Jak pěstovat aloe vera v našich podmínkách?

Aloe vera je velmi oblíbená léčivá rostlina, kterou lze bez potíží pěstovat i v domácích podmínkách. Co ke své spokojenosti potřebuje a jak se o ni starat tak, aby v sobě obsahovala co nejvíce účinných látek?

Rod aloe v sobě zahrnuje mnoho druhů, vždy však jde o pouštní rostliny. Nejčastěji se u nás pěstuje aloe pravá (Aloe vera), ale velmi často je k vidění i aloe stromovitá (Aloe arborescens). Ta má téměř identické účinky jako její známější sestřenice, pěstuje se však o něco snadněji.

Jaké podmínky potřebuje aloe vera?

Vzhledem k původním podmínkám, v nichž roste v přírodě, potřebuje ke své spokojenosti nejlépe jižní parapet, který jí zajistí ničím neomezený přístup slunečního záření. Pokud ho má nedostatek, pak budou její listy vytáhlé a příliš se nezvětší do šířky, takže vám nedají léčivý gel v potřebném množství.

Myslete také na to, že aloe nesnáší mráz. I během zimního odpočinku by teploty neměly klesnout pod cca 8-10 °C. V létě se pak pěstitelské optimum pohybuje okolo 20-25 °C.

Nároky na závlahu

A jakou zeminu vybrat pro pěstování aloe vera v květináči? Nejlepší bude substrát určený pro sukulenty, složený z kompostované zeminy, písku a štěrku v poměru 2:1:1. Musí být především dobře propustný, protože aloe vera opravdu nemá ráda přemokření. Substrát nikdy nesmí zůstat dlouho mokrý, proto je nejlepší k zálivce přistupovat až ve chvíli, kdy je vrchní vrstva zeminy v květináči suchá. A vhodné není ani rosení – na povrchu listů by pak mohlo dojít k růstu plísní.

Ještě menší nároky má aloe vera na zálivku v zimě, tedy v období klidu. Mělo by jít jen o nezbytné minimum ve chvíli, kdy substrát proschne do hloubky (doporučujeme kontrolu špejlí). Během této doby také přemístíme rostlinu na chladnější místo. Před opětovným vystavením plnému slunci je však třeba přezimované aloe „otužit“, a to kupříkladu jejich přistíněním nebo postupným přesouváním na stále více osvětlené místo.

Během vegetační sezóny (od dubna do října) je vhodné do zálivky přidat i mírně zředěné univerzálním hnojivo nebo to, určené přímo pro kaktusy a sukulenty. Ovšem pokud chcete tuto bylinku používat i jako léčivku, pak místo chemických hnojiv volte raději ta organická.

Je vhodné aloe vera letnit?

Pokud panují za okny letní teploty, pak je možné květináč s aloe vera přemístit na balkon nebo terasu. Pamatujte si však, že nikdy nesmí být vystavena příliš silnému větru ani spalujícímu slunci. Nutná je také její ochrana před deštěm, protože jinak jí hrozí přemokření, a následně i hniloba kořenů a úhyn.

Kdy přesazovat aloe?

I když tato pokojová rostlina přirůstá při vhodných podmínkách poměrně rychle, přesazovat ji stačí až ve chvíli, kdy začnou její kořeny výrazně prorůstat odtokovým otvorem v květináči (anebo při výskytu škůdců). Pokud vaše rostlina již dosáhla cílové velikosti a vy si jednoduše větší nádobu dovolit nemůžete, pak stačí jednoduše každých pár let vyměnit vrchní vrstvu zeminy (asi 5-10 cm) za čerstvý substrát.

Důležitá je i drenážní vrstva. Aloe se totiž velmi dobře dokáže vyrovnat s nedostatkem vody, ale nedokáže přežít nadměrné zalévání a s ním související přemokření.

Jak aloe vera rozmnožit?

Nejoblíbenějším způsobem reprodukce aloe vera je oddělení dceřiných odnoží. Ty je třeba odříznout a odložit na suchou textilii alespoň na jeden den, aby mírně proschly. Poté je stačí na několik týdnů vložit do sklenice s vodou a poté běžně zasadit. Nejlépe vypadají, pokud jsou pěstovány v květináči jednotlivě, výsadba do skupin jim nesvědčí.

Nemoci aloe vera

Proti většině běžných chorob a škůdců pokojových rostlin je tato bylinka poměrně odolná. Problémy jí dělá přemokření a s ním související hniloba kořenů. Ta se obvykle projevuje změnou barvy listů na žlutou nebo hnědou, jejich měknutím a později i opadem. V takovém případě je nezbytné rychlé přesazení, během něhož jsou všechny zasažené kořeny pečlivě odstraněny.

Ovšem ohrožena může být také některými škůdci, především sviluškami nebo mšicemi. Ty první se objeví nejčastěji ve chvíli, kdy je rostlina v horším zdravotním stavu (například po špatném zimování). Mšice se zase dostanou do domu během větrání. Chcete-li se těchto škůdců rychle zbavit, proveďte chemický postřik.

Jak správně sklízet aloe vera, abyste rostlinu nezahubili?

Rostlinu však můžete nechtěně poškodit i sami, a to špatným nebo příliš časným sběrem listů. Ty jsou u vyznavačů přírodní medicíny velmi oblíbeny, protože obsahují řadu účinných látek. Jde například o vitamíny A, C, E, dále pak vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), kyselinu listovou a mnohé další mikro a makroživiny. Uplatňují se při potížích se zažíváním, ale také při nejrůznějších kožních chorobách a problémech.

Účinné látky se však v dostatečném množství objevují jen ve správně pěstovaných rostlinách (tedy u těch, které netrpí nedostatkem světla) toho správného stáří. Mladé listy aloe vám v tomto ohledu příliš nepomohou. Nutné je tedy vždy sbírat ty nejstarší – ovšem až u sazenic, jejichž stáří přesáhlo šest let.

Pokud si nejste jistí, jak stará je vaše rostlina, spočítejte jí patra listů. Pokud ji má více než 8, pak jí můžete bez obav čas od času nějaký list odebrat. Zapomeňte však na postupné stříhání. Vždy je nutné list odebrat celý až u stonku a řeznou ránu řádně ošetřit (pomůže skořice, popel apod.). Za rok také nesmí počet odebraných listů překročit jednu třetinu rostlinné hmoty. Pokud tedy chcete aloe vera pěstovat kvůli jeho léčivým účinkům, vypěstujte si minimálně tři nebo ještě lépe čtyři vzrostlé rostliny. Teprve toto množství vystačí bez potíží pro celou rodinu.

Zdroj: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/aloe-vera-a-pestovani-jak-z-ni-ziskate-zdravy-gel-a-na-co-ho-pouzit/, https://cs.haenselblatt.com/tips-picking-aloe-vera

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *