Jak se dělá výplach ucha doma + návod

Pro celkové zdraví uší je zásadní udržovat správnou ušní hygienu. Přestože naše uši mají přirozený samočisticí mechanismus, může se stát, že si je budete muset vyčistit doma. Je však důležité postupovat opatrně, aby nedošlo k jejich poškození nebo k zatlačení ušního mazu hlouběji do zvukovodu. A jak tedy postupovat?

Uši mají přirozený samočisticí mechanismus, kdy se ušní maz neboli cerumen přesouvá ze zvukovodu do vnějšího ucha. Tento proces obvykle probíhá bez nutnosti jakéhokoli zásahu. Pokud však dojde k nadměrnému nahromadění ušního mazu, může být nutné uši vyčistit.

Nepoužívejte vatové tyčinky ani obdobné předměty

Oproti všeobecnému přesvědčení se nedoporučuje používat k čištění uší vatové tyčinky nebo jiné předměty. Mohou zatlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu a potenciálně způsobit ucpání nebo poškození jemných struktur uvnitř ucha. Do ucha proto nevkládejte nikdy nic menšího než malíček.

TIP: Hemoroid po porodu – je to normální? Za jak dlouho zmizí? Zjistěte vše potřebné o tomto nepříjemném problému

Výplach ucha kapací metodou – návod

Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem domácího čištění uší je použití kapací metody. Začněte tím, že nakloníte hlavu na stranu a necháte ucho směřovat vzhůru. Pomocí čistého kapátka kápněte do zvukovodu několik kapek teplé vody nebo fyziologického roztoku.

Jak namíchat fyziologický roztok pro čištění ucha?

Fyziologický roztok si můžete připravit smícháním 1 čajové lžičky soli s 1 šálkem teplé vody. Ujistěte se, že voda není příliš horká. Pomocí pipety nebo speciální výplachové stříkačky pomalu nakapejte roztok do ucha. Dejte pozor, abyste roztok nedávkovali příliš rychle nebo příliš silně.

Po aplikaci teplé vody nebo fyziologického roztoku nechte roztok několik minut působit ve zvukovodu. To pomáhá změkčit a uvolnit nahromaděný ušní maz. Nakonec nakloňte hlavu opačným směrem, aby roztok a uvolněný ušní maz mohly z ucha odtéct. K uchu můžete přiložit čistý ručník nebo kapesník, aby se na něm tekutina zachytila a nepotřísnila okolí. V případě potřeby postup opakujte.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svému tělu tím opravdu prospějete

V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc

V případě přetrvávajícího nahromadění ušního mazu, bolesti ucha, ztráty sluchu nebo jiných znepokojujících příznaků je důležité vyhledat odbornou pomoc ušního specialisty. Ten dokáže bezpečně odstranit ušní maz nebo efektivně vyřešit jakékoli jiné problémy, které by s vašima ušima mohly souviset.

Na co dávat pozor při domácím výplachu ucha?

Nezapomeňte, že při domácím čištění uší je důležité postupovat šetrně. Proti nikdy nic nevkládejte do zvukovodu násilím(mohli byste se poranit). A dbejte také na pravidelné dodržování správné ušní hygieny – to může pomoci zabránit nadměrnému hromadění ušního mazu a dalším obtížím.

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/jak-si-spravne-cistit-usi-nijak/nazory/, https://extrafit.cz/jak-se-dela-vyplach-ucha-doma/, https://www.ordinace.cz/diskuse/2860/?page=1, https://www.ceskaordinace.cz/jak-se-dela-vyplach-ucha-doma-ckr-955-11508.html, https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/uchostoury-v-peci-o-usi-vynechte-ucho-ma-totiz-samocistici-schopnosti/, https://bechermarket.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-se-dela-vyplach-ucha-doma/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *