Vypěstujte si bobkový list (vavřín) i v domácích podmínkách. Jak na to?

Bobkový list patří v kuchyni mezi velmi oblíbená koření. Jde vlastně o sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), což je rostlina, která pravděpodobně pochází z Malé Asie, ovšem dnes se hojně vyskytuje například ve Středomoří. A s trochou péče se mu bude dařit i na vaší terase nebo dokonce na parapetu.

Jde o stálezelený listnatý keř, který v přírodě dorůstá výšky od 10 do 18 metrů. V domácích podmínkách však takových rozměrů nikdy nedosáhne. Jeho maximální vzrůst se obvykle pohybuje mezi 1,5-2 m. A pokud by vám ani tato výška nevyhovovala, můžete ho kdykoliv snadno zkrátit řezem.

Pěstování bobkového listu – základní požadavky

Péče o vavřín vznešený není vůbec složitá. Potřebuje jen celoročně stabilní teplotu mezi 22-25 °C, výživnou půdu, dostatek světla a optimální zálivku. Pro svou spokojenost vyžaduje půdu s neutrální reakcí (do té běžné zahradní tedy stačí přidat trochu dřevěného popela). Stejně důležitý je i vhodně vybraný květináč. Ten by měl být z přírodního materiálu, aby se kořeny vavřínu „neudusily“, plastové nádoby tato bylinka opravdu ráda nemá. Dno květináče je nutné opatřit drenáží (například z keramzitu), aby z něj voda dobře odtékala a nestagnovala. Přemokření totiž bobkový list nesnáší.

Pro výživu používejte komplexní hnojiva, ale ne častěji než dvakrát ročně. První hnojení je nejlepší provést přibližně tři měsíce po přesazení. Dřívější aplikace by mohla způsobit poškození citlivých kořenů.

Zimování bobkového listu

V zimě je možné rostlinku vavřínu umístit například na chodbu nebo do zimní zahrady, kde se teploty pohybují okolo 10-14 stupňů °C. V takovém případě je však nutné snížit zálivku – vzít konvičku do ruky budete moci bez obav přibližně jednou za 2 týdny. Bobkový list zalévejte až ve chvíli, kdy je jeho substrát téměř zcela vyschlý.

Přesazování vavřínu a jak na něj

Taro rostlina všeobecně nemá příliš ráda změny. Proto k tomuto kroku přistupte až ve chvíli, kdy začnou její kořeny masivně vylézat z květináče. V takovém případě vyberte nový květináč, který bude mít přibližně jen o 1-2 cm větší průměr než ten starý. Frekvence přesazování vavřínu také úzce souvisí s jeho věkem. Mladý keř do stáří tří let by měl být přesazován každoročně, a to nejlépe na jaře. Později je tento krok vhodné aplikovat přibližně každé 2 roky.

Během přesazování je třeba věnovat pozornost objemu kořenů, ty by se měly pokaždé zredukovat asi o třetinu. To vavřín podpoří v rychlejším růstu a lepší tvorbě dalších kořenů.

Jak rozmnožit bobkový list

Pokud doma již máte vzrostlou rostlinu, pak z ní stačí oddělit vyzrálé listové řízky (nejlépe na jaře) a zasadit je do hlinitopísčitého substrátu. Aby se opravdu dobře ujaly, zapěstujte je na parapetu (teplota nesmí klesnout pod 19 °C) a dopřejte jim dostatek světla. A jak by měl vypadat správně vytvořený řízek?

Konec výhonku šikmo seřízněte a zbavte ho spodních listů (zbýt by jich na něm mělo asi 3-5). Písčitý substrát by se měl skládat ze stejného množství písku, rašeliníku, běžné zahradní zeminy, perlitu a vermikulitu. Vhodný je ovšem i výsevní substrát ze zahradnictví.

Důležité je sázet řízky do substrátu šikmo, a pokud možno je ještě předtím poprášit práškovým stimulátorem pro tvorbu kořenů. Aby řízek zakořenil, je nutné se o něj pečlivě starat asi 3 až 4 měsíce. Během této doby ho za žádných okolností nevystavujte mrazu a průvanu a dopřejte mu jasné, ale rozptýlené světlo. Za šest měsíců lze zakořeněné řízky přesadit do květináčů s běžnou zeminou a pěstovat jako dospělé rostliny.

Další možností je také hřížení. V blízkosti květináče s dospělou rostlinou postavte nádobu s výživnou půdou. Mladou větev vavřínového keře ohněte tak, aby ji bylo možné přichytit k substrátu v nádobě – například několika kusy drátu. V místě, kde se větev dotýká zeminy, ji lehce podélně nařízněte a dobře zalijte. Nové kořínky by se měly objevit asi po čtyřech měsících. Poté je možné mladou rostlinu od té mateřské oddělit.

Pěstování vavřínu ze semen

V květinářstvích je možné na semena bobkového listu narazit stále častěji. Pokud jsou čerstvá, tak se mohou pochlubit poměrně dobrou klíčivostí – předtím ovšem musí být bezpodmínečně uložena v chladu. Je rovněž vhodné semena na několik dní namočit – jejich tvrdá slupka jinak značně ztěžuje klíčení. Pro jejich vysetí si připravte jakoukoli výživnou půdu, ovšem horní vrstvu substrátu o tloušťce 2-3 cm by měl tvořit písek. Semena vavřínu zasaďte přibližně do hloubky 1 cm a květináč zakryjte fólií kvůli lepšímu zadržení vlhkosti.

Připravte se ovšem na to, že klíčení trvá poměrně dlouhou dobu – leckdy až několik měsíců. Optimálním obdobím pro výsev vavřínu jsou proto zimní měsíce (nejlépe leden nebo únor). Jakmile se objeví první klíčky, odstraňte fólii a dále střídmě zalévejte. Malé vavříny jsou vhodné k přesazení do běžného květináče ve chvíli, kdy se mohou pochlubit dvěma pravými listy. Starat se o ně můžete stejně jako o dospělé jedince.

Jak sklízet bobkový list

Už se těšíte, až si budete moci dopřát vývar nebo omáčku, dochucené vlastnoručně vypěstovaným kořením? Nedivíme se. Ale pokud nechcete svůj bobkový list poškodit, pak si pamatujte, že systematickou sklizeň listů je možné zahájit až ve čtvrtém roce stáří rostliny.

Nikdy najednou neodstraňujte více než třetinu listů a poslední sklizeň proveďte v září. Do čtvrtého roku života rostliny je možné nanejvýš řezem vytvarovat její korunu. Té můžete dát jakýkoliv tvar – vavříny obrážejí velmi ochotně a bezproblémově.

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/2023-jak-pestovat-bobkovy-list-vavrin-vzneseny-rozmnozovani-substrat-zalivka-prezimovani, https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-vavrin.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *