Láká vás prozkoumat temná zákoutí internetu? Ať už za návštěvou tohoto článku stojí pouze vaše zvědavost nebo máte k využití Dark webu jiný důvod, máme pro vás jednoduchý návod jak se dostat na Dark web anonymně a bez rizika, prozradíme vám, co tam můžete najít a jak se na Dark webu chovat bezpečně.
Jaký je rozdíl mezi Dark webem a Deep webem
Viditelná část internetu jak ji známe, je běžně indexovaná vyhledávači. Vy tak můžete najít webové stránky nebo další veřejně přístupný obsah pomocí běžného prohlížeče.
Co je Deep web?
Odhadem 90 % internetu je však tvořena tzv. Deep webem (někdy je označován také jako neviditelný či hluboký web). Nejedná se o nic nelegálního, ale o obsah, který není nebo nemá být vyhledávači indexován. Představit si pod tím můžete například přihlášení do vašeho bankovnictví a další účty chráněné heslem.
Co je Dark web?
Jen malou částí Deep webu je pak temný internet neboli Dark web. Opět se nejedná o nelegální záležitost, ale o místo, které vám zajistí naprostou anonymitu – ať už jako návštěvníkovi nebo tvůrci obsahu. Bez kontroly, bez cenzury a bezpečně. Což ale samozřejmě láká k nelegálním činnostem.
Co můžeme na Dark webu najít?
Velká část Dark webu není ani nelegální, ani nebezpečná. Většinou se jedná o diskusní fóra uzavřených komunit nebo další neškodný obsah. Stejně tak se ovšem můžeme na dark webu dostat k drogám, zbraním nebo dětské pornografii a dalším záležitostem, za které hrozí reálný postih. Pochybné zdroje zde často obchodují také s nelegálně získanými uživatelskými údaji, kreditními kartami nebo falešnými doklady.
Pokud tedy na dark web jdete pouze ze zvědavosti, dávejte si velký pozor na to, kam klikáte. Přes veškerá zabezpečení mohou trestní orgány vaše aktivity vysledovat. Samotné procházení nevinné části Dark webu ovšem samozřejmě trestné není.
Jak se dostat na Dark web z PC a mobilu?
Pokud jste rozhodnutí se na Dark web mrknout, budete k tomu v základu potřebovat 3 věci:
- Stáhněte si prohlížeč TOR browser. Ten je zdarma ke stažení pro Windows, macOS, Android i Linux.
Umožní vám procházet Dark web adresy s koncovkou .onion, které vám běžné prohlížeče nezobrazí.
- Dále budete potřebovat spolehlivé VPN. To skryje vaši identitu a bude tak těžší (nikoliv však nemožné) zjistit vaši IP adresu. Možností je spousta – zdarma i placených, mezi nejoblíbenější patří například WindScribe. Ten stáhnete zdarma opět pro všechna běžná zařízení.
WindScribe můžete využívat bez registrace zdarma se základním počátečním balíčkem dat k prosurfování, po registraci ovšem dostanete mnohem větší free objem dat.
Nejprve tedy spusťte WindScribe či jiné VPN a připojte se k automaticky vybrané či vámi preferované lokaci.
Spusťte TOR browser a napravo od příkazového řádku, do kterého běžně zadáváte url adresu, najdete ikonku štítu. Ta vás po kliknutí na tlačítko Change (či změnit) přesune do sekce nastavení bezpečnostní úrovně. Tu je potřeba ze standardní úrovně změnit na Safest – tedy nejbezpečnější.
- Nyní je čas do TORu zadat adresu s koncovkou .onion. Dark web se nechová jako běžný prohlížeč, který by na vás vychrlil hromadu stránek k prohlížení, je tedy potřeba znát konkrétní adresu nebo adresu některého z rozcestníků či vyhledávačů.
Bezpečné procházení Dark webu
Kromě správného připojení si dávejte pozor na několik věcí:
- Vyhněte se nelegální činnosti – každá akce je i přes zabezpečení svým způsobem dohledatelná
- Chovejte se neviditelně – zbytečně se nevměšujte do diskuzí a komunikujte s prověřenými či známými lidmi. Buďte nenápadným divákem.
- Neotevírejte neznámý obsah a nestahujte soubory – mohou obsahovat viry
- Nenakupujte – nabízené položky nejsou z 90 % legální. A každý nákup je s troškou snahy možné vystopovat i přes to, že platíte kryptoměnou.
- Nepřevádějte částky na cizí účty – dle zkušeností uživatelů vám v mnoha případech po úhradě nic nedorazí. Ať už z důvodu zabavení zboží nebo podvodného jednání prodejce. A na reklamace se tady nehraje.
- Nikomu nesdělujte své údaje – telefon, e-mail nebo adresu, natož pak hesla a přístupy.
Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=ipE7e1x4HYQ&vl=cs a https://inteligentnisvet.cz/clanky/jak-se-dostat-na-dark-web-stoji-vubec-temna-cast-internetu-za-navstevu
Jen malou částí Deep webu je pak temný internet neboli Dark web. Opět se nejedná o nelegální záležitost, ale o místo, které vám zajistí naprostou anonymitu.
Odhadem 90 % internetu je však tvořena tzv. Deep webem (někdy je označován také jako neviditelný či hluboký web). Nejedná se o nic nelegálního, ale o obsah, který není nebo nemá být vyhledávači indexován. Představit si pod tím můžete například přihlášení do vašeho bankovnictví a další účty chráněné heslem.
Stáhněte si prohlížeč TOR browser. Ten je zdarma ke stažení pro Windows, macOS, Android i Linux. Dále budete potřebovat spolehlivé VPN. Nyní je čas do TORu zadat adresu s koncovkou .onion.
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.
jak se dostat na dark web
Kouknout se na fotky
Kouknout se na fotky na dark web