Každý, kdo s nimi již měl ve své domácnosti tu čest, ví, jak náročné je zbavit se molů. Ať už si jako svůj nový domov vybrali váš kabát nebo spíž plnou dobrot. Proto pro vás máme spoustu tipů jak se zbavit molů přírodní cestou.
Rozeznejte nepřítele – potravinový vs. šatní mol
Ačkoliv vypadají velice podobně, v našich domácnostech se vyskytují hned dva druhy molů. Mol šatní, který je světlejší, a tmavší mol potravinový – známý také jako zavíječ moučný. Rozeznáte je nejen podle barvy, ale zejména podle místa, kde se vyskytují. Ve spíži a kuchyni to bude mol potravinový, kdežto mol šatní dá přednost vaší šatně a či skříni.
Jak se zbavit potravinových molů?
Moli ve spíži dokážou udělat pěknou paseku. Dostanou se do každého otevřeného pytlíčku, ale i těch, které nemají příliš odolný obal – zejména se tedy jedná o mouku nebo luštěniny a těstoviny v papírových sáčcích.
Jejich přítomnost poznáme nejen díky samotným poletujícím molům, ale také podle jemných pavučinek v potravinách.
Co udělat pro to, aby se k nám moli vůbec nenastěhovali?
- Kontrolujte každou potravinu, kterou dáváte do spíže či kuchyně – moly si často přineseme už z obchodu.
- Skladujte potraviny v nádobách s dokonale těsnícími víčky – moli jsou malé potvůrky, které si najdou cestu téměř všude.
- Spousta hospodyněk ty nejrizikovější potraviny, zejména tedy mouku, před umístěním do spíže nechá projít mrazem – ať už v zimě za oknem nebo díky pár hodinám v mrazáku.
Přítomnost molů můžete jednoduše kontrolovat pomocí feromonových lapačů, které je přilákají vůní, mol už navíc z jejich lepivé plochy neuletí. Jedná se tedy také o jejich částečnou likvidaci.
Pokud se k nám již moli nastěhovali, nezbývá nic jiného, než razantní zákrok …
- Vyhoďte veškeré potraviny, které jsou nebo mohly být zasaženy – někdy je napadení moly na první pohled neznatelné.
- Důkladně vymyjte každou skříňku, polici a všechny kouty, kam se moli mohli dostat – ať už jako dospělí létající jedinci nebo ve formě vajíček a larev.
- Zkontrolujte zdi – právě na zdech a stropech bývají často moli usazení, zkuste je tedy vyluxovat nebo zničit, aby se nemohli přemístit na již uklizené místo.
- Vyzkoušejte ekologické zbraně – jsou jimi levandule, hřebíček a cedrové dřevo nebo citronová kůra a rozdrcený pepř. Je ale počítat s tím, že moli se většinou jen přemístí jinam, voňavé odpuzovače jsou tak ideální spíše jako prevence.
Jak se zbavit šatních molů?
Moli milují tmu, vlhko, teplo a klid. Proto se jim tak líbí nevětrané skříně, ve kterých mají vše, co potřebují k životu. Základem prevence a dlouhodobé absence nevítaných návštěvníků je vytvořit pro ně prostředí, ve kterém se jim líbit zkrátka nebude, proto:
- pravidelně uklízejte skříně – kompletní vystěhováním jejich obsahu a vyčištěním
- větrejte a pouštějte do skříní chladný vzduch při větrání – především v zimě, moli nenávidí mráz a průvan
- pravidelně perte i nenošené oděvy – moly zničíte při teplotách nad 60°C, pomoci může i horká pára
- pusťte do skříní sluníčko – roztáhněte závěsy či žaluzie, otevřete skříně a vyžeňte malé upíry denním světlem
- nevkládejte do skříně vlhké oblečení, proti běžné vlhkosti zejména ve starších domech bojujte pomocí vysoušečů vzduchu
- větrejte oblečení a občas jej přehoďte na jiné místo
- nemějte ve skříních zbytečné krabice, moli se jimi prokoušou – nejen, že před nimi tedy jejich obsah neuchráníte, ale poskytnete jim také klidný domeček.
Prevenci máme tedy vyřešenou a občasného mola tak ze skříní snadno vypudíme. Pokud už se nám ale regulérně nastěhovali do skříní, mohou pomoci babské rady proti molům:
- Čerstvá levandule molům nevoní a její svazek naopak krásně provoní celou vaši skříň, stejně tak může pomoci i smrková větvička.
- Stejně tak moli nemají rádi vůni pepře – zkuste jej tedy čerstvě nadrtit do sáčku či nádobky, kterou umístíte do skříně.
- Nabídněte molům ocet či alkohol – do lahve s úzkým hrdlem nalijte ocet, pivo nebo víno, do kterého se snadno nachytají.
Zdroje: https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-molu/ a https://living.iprima.cz/kuchyne/trapi-vas-potravinovi-moli-zjistete-jak-se-jich-zbavit
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.