Kopřivy patří mezi velmi úporné druhy plevelů. A nezáleží na tom, jestli vám dělá společnost kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo její menší známá kopřiva žahavka (Urtica urens). Se všemi je nutné zatočit ihned poté, co jejich výskyt na zahradě objevíte – jinak riskujete jejich rychlé rozšíření po okolí.
Kopřivy jsou poměrně houževnaté rostliny, které se navíc dokážou úporně množit hned dvěma způsoby – rychle rostoucími oddenky a semeny. Navíc vynikají skvělou regenerační schopností, takže i z opravdu malého kousku kořene ponechaného v půdě dokáže vyrůst celá nová rostlina. Jejich ničení tedy vyžaduje značnou trpělivost a pečlivost.
Tip: Kopřivy jsou i užitečné. Můžete si z nich připravit přírodní hnojivo.
Základem likvidace kopřiv je hluboké rytí
Pokud je to možné, pak místa, kde se kopřivy nejčastěji vyskytují, hluboce zryjte. A to tak, aby byly horní vrstvy půdy doslova obráceny „vzhůru nohama“. Nejúčinnější je tato metoda na podzim – v zimě totiž narušený kořenový systém kopřivy snadno namrzne a na jaře pak jen obtížně regeneruje. Velmi dobře může pomoci také vertikutace, která nařezává horní část travního drnu. Jen jedna aplikace však nestačí – celou proceduru je nutné zopakovat několikrát, a to v intervalu deseti dnů.
Sůl a horká voda na kopřivy
Z lidových prostředků je nejčastěji doporučována aplikace draselné soli a vroucí vody. Tyto prostředky ovšem působí jen na nadzemní části plevelů a pouze málokdy dosáhnou až do kořenů. Je tedy nutné jejich opakované použití, které ovšem může negativně působit na stav zeminy v okolí. Lze je tedy aplikovat pouze na místa, kde nebudete chtít v následujících letech nic pěstovat.
Ocet proti kopřivám
Dalším osvědčeným bojovníkem proti plevelům je ocet, smíchaný s dalšími agresivními surovinami, které si s rozpínavými kopřivami snadno poradí. Potřebovat budete tyto ingredience:
- 180 ml octa,
- 2 litry vody,
- 4 čajové lžičky kyseliny citronové
- a 1 lžíci tekutého mýdla.
Vše smíchejte a aplikujte postřikem na kopřivy. Tento prostředek zničí však jen nadzemní část kopřiv, takže je třeba místo sledovat a po novém obrašení porostu provést opětovné ošetření. Pokud však budete důslední, mohou se kopřivy během jedné sezóny přestat objevovat úplně – jednoduše je vysílíte a ony samy uhynou.
Kopřivy lze i zamulčovat
Jakmile místo, kde rostou kopřivy, hluboce zryjete nebo se alespoň pokusíte tento plevel co nejpečlivěji vytrhat, tak můžete vsadit ještě na jednu techniku – mulčování. Pokud použijete dostatečně vysokou vrstvu pilin nebo stromové kůry, pak pod ní všechny plevely jednoduše uhynou. Po roce by tak celý prostor měl být čistý a připravený k dalšímu použití.
Herbicidy na kopřivy
Další účinnou metodu kontroly tohoto obtížného plevele je použití chemických herbicidů – ty ovšem mohou snadno poškodit i rostliny v okolí. Jejich aplikace by proto měla být vždy maximálně uvážená a v co nejmenším rozsahu.
Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/domaci-postrik-proti-pampeliskam/, https://radimejak.cz/likvidace-kopriv/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.