Pro dokonalý a dlouhodobý vzhled tetování je potřeba nejen vybrat zručného tatéra, ale také zjistit, jak se o tetování starat. Pojďte si s námi projít několik bodů, které dopomohou k dokonalému výsledku.
1) Výběr tetovacího studia
Dříve jsme se při výběru tatéra orientovali zejména podle zkušeností našich blízkých či známých. V dnešní online době je samozřejmě vše mnohem snazší, princip však zůstal stejný. Tatéra či salon vybírejte podle recenzí a zkušeností zákazníků, samozřejmostí by měla být tatérská licence.
A nezapomeňte, že tetování s vámi nejspíše stráví zbytek vašeho života. Proto na něm nešetřete a nesnažte se najít nejlevnější variantu. Naopak si za kvalitu a špičkovou péči raději připlaťte.
2) Než půjdete k tatérovi
Máte již termín tetování dohodnut? Pak je na čase se připravit. A to nejen po psychické stránce. Na místě, kde má vaše budoucí kérka být, byste měli mít zdravou nenarušenou kůži bez ekzémů, zranění či jizev a znamének. V opačném případě vše nejprve konzultujte s tatérem. I pokud je místo v pořádku, před tetováním mu neuškodí pravidelná péče a hydratace.
A nezapomeňte, že 24 hodin před tetováním nesmíte pít alkoholické či kofeinové nápoje, ani užívat psychotropní nebo další látky, které by mohly způsobit vyšší krvácení.
3) Jak se starat o nové tetování?
Máte tetování úspěšně za sebou? Pak přichází čas na důkladnou péči. Čím lépe se o tetování budete starat, tím lepší bude celkový výsledek. Běžně se tetování hojí pomocí strupů 7 – 10 dní, můžete si ale vybrat také rychlejší moderní metodu, kdy s hojením pomáhá speciální fólie.
Omývejte šetrně, ale efektivně
Ať už se rozhodnete pro klasickou fólii nebo moderní bandáž napuštěnou výživnými látkami, po sundání fólie je již péče jen a jen na vás. Jakmile tedy tetování odkryjete, omyjte jej vlažnou vodou a jemným antibakteriálním mýdlem. K osušení použije čistý ručník nebo papírový ubrousek – aby nemohlo dojít ke styku s bakteriemi.
Proces omývání opakujeme 3x denně a místo sušíme velice opatrně přiložením ručníku. Příliš intenzivním třením bychom mohli kůži ještě více narušit nebo si vytrhat stroupky i s tetovací barvou.
Mazat, mazat, ale nepřehánět
Pokud je již rána zcelená a zaschlá (většinou 2. – 3. den po tetování), je nezbytné tetování po umytí vždy namazat. K péči vybírejte hojivé krémy, které vám určitě rád doporučí i váš tatér. Krém nanášejte v tenké vrstvě, aby jej pokožka dokázala vstřebat a tetování mohlo při hojení dýchat.
V mazání pokračujte ideálně po dobu dvou týdnů nebo do doby, než se pokožka zcela zahojí. Tetování mažte v pravidelných intervalech 2 – 4x denně. Pokožku udržujte vláčnou zejména v době, kdy se na tetování tvoří stroupky, které by jinak mohly nepříjemně svědit.
V následujících týdnech již namísto speciálního přípravku postačí lehčí krém s obsahem panthenolu, vitamínu E nebo dalších složek, které napomáhají regeneraci pokožky.
4) Do vody co nejméně
Než se tetování zcela zahojí, vodě se zkrátka vyhýbejte. Namísto vany zvolte rychlou sprchu a tetování namáčejte maximálně po nejnutnější dobu 2 – 3 minut. Zapomeňte také na veřejné bazény a koupaliště, rybníky nebo moře, kvůli kterým byste si mohli do rány zanést nepříjemnou infekci.
5) Omezte slunění i sportovní aktivity
Přímé sluníčko ani solárium na čerstvé tetování určitě není vhodné. Tak samo zkuste omezit náročnější sportovní aktivity, které by mohly narušit tetování – ať už pohybem nebo potem. 24 hodin po tetování také nepijte alkoholické či kofeinové nápoje a vyhýbejte se dalším látkám, kvůli kterým by mohlo tetování začít krvácet.
Další tipy pro péči o tetování
Základ jsme zvládli v pouhých pěti bodech, máme pro vás ale další tipy, jak se o tetování starat a čeho se naopak vyvarovat.
- Dodržujte dostatečnou hygienu – tetování je přece jen otevřená rána, kterou se do těla mohou dostat nebezpečné látky či bakterie.
- I po zahojení tetování mažte výživnými tělovými krémy a chraňte proti slunečním paprskům dostatečně silným opalovacím krémem. Udržíte ho tak po řadu let jako nové.
- Tetování nezakrývejte – pokud se nejedná o speciální hojící fólii – a nechte ho volně dýchat. Noste volné pohodlné oblečení, které nebude na tetování tlačit.
- Nechte hojení volný průběh a stroupky neolupujte. Samy odpadnou, až se kůže pod nimi zcela zahojí.
- V prvním týdnu noste tmavší oblečení, kterého vám nebude líto. Tetování totiž může občas lehce pouštět přebytečnou barvu.
- Nenechte tetování vyschnout a neustále jej udržujte dostatečně hydratované. Nezhojená rána by mohla snadno popraskat.
Zdroje:
https://www.lekarna.cz/clanek/pece-o-tetovani/
https://www.tattoomania.cz/pece-o-nove-tetovani-p71.htm
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.
Super článek, který mi poskytl mnoho informací. Chystám se na tetování a hledal jsem, jakou péči poté budu muset tetování věnovat. Váš článek mi pomohl.
Informací, které opravdu pomohou je málo. Děkuji za ně!