Sepsání řádné nájemní smlouvy může nájemníkovi i pronajímateli ušetřit řadu starostí při případných problémech. Poradíme vám, jak nájemní smlouvu sepsat správně, na co si dát pozor, co vše by měla obsahovat i kdy se vyplatí smlouva na dobu určitou a kdy na dobu neurčitou.
Nájemní smlouva – na co si dát pozor
Nájemní smlouva by vždy měla mít písemnou podobu, ve které jsou jasně vymezené role a práva obou stran. Pokud již na počátku spolupráce podchytíte všechny možné nesrovnalosti, tak se můžete vyhnout řadě sporů, které by vás mohly potkat v budoucnu.
Co by měla obsahovat nájemní smlouva
Informace o nájemníkovi a pronajímateli: jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště, telefonický kontakt, e-mail, rodné číslo a číslo občanského průkazu.
Specifikace předmětu nájmu: adresa bytu, podlaží, ve kterém se byt nachází, patro, ve kterém se byt nachází a výměru obytného prostoru.
Specifikace přidružených prostor: přístup ke sklepu, půdě, zahradě a podobně.
Způsob úhrady nájemného: rozpočítaná částka za nájem, náklady na úklid společných prostor, výše záloh na vodu, plyn a elektřinu, případně internet. Neměly by chybět ani informace jako číslo účtu, na které se bude nájem posílat, datum splatnosti nájmu a výše kauce. Kauce by neměla přesáhnout trojnásobek nájemného.
Doba trvání nájemní smlouvy: od kdy, do kdy smlouva platí. Pokud tento údaj není uveden, tak se automaticky jedná o pronájem na dobu neurčitou.
Práva a povinnosti nájemce i majitele bytu: seznámení se stavem bytu, výčet pronajímaného vybavení (například soupis nábytku), rozdělení nákladů na údržbu a opravy.
Specifikace podmínek zániku nájmu: obvykle tříměsíční výpovědní lhůta při zrušení smlouvy z obou stran.
Závěrečná ustanovení: shrnutí nájemní smlouvy, podpis a datum.
Jak sepsat nájemní smlouvu a nenapálit se
Mimo uvedené byste do smlouvy měly zakomponovat také informace o počtu lidí, kteří budou byt obývat. Vyhnete se tak nejen nečekaným nákladům na energie, ale i problémům typu, že se vám do bytu místo dvou lidí nastěhuje desetičlenná rodina.
Jako pojistka pak v nájemní smlouvě slouží ustanovení o možnosti využití pronajímaného bytu jako místa trvalého bydliště. Pokud tuto část ve smlouvě nepodchytíte, tak si nájemce bude moct na dané adrese trvalý pobyt sjednat i bez vašeho vědomí – k přepsání stačí nájemní smlouva.
Dodatky k nájemní smlouvě
Jakékoli aktualizace smlouvy či nová ustanovení veďte formou dodatků. I ty by měly mít písemnou podobu. Obsahem se dodatek podobá samotné smlouvě o pronájmu. Postupujte tedy podle výše uvedených kroků, jak sepsat smlouvu, a nezapomeňte do dodatku přidat identifikační údaje obou stran, znění dodatku, specifikaci účinnosti, datum a podpisy.
Jak sepsat nájemní smlouvu na dobu určitou/neurčitou
Smlouva o pronájmu se objevuje ve dvou variantách. Buď je vystavena na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Obě varianty mají svá pro a proti popsané níže. Obsahově se liší pouze zmínkou o době platnosti smlouvy
Nájemní smlouva na dobu neurčitou
Nájemní smlouva na dobu neurčitou přináší výhody pro nájemce i nájemníky. Nájemník se totiž obvykle sám postará o všechny opravy v bytě a máte jistotu, že vám jen tak neuteče. Na druhou stranu si však musíte být jisti, že je na daného jedince spoleh. Proto se nájemní smlouva na dobu neurčitou typicky vystavuje až po předešlé zkušenosti. Tato forma smlouvy může být kdykoli vypovězena a to bez udání důvodu.
Nájemní smlouva na dobu určitou
Nájemní smlouva na dobu určitou se typicky vystavuje na rok a obsahuje konkrétní dobu trvání, tj. datum sepsání smlouvy i jejího zániku. Po ukončení této doby má nájemce nárok na zvýšení nájemného a to až o 20 %.
Obě strany mají rovněž právo ukončit smlouvu předčasně. Platí zde ovšem tříměsíční výpovědní lhůta. Pokud se tak rozhodnete pronájem ukončit, musíte o tom majitele bytu včas informovat. Jestliže nebude smlouva po uplynutí doby ani jednou stranou ukončena, tak dochází k automatickému prodloužení o rok.
Pokud máte vše připravené, ale nedaří se vám váš byt pronajmout, nebo naopak hledáte pronájem bytu. Podívejte se například na web videobydleni.cz, který umožňuje zájemcům si byty prohlédnout i pomocí videa.
Jak sepsat výpověď nájemní smlouvy
V případě, že chcete nájemní smlouvu ukončit předčasně, o tom musíte nájemce informovat. A to tři měsíce dopředu, písemnou formou. Výpověď nájemní smlouvy by měla obsahovat identifikační údaje obou stran, informace o předmětu nájmu, termín uzavření smlouvy, termín podání výpovědi a podpis.
Co si pohlídat při ukončení nájemní smlouvy
Při ukončení nájemní smlouvy a odevzdání klíčů od bytu je dobré sepsat předávací protokol, kde bude sepsán veškerý nábytek spolu s jeho aktuálním stavem. Stejně tak byste si měli pohlídat aktuální stav elektroměru, plynoměru a vodoměru. Vyhnete se tak případným nedorozuměním s vyúčtováním.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.