Jak srazit horečku

Zvýšená teplota slouží jako signál těla, že s ním není něco v pořádku, a vypořádává se s nějakým typem infekce. Horečka tedy sama o sobě není nic špatného, je pouze předzvěstí problému. To ovšem nic nemění na tom, že se pojí s mnoha nepříjemnými pocity, jako je zimnice, pocení, průjem nebo zvracení.

Co dělat při horečce

Úvodní odstavec již naznačil, že zvýšená teplota v obecném pojetí, není nic škodlivého. Naopak pomáhá tělu zbavovat se infekce. Horečku byste tak neměli zkoušet srážet hned v okamžiku, kdy ji zaznamenáte, nýbrž počkat než překročí doporučenou hranici.

Hranice mezi tím, kdy je horečka škodlivá, a kdy může tělu prospět je velmi tenká a přesně se na ní neshodnou ani odborníci. Obecně je za tento milník považována teplota 38–38,5 °C. Konkrétní teplota pak už závisí na daném pacientovi – řiďte se zkrátka tím, jak se cítíte a co vám říká vaše tělo. Pokud však horečka překročí 39 °C a bude přetrvávat 3–4 dny, tak byste již neměli váhat navštívit lékaře.

Jak srazit horečku

Postup, jak srazit horečku, úzce souvisí s odpočinkem, klidem a dostatečným přísunem tekutin. Ať už se tedy rozhodnete zvolit cestu léčby s využitím léků, fyzického ochlazení nebo některé z „babských rad“, měli byste hlavně ležet a potit se.

Klasickými léky na snížení horečky jsou ibuprofen a paralen. Stejně tak ovšem mohou pomoci i další tablety či sirupy obsahující paracetamol – Panadol. Tyto látky snižují teplotu a udržují její hladinu až po délku čtyř hodin.

jak snížit horečku
Zdroj: Pixabay

Pokud byste raději teplotu snížili bez léků, můžete využít fyzického ochlazení. Pomoci může například vlažná lázeň, do které se na minutu a půl ponoříte a postupně budete připouštět studenější vodu. V té byste pak měli několik minut vydržet. Postup je možné aplikovat každou hodinu. Nikdy byste se však neměli pokoušet snížit svou tělesnou teplotu o více než jeden stupeň najednou.

Stejně tak byste měli volit rozumnou teplotu vody – ne moc studenou, aby lázeň pro tělo nepředstavovala příliš velký šok. V jeho důsledku byste se mohli začít ošívat, čímž se tělo postupně zahřívá.

Místo vany můžete zvolit i sprchu, přičemž byste s ochlazováním měli začít u nohou. K lokálnímu ochlazení dobře poslouží i zmražené gelové sáčky, případně obklady přikládané na specifické části těla – typicky na končetiny.

Babské rady a tipy, jak srazit horečku

Mezi babské rady, jak srazit horečku, patří například slepičí či kuřecí vývar a ostré jídlo. I vaše babičky by vám pravděpodobně doporučily obklady na čelo, zmíněné končetiny nebo spánky. Látku (například kus prostěradla) namočte do 25–30 °C vody, vyždímejte a na deset minut přiložte.

Dalším, domáckým řešením zvýšené teploty, jsou mokré ponožky:

  • namočte bavlněné ponožky,
  • vyždímejte je,
  • nasaďte si je na nohy,
  • zabalte do igelitového pytlíku (abyste nenamočili postel),
  • lehněte si a přikryjte se dekou.

Jak srazit horečku u dětí

U dětí horečka představuje vyšší riziko než u dospělých. Měli byste proto být obezřetní a ve chvíli, kdy teplota překročí 39 °C, navštivte lékaře. Častým postupem, jak srazit horečku u dětí, je zmíněná vlažná koupel, případně přikládání studené a vlhké žínky na čelo.

jak srazit horečku u dětí
Zdroj: Pixabay

Můžete vyzkoušet také alternativnější způsoby na snížení horečky, jako jsou například strouhané brambory v ponožkách dítěte. Brambory je před umístěním do ponožek nutné omýt a oloupat. Potom už je stačí jen nastrouhat, vložit do ponožek a obléct dítěti.

Pomoci může i chladivý efekt vytvořený prostřednictvím zábalu z jogurtu, octa nebo tvarohu. Tyto obklady sice nepomohou se sražením horečky. Přinesou však dítěti chvíli potřebného klidu, během něhož si mohou odpočinout od nepříjemných pocitů.

Jak snížit horečku přírodní cestou

Přírodní cestou, jak můžete srazit horečku, jsou výluhy heřmánku, tužebníku, rakytníku, maliníku, vřesu nebo sedmikrásky podávané vždy před jídlem (až 3x denně). Pomáhá rovněž převařená šalvěj či průběžné doplňování vitaminu C.

Účinné jsou též lipové nebo šípkové čaje. K šípkovému čaji budete potřebovat dvě lžičky šípkové drti, které na několik hodin vložíte do vlažné vody o objemu cca 200 ml. Výsledek pak přefiltrujte přes plátýnko a můžete konzumovat.

Návod na přípravu lipového čaje je následující:

  • smíchejte čajovou lžičku květu černého bez se lžičkou květu lípy,
  • zalijte 200 ml vroucí vody,
  • nechte 10 minut louhovat,
  • sceďte,
  • výsledek můžete osladit medem.
5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *