rok je pak ve stejné době vhodné zapracovat ke kořenům také velkou dávku dobře uleželého kompostu.

Kolik hnojiv a maliny potřebují

V případě, že zvolíte ověřené organicko-minerální hnojivo, bude vám na každý metr čtvereční stačit přibližně 500 gramů. Nestačí ho však pouze rozhodit po povrchu – naopak, doporučujeme ho řádně zapracovat. Při tomto úkonu však zároveň dávejte pozor, abyste neryli příliš blízko k malinám nebo dokonce hluboko. Mohli byste totiž poškodit poměrně křehký kořenový systém těchto keřů.

Zapamatujte si také, že u lehčích půd je vhodné zapracovat výživové složky o něco hlouběji (v porovnání s půdami těžšími).

Jak hnojit maliny hnojem

Osvědčeným prostředkem pro výživu malin je také dobře rozložený hnůj. Ani ten však nelze k těmto ovocným keříkům aplikovat jen tak. Naopak – musíte ho dobře smíchat se zeminou na záhonku, jinak by mohlo později, během jeho rozkladu, dojít k popálení kořenů malin.

Hnojení maliníků na podzim

Podzimní hnojení se velmi podobá tomu jarnímu. Mělo by být aplikováno v září nebo nejpozději v polovině října. Je nutné omezit přísun dusíku, a naopak dát přednost fosforu a draslíku.

Zdroj: https://garlo.cz/clanky/hnojeni-maliniku, https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-malin/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *