Jak pěstovat medvědí česnek i na své zahradě?

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá léčivá a jedlá cibulovina. Může dorůst do výšky asi 30 cm. Jeho listy připomínají svým vzhledem konvalinky a voní typickým česnekovým aroma. Obvykle roste v lese nebo na březích vodních toků, ale poměrně snadno ho lze pěstovat i na zahradě.

Pro začátek je třeba říci, že vytrhávání česneku i s cibulkami by se u některých ochránců přírody nemuselo setkat s pochopením (zvláště to platí na některých chráněných lokalitách). Na domácí sadbu medvědího česneku tak bude vhodné použít spíše ty z květinářství. Vyhnete se tak jakýmkoliv problémům. Na chráněném území se však nesmí sbírat ani jeho listy – to jen pro zajímavost.

Kde pěstovat medvědí česnek

Pokud máte na svém pozemku polostinné nebo stinné místo (nejlépe pod listnatými stromy), a navíc také humózní a neustále mírně vlhkou půdu se spíše kyselou reakcí, pak se do pěstování medvědího česneku bez obav pusťte. Přesně takové podmínky totiž potřebuje pro svou spokojenost. Cibulky zasaďte nejlépe před koncem léta nebo začátkem podzimu a to tak, aby byly nejméně jeden centimetr hluboko (počítáno od horního okraje). Přihrňte je zeminou, zalijte a máte hotovo.

Na další zálivku bude čas na jaře, tedy ve chvíli, kdy medvědí česnek začne rašit. Pokud ho chcete přihnojit, rozhoďte na něj dobře vyzrálý kompost (ten je možné smíchat i s trochou rašeliny). V létě po odkvětu (květy jsou bílé a připomínají větší hvězdičky) rostlina postupně odumírá, uvadá a stahuje se zpět do cibule. V tuto chvíli ukončete zálivku a až do dalšího jara si česneku nijak nevšímejte.

Prostor, kde tuto nevšední bylinku pěstujete, také chraňte před nadměrným prosakováním vody, příliš vlhká půda totiž během zimního období výrazně přispívá k hnilobě cibulí.

Pěstování medvědího česneku v květináči

Této rostlině se však bude dobře dařit i na stinném balkónu nebo terase. Cibule sázejte do květináčů s běžnou zeminou, kterou v poměru přibližně 1:3 smícháte s jemným štěrkem. To zabrání možné hnilobě cibulí česneku. Květináče umístěte nejlépe na severní stranu domu a zalévejte je tak, aby byla půda neustále mírně vlhká. Pokud však nechcete, aby došlo k přemokření, musíte nechat svrchní vrstvu (přibližně do hloubky 1-2 cm) mezi zálivkami mírně proschnout. Každé dva týdny se pak vyplatí přidat do zálivky i malou dávku univerzálního tekutého hnojiva. Stačí třetinové ředění oproti tomu běžně doporučenému. A vždy dávejte přednost přípravkům určeným na zeleninu nebo bylinky, z jiných by mohly do listů, které později konzumujete, přecházet škodlivé látky.

Výsev medvědího česneku ze semen

Můžete vyzkoušet také pěstování medvědího česneku ze semen. Tento postup se provádí na podzim, ale měli byste vědět, že jde o metodu poměrně nespolehlivou. Semena medvědího česneku totiž vyžadují poměrně dlouhou dobu stratifikace a zároveň také rychle ztrácejí svou klíčivost. Rozhodně je tedy nekupujte v běžných supermarketech. Naopak – ptejte se na ně u specialistů a chtějte pouze ta vakuově balená (jež však bohužel bývají u nás k dostání spíše zřídka). Vysévejte je do zkypřené půdy a dobře zalijte. Nic víc není třeba.

Jak česnek správně sklízet

Pokud si nechcete své rostlinky poškodit nešetrným sběrem, musíte k němu přistupovat s rozmyslem. Především je třeba vědět, že se zralé listy sklízejí jen v době před květem (tedy od března do poloviny května podle lokality). Ruční sběr však nedoporučujeme. Mnohem lepší budou nůžky. Nezapomeňte také na každé rostlině ponechat několik mladých lístků, jinak může uhynout a rozhodně se vám nerozmnoží (ani cibulkami ani semeny).

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/medvedi-cesnek-je-prvni-jarni-zivotabudic-vyzkousejte-nase-recepty, https://living.iprima.cz/uzitkova-zahrada/jak-si-vypestovat-na-balkone-nebo-na-zahrade-medvedi-cesnek

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *