Vyhrocený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je ukázkou toho, jak rychle se může změnit pokojný život ve válečné peklo. Nikdo z nás si nechce a ani nedovede představit, co by se stalo, kdybychom na místě obyvatel Ukrajiny byli my. Říká se, že kdo je připraven, není překvapen, ale dá se na válku vůbec nějak připravit? Je to šílená otázka, ale přece jen nás dospělé asi napadá a měli bychom mít přehled o tom nejdůležitějším.
Vhodné zásoby
Asi jako první přijdou na řadu přiměřené materiální zásoby, což jsou základní potraviny s dlouhodobou trvanlivostí, jako například:
- konzervy a hotové potraviny, obiloviny a luštěniny ve větším balení
- pitná voda
- potravu pro děti, sušené mléko
… ale také další nezbytnosti nutné pro zajištění běžného chodu domácností, od nezbytného vybavení lékárničky, základních léků přes mýdla, prací prášky až po toaletní papír.
Myslete na výpadky proudu
Musíme počítat i s výpadky elektrického proudu, takže by mohly přijít vhod elektrické spotřebiče, kterým k jejich provozu postačí baterie. Zejména tedy klasické přenosné rádio na baterie, abyste v případě výpadku el. energie měli možnost zjistit důležité informace.
Nejen v případě nefunkční dodávky proudu se vám může hodit také:
- alespoň základní elektrocentrála a také zásoba pohonných hmot, pomocí kterých elektřinu vyrábí
- zápalky a zapalovače
- svítilny, svíčky
- nabité baterie, tužkové články v dostatečném množství
- vodní filtry pro úpravu vody k pití (v případě přerušení dodávek pitné vody)
- hasicí přístroj, který řada z nás v domě běžně nemá
- Snadno zpracovatelné potraviny – raději bulgur (ten stačí zalít horkou vodou), než-li rýže (ta se musí X minut vařit)
Zjistěte, kde se ukrýt
V případě, že se rozezvučí sirény ohlašující útok, je pozdě teprve začít zjišťovat, která část domu bude nejbezpečnější, nebo kam se utéct schovat.
Pokud se budete ukrývat v domě, využijte sklepní prostory bez oken nebo místnost uprostřed domu, která je nejlépe chráněna.
Vyhledejte si také nejbližší možné úkryty, které mohou být v metrech, tunelech, bývalých krytech nebo sklepních prostorách vybraných staveb. V takto určených místech je většinou zajištěna nejen dostatečná ochrana, ale také ventilace v případě zasypání vchodů sutinami.
Na co ještě myslet?
Snažte se co možná nejméně telefonovat a využívat mobilní telefon, který neustále udržujte nabitý nebo v úsporném režimu. V případě přerušení dodávky elektrického proudu jej tak budete mít k dispozici v důležitých chvílích. Špatnou volbou nejsou ani nabité powerbanky.
Po ruce byste měli mít také důležitá telefonní čísla, nespoléhejte na to, že si je v krizové situaci vyhledáte na internetu. Ideálně je mějte poznačená také mimo telefon, který se vám může vybít.
Mějte na jednom místě připraveny nejdůležitější dokumenty a doklady – v nepromokavém obalu. Pro případ nutného rychlého odchodu z domu si sbalte tašku, do které přidáte také základní oblečení, deku, léky a nezbytné individuální potřeby.
Psychická příprava na válku
Jak se ale na válku připravit psychicky? Ani pro dospělé není jednoduché situaci zvládat, ale určitě sem nepatří panika, protože s klidnou hlavou všechno zvládneme lépe. Chladnou hlavu musíme zachovat i před našimi dětmi, na které se informace bez vysvětlení valí ze všech stran. Děti jsou zranitelnější, citlivější, a o to více s nimi musíme komunikovat a uklidňovat. Mějte po ruce oblíbené hračky, knížky nebo hry.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/prepperi-se-chystaji-na-kolaps-spolecnosti.A170530_102830_ln_domov_rsa
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.
Co je to za clanek jak se pripravovat na valku?Vzdyt vime vetsinou ,ze veskere pripravy jsou stejne k nicemu.Nebylo by lepe rici po druhe svetove valce ,bylo receno,zadna dalsi valka svetova nebude .Pricinit se o to ,aby se tomuto predsevzeti dostalo?