Nikotin je pravděpodobně nejakceptovanější drogou současné společnosti. V minulosti mnoho států kouření propagovalo, ba dokonce občany k užívání nikotinu nabádalo. Tyto doby jsou ovšem dávno pryč. Stále častěji se hovoří o škodlivosti tabáku na lidské tělo. Mnoho lidí tak hledá způsoby, jak přestat kouřit, a své závislosti se zbavit. S tím vám poradí následující odstavce.
Kdo je silný kuřák?
Proces odvykání od kouření se člověk od člověka liší. Délka jeho trvání i povaha abstinenčních příznaků přitom úzce souvisí s tím, jak silný kuřák jste. Jinými slovy, čím víc cigaret za den vykouříte, tím pro vás bude odvykání složitější a psychicky i fyzicky náročnější.
Nabízí se otázka, kdo je silný kuřák a jak se závislost pozná. Mnoho osob, závislých na nikotinu, si totiž vůbec neuvědomuje, jaký má tabák na jejich organismus a tělo vliv. Z obecného hlediska je za silného kuřáka považován každý, kdo vykouří víc než krabičku cigaret denně.
Závislost se projevuje fyzickou touhou po cigaretě, která se může objevit i každé dvě hodiny. Silný kuřák má obvykle už od rána nezvladatelnou chuť na cigaretu a kouření vnímá jako řešení všech stresových nebo krizových situací. Delší časový interval strávený bez cigarety se projevuje nervozitou, a v některých případech dokonce agresí. Všechny tyto znaky přitom přetrvávají dlouhodobě.
Čím nahradit cigaretu aneb jak přestat myslet na cigarety
Při hledání způsobů, jak přestat kouřit, se pravděpodobně setkáte s myšlenkou, čím můžete cigarety nahradit neboli, jak na ně můžete přestat myslet. Prvním bodem, jsou již zmíněné nové rituály. Zkuste obměnit svá rána, chodit jinou cestou do práce a vyhýbat se situacím, během kterých jste obvykle kouřili – například choďte později na zastávku tramvaje, abyste si nemuseli zkracovat čekání kouřením.
Druhým bodem je častější čištění zubů. Čištění zubů odvrací chuť na cigaretu a může vám tak pomoci odvrátit nutkání si zapálit. Podobně pak fungují i brčka, jelikož sání uvolňuje dopamin, a může tak snížit touhu po tabáku. Stejně tak sání může pomoci se zvládáním stresové situace.
Posledním bodem je jídlo. Zkuste cigarety nahradit oříšky, větrovými bonbony, žvýkačkami, oříšky nebo ovocem a zeleninou. Vyhněte se ovšem sladkostem. Je známo, že je odvykání od kouření úzce spojeno s přibíráním na váze. Měli byste se proto snažit vyhýbat potravinám, které by kila navíc mohla přinést.
Abstinenční příznaky nikotinu
Předchozí odstavce již částečně nakously tematiku abstinenčních příznaků. Abstinenční příznaky nikotinu nastupují téměř okamžitě po dokouření poslední cigarety. V závislosti na množství průměrně vykouřených cigaret za den mohou přetrvávat až několik týdnů.
Nejhorší je první týden. Po uplynutí prvních dvou dnů abstinence bude již tělo zcela bez nikotinu. Můžete se setkat s lehkou bolestí hlavy, kterou způsobuje oxid uhelnatý opouštějící tělo. Pravděpodobně také zaznamenáte kolísání pozornosti či schopnosti koncentrace – neměli byste se ovšem vzdávat! Tyto abstinenční příznaky nikotinu během dalších pár dní zmizí.
Mezi další abstinenční příznaky nikotinu patří:
- pocit úzkosti, který se může projevit během prvních tří dní,
- nespavost,
- zácpa,
- bolesti žaludku,
- zvýšená únava.
Pokud toto období překonáte, tak se dočkáte kýžené odměny v podobě zlepšení dýchání a regenerace dýchacích cest či zlepšení pleti. Během druhého až dvanáctého týdne se můžete potýkat s psychickým neklidem, depresemi nebo podrážděním. Současně se budete potýkat s nejsilnější chutí na cigaretu.
Postupně zaznamenáte další zlepšení dýchání, ustálí se vám chuť k jídlu a snížíte počet výskytu bolesti v krku, sípání nebo kašle.
Odvykání od kouření
Pokud se tedy rozhodnete proces odvykání od kouření podstoupit, tak se budete muset vypořádat nejen se svou fyzickou, ale i psychickou závislostí. Během prvních dnů bez cigarety se budete muset potýkat s tím, že bude vaše tělo přímo vyžadovat další dávky nikotinu. Z psychické stránky pak budete muset pravděpodobně neustále odolávat původním spouštěčům.
Tyto spouštěče úzce souvisí se zavedenými rituály – například ranní káva. První krok postupu, jak přestat kouřit, je tedy obměna těchto každodenních činností. Odvykání od kouření vám mohou dále ulehčit nikotinové náplasti, mikrotablety nebo žvýkačky, jež tělo zásobí potřebnou dávkou nikotinu. Existují také speciální léky, jejichž užívání je však nutné nejprve zkonzultovat s lékařem.
Odvykání od nikotinu a kouření je dlouhodobou záležitostí. Pokud však ve svém snažení vytrváte, tak se dočkáte kýžené odměny:
- zlepší se vám pleť,
- vaše zuby budou bělejší,
- zbavíte se otravného zápachu oblečení,
- zlepší se váš čich a chuť,
- snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních chorob (například infarktu).
Jak přestat kouřit
Každý člověk je jedinečný a stejně tak se mohou lišit i postupy, jak přestat kouřit. Na každého kuřáka zkrátka může působit něco více než na jiného a stejně tak může mít odvykání trochu jiný průběh. Zásady, kterých byste se měli držet, nebo je alespoň zkusit se dají shrnout do několika následujících bodů:
- vyhýbejte se alkoholu,
- navštěvujte místa, kde si nemůžete zapálit,
- zabavte svá ústa – začněte žvýkat žvýkačky apod.,
- snažte se vyhnout spouštěčům – například místům, kde jste pravidelně kouřili,
- pijte hodně vody,
- zaměstnejte své ruce.
V počátcích může s odvykáním pomoci také změna prostředí. Měli byste si rovněž uvědomit, proč vlastně chcete s kouřením přestat. Vnitřní motivace je totiž v průběhu celého procesu zcela zásadní. Sestavte si také krizový scénář – plán, kterého se budete držet, pokud byste začali podléhat pokušení.
Jak přestat s kouřením s využitím bylinek
Během odvykání od kouření můžete využít také nejrůznějších bylinek, které potlačí původní chuť na cigaretu. Patří mezi ně kořen z puškvorce, lípa, třezalka nebo meduňka. Bylinky vám pomohou také s případnou nevolností či trávícími potížemi – zde například zázvor nebo máta.
Chuť na sladké pak dokáže potlačit vláknina a chrom. Soustřeďte se tedy na konzumaci zeleniny a ovoce, které je obsahují.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.