Nebezpečné plísně mají negativní vliv na naše zdraví. Jsou zodpovědné za bolesti hlavy, dráždění kůže, poškození sliznice dýchacích cest i vznik alergií a astmatu. Jak se jim vyhnout?
Rosení oken jako nepříjemný začátek
Pozorujete rosení oken ve vaší domácnosti? Tento nepříjemný fenomén je bohužel vstupní branou do království plísní. Na vině je nejčastěji vysoká vlhkost v bytě, mnohdy v kombinaci s nízkou pokojovou teplotou. Přemýšlíte, proč se rosí okna? Na vině je hned několik klíčových faktorů. Například:
- Při vaření nepoužíváte digestoř.
- Topení zakrýváte závěsy a teplý vzduch nemůže proudit.
- Sušíte v bytě mokré prádlo a málo větráte.
- Nábytek máte postavený těsně u ochlazované obvodové stěny.
- Máte doma akvárium nebo velké množství květin.
- Ráno nevětráte ložnici a spací pokoje.
Nezapomeňte, že dospělý člověk během noci vytvoří svým dechem až jeden litr vodní páry. Každé ráno proto intenzivně ložnici vyvětrejte.
Hlídejte si vlhkost vzduchu
V ideálním případě byste si měli hlídat vlhkost v celém bytě pomocí vlhkoměru. Když stoupne nad 50 procent, okamžitě jednejte. Větrejte, používejte odvlhčovače. Plíseň se netýká jen starších nezateplených budov. Může pořádně potrápit i novostavby. Plastová okna a plíseň jsou často zmiňovanou kombinací. Přebytečná vlhkost je v místnosti uzavřena a nemůže ven. Brzy se na oknech a v jejich okolí začne tvořit nepříjemný černavý povlak. Ale pozor, není to tím, že „plastová okna nedýchají“. Všechna moderní okna byt dokonale utěsní a je jedno, z jakého jsou materiálu. V domech bez rekuperace vzduchu tedy tzv. strojního větrání, nesmíte zapomínat na klasické větrání otevřením oken.
Degradace stavebních materiálů
Jako plíseň označujeme mikroskopické houby, které se vyskytují v místě, kde se sráží vlhkost. Typicky se vyskytují v místech tzv. tepelných mostů, kde je např. stěny kolem oken, kde je špatně ošetřená připojovací spára mezi oknem a stěnou. Jejich rozrůstání je přitom nebezpečné pro stavební materiály našeho příbytku. Zkrátka botanická zahrada, o kterou rozhodně nestojíte. V místnosti zasažené plísní je často patrný zápach. Postupující plísně mají přímý negativní vliv na kvalitu stavební hmoty. Houbové porosty dokáží poničit celou řadu použitých stavebních materiálů a ze stěn jsou jen velmi těžko odstranit.
Zdravotní rizika, která nechcete podstupovat
Černá plíseň na oknech není jen esteticky nepříjemná, stojí také bohužel za vznikem celé řady zdravotních potíží. Jakmile objevíte zdroj plísně, okamžitě přejděte k její likvidaci. Následně je potřeba zajistit pravidelné větrání a kontrolu vlhkosti v místnostech. Vhodné je také více topit a pravidelně větrat.
Největší zdravotní problém představují výtrusy plísní. Spóry se totiž neustále uvolňují do prostoru místnosti, odkud pro svou malou velikost přecházejí přímo do našich plic. Následně se mohou vyskytovat více či méně závažné potíže. Mezi ty se řadí zápal plic, vznik alergií a astmatu, bolesti hlavy, dušnost, zarudnutí a svědění očí nebo vyrážka. Pro osoby se sníženou imunitou a pro děti je přítomnost plísní velmi riziková.
Plísním se vyhnete pořízením rekuperace, nebo důkladným větráním každé z místností, a to několikrát denně.
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.
S plísní se podle mě setkal už snad každý. My jsme měli problém minulou zimu, a to v koupelně a nešlo se nám jí zbavit. Hledal jsem hodně informací a narazil jsem i na tento článek, který mi docela pomohl v tom abych udělal jisté změny a tím předešel opakující se plísni.