S krvácením z nosu se setká během života prakticky každý. Ať už jste v roli zraněného nebo ošetřujícího, tak je dobré vědět, jak krvácení bezpečně a rychle zastavit. Přestože je krvácení z nosu ve většině případů neškodné, tak musíte rozlišit, kdy situaci zvládnete a kdy je na čase, vyrazit k lékaři.
Příčiny krvácení z nosu
Krvácení neboli epistaxe může mít celou řadu důvodů, které se dělí na lokální a celkové příčiny postihující celý organismus.
Lokální příčiny epistaxe:
- úrazy v oblasti nosu,
- nosní polypy,
- cizí těleso v dutině nosní (nejčastěji u dětí),
- překrvení sliznice při zánětu,
- nádorová onemocnění.
Celkové příčiny epistaxe:
- porucha srážlivosti krve (nedostatek krevních destiček),
- některá jaterní onemocnění,
- vysoký krevní tlak,
- virová onemocnění,
- porucha cévní stěny.
První pomoc při krvácení z nosu
Ať už je příčina krvácení jakákoliv, tak první pomoc probíhá vždy stejně. Příčina se řeší až po zvládnutí akutní fáze, kdy je pacient zcela zajištěný.
1. Uveďte zraněného do správné polohy
Správná poloha je v tomto případě v předklonu. Můžete například nechat zraněného sedět rozkročmo na židli, kdy se rukama drží opěradla.
Starší literatura a některé babské rady uvádějí polohu v záklonu, která je však absolutně nevhodná. Zejména malé děti mohou krev vdechnout a začít se dusit a při spolykání většího množství krve hrozí zvracení.
2. Stiskněte nosní křídla
Stiskněte pacientovi nosní křídla proti přepážce na 5-10 minut. Stisk nepovolujte. Stisk slouží jako mechanická ucpávka, kdy se mezitím stihnou cévy uzavřít.
Dospělí si mohou nos stisknout sami. Dětem je podrží ošetřující osoba.
3. Studený obklad
Chlad pomáhá uzavírat cévy, protože způsobuje jejich stažení. Dejte krvácející osobě ručník namočený ve studené vodě za krk a na čelo. Použít můžete také chladící polštářky nebo jakoukoliv zmraženou potravinu. Chlazení z mrazničky zabalte do ručníku.
4. Dodržet klid
Nechte zraněného sedět v klidu a nikam jej nepřesouvejte. V klidu klesá krevní tlak, což výrazně napomáhá zástavě krvácení.
5. Do nosu nic nepatří!
Možná jste už slyšeli, že při krvácení do nosu máte nacpat papírový kapesník, tampon nebo látku. To však není vhodné, při jejich odstranění se krev opět spustí, protože odtrhnete vytvořený strup.
Jedinou výjimkou jsou želatinové houby přímo určené pro zástavu krvácení z nosu. Zasouvají se hlouběji do nosu a jsou plně vstřebatelné.
Gelové houby je možno koupit bez předpisu v lékárně. Pokud u vás někdo trpí na častější krvácení z nosu, tak jej rozhodně oceníte. Lze je využít na zastavení prakticky jakéhokoliv krvácení.
Kdy vyrazit k lékaři?
Epistaxe je ve většině případů snadno řešitelná v domácích podmínkách a není třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám nedaří zastavit krev ani po půl hodině, tak vyhledejte lékaře. Při masivním krvácení se vypravte k lékaři bez prodlení, hrozí rozvoj šokového stavu.
Některé osoby jsou na krvácení z nosu náchylnější a často svůj problém bagatelizují. Může jít o banalitu, ale také o projev závažného onemocnění. Při častých recidivách vyhledejte lékaře, který vám udělá důkladné vyšetření a pomůže odstranit příčinu.
Jak předcházet krvácení z nosu?
Úrazovému krvácení lze předcházet dodržováním základních bezpečnostních pravidel, ale v některých situacích se mu zkrátka nevyhneme.
Pokud je epistaxe způsobena lokálním nebo celkovým onemocněním, tak je třeba odstranit původce. V opačném případě budete stále řešit následky.
Větší odolnosti cév pomůže také správná životospráva. Pomoci vám může konzumace vitaminu C a rutinu. Lze je pořídit samostatně v tabletách nebo souhrnně v přípravku ascorutin, který je volně prodejný.
Zdroje: https://fortmedica.cz/krvaceni-z-nosu-jake-jsou-priciny-a-jak-ho-zastavit/, https://www.vitalia.cz/specialy/zasady-prvni-pomoci/krvaceni-z-nosu/,
Jsem zdravotní sestra, která miluje psaní a svoji rodinu. Zabývám se zdravím a životním stylem a nebojím se žádné výzvy. Kromě cestování a sportu se věnuji také také vaření a dobrému jídlu. V mých článcích najdete to, co hledáte.