Roušky, respirátory nebo štíty patří spolu s dodržováním hygienických pravidel mezi základní způsoby ochrany proti přenosu virových onemocnění. Jinak to není ani v případě koronaviru, respektive covidu-19. Zmíněné ochranné pomůcky by proto v obdobích, mezi něž patří i koronavirová krize, neměly chybět v žádné domácnosti. Dnes vám poradíme, jak si roušku či štít vyrobit a ušít doma svépomocí.
Jak si doma vyrobit roušku bez šití?
Způsobů, jak si vyrobit roušku doma, je hned několik, přičemž k zrealizování některých z nich nebudete potřebovat jehlu a nit ani šicí stroj. Mezi takové patří i pravděpodobně nejsnazší postup výroby roušky. Tento postup na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví a není k němu třeba nic víc, než balení papírových kapesníků/utěrek/ubrousků, sešívačka/izolepa, nůžky a provázek/šňůrka.
Ještě před samotným návodem, je zde ovšem na místě upozornit, že papírové roušky poskytují pouze ten nejnižší stupeň ochrany a měli byste jich využívat pouze ve stavu nejvyšší nouze. Postup, jak vyrobit roušku bez šití je následující:
- Poskládejte kapesník, či jiný výše zmíněný papírový produkt do tvaru harmoniky.
- Sešívačkou, nebo izolepou k oběma krajům připevněte provázek.
- Nandejte si vytvořenou roušku na obličej a roztáhněte jeho prostředek.
- Svažte oba konce provázků.
Před započetím postupu si nezapomeňte důkladně umýt ruce a mějte na paměti, že jsou takto vyrobené roušky určené pouze pro osobní a jednorázové použití.
Dalším způsobem, jak vyrobit roušku bez šití, je vystřižení pruhu látky, který si následně přetáhnete a vhodně upevníte na obličej. Opět se jedná o zcela jednoduchý postup, který hravě zvládnete realizovat během několika minut. K jeho provedení budete potřebovat pouze bavlněné triko (tepláky nebo jiný podobný kus oblečení) a nůžky.
Ze zvoleného oblečení vystřihněte dostatečně široký kus látky a přetáhněte si jej přes hlavu. Do volného prostoru pak můžete vložit kapesník, Perlan nebo jiný alternativní filtr, který zvýší účinnost roušky.
Jak vyrobit roušku z filtru do vysavače
Mezi alternativní metody, jak si vyrobit roušku, patří také využití HEPA filtru čili sáčku do vysavače. Budete potřebovat: sešívačku, HEPA filtr (sáček do vysavače z mikrovláken), řezací nůž a dvě gumičky. Postup výroby alternativní roušky je následující:
- Rozřízněte sáček kolem plastového otvoru pro vysavač, tak aby vám vznikly tři pruhy – jeden se zmíněným plastem a spodní/horní část. Měly by tak vzniknout dva obdélníky, se kterými budete dále pracovat.
- Vezměte jeden pruh a přeložte jeho roh ke spodní hraně tak, aby vznikl tvar trojúhelníku.
- Vzniklý trojúhelník upevněte sešívačkou.
- To stejné udělejte i s druhým rohem.
- Vezměte si gumičku a v půlce ji svažte tak, aby vám vznikla dvě oka.
- Jedno z nich sešívačkou přišijte k trojúhelníku, jež jste vytvořili.
- To stejné udělejte i na druhé straně.
Pak už můžete roušku ze sáčku do vysavače začít používat, stačí, když ji druhým okem gumičky přichytíte kolem uší. Postup můžete opakovat i na zbylou třetinu celého sáčku. Z jednoho celku tak můžete vytvořit hned dvě roušky. Celý návod si můžete rovněž prohlédnout ve videu umístěném na TV Idnes.
Jak ušít roušku?
Výše popsané návody popisovaly metody, jak si vyrobit roušku bez nutnosti šití. Druhou variantou, je výroba látkové roušky, kde už sice bude jehla a nit, případně šicí stroj potřeba, avšak umožňuje opětovné nošení roušky – samozřejmě pokud ji předtím řádně vyvaříte.
Způsobů, jak ušít roušku, je opět hned několik. Obvykle se však jedná o obdélníkovou roušku s provázky, které je třeba zavazovat, nebo roušku do tvaru „trojúhelníku“. Tento trojúhelníkový tvar přitom ve většině případů lépe sedí na obličeji a rouška se tak často nesmýká do očí.
K jejímu vytvoření budete potřebovat kus bavlněné látky (v ideální případě dva druhy, abyste odlišili rub a líc), dvě gumičky/silonku apod., drátek (například pro vázání sáčků) na zpevnění nosní části. Postup, jak si ušít roušku svépomocí:
- Stáhněte a vytiskněte si šablonu, jejíž rozměry si můžete zvětšením, či zmenšením přizpůsobit velikosti a tvaru obličeje.
- Vytištěný tvar vystřihněte zhruba centimetr od okraje a překreslete na látku – 2x na vnější a 2x na vnitřní.
- Vezměte si látku symbolizující vnější stranu a sešijte obě půlky k sobě.
- To stejné uplatněte pro vnitřní stranu a obě z nich na stehu přežehlete, aby držely tvar.
- Nyní byste měli mít vytvořenou kompletní vnitřní i vnější stranu roušky. Přiložte je k sobě a přišpendlete.
- Sešijte k sobě horní část.
- Nahrňte látku co nejvíc směrem vzhůru a sešijte spodní část.
- K horní hraně vložte drátek a těsně pod ním roušku opět sešijte, aby nevypadával.
- Zohněte boční švy tak, abyste vytvořili prostor pro tunel a přišijte ho k roušce.
- Ustřihněte vhodnou délku provázku a vložte jej do tunelu.
Nakonec svažte obě strany gumičky/silonky k sobě. Tím je výroba roušky ukončena. Ačkoli bavlněná rouška není tolik účinná, jako například respirátor, může vaše okolí ochránit před nakažením efektivněji než výše zmíněný kapesník nebo nebavlněný šátek
Jak ušít bavlněnou obdélníkovou roušku
Druhý klasický typ roušky má tvar obdélníku. Opět zde budete potřebovat kus bavlněné látky, jako je například tričko nebo prostěradlo, šablonu, nůžky, šicí stroj / jehlu a nit. Postup, jak ušít obdélníkovou roušku se skládá ze sedmi kroků:
- Nejprve si vytvořte šablonu. Bude vám k tomu stačit papír, tužka a nůžky. Z papíru vystřihněte čtverec o rozměrech 20 x 20 cm.
- Do čtverce udělejte po obou stranách nástřihy 4,5 cm od horního kraje, níže pak postupně další v rozmezí 2 cm, 2,5 cm, 2 cm, 2,5 cm, 2 cm a 4,5 cm od spodního kraje.
- Obkreslete šablonu dvakrát na látku a vystřihněte ji. Nezapomeňte také na zástřihy ve zmíněných rozestupech.
- Sešijte oba kusy látky po horní a dolní straně (tam, kde nemáte nástřihy).
- Začněte látku podle nástřihů skládat do tvaru harmoniky. Každý záhyb zažehlete, aby rouška držela tvar.
- Vystřihněte si z látky šňůrky zhruba o rozměrech 90 x 4 cm. Šňůrky pak přeložte napůl a přežehlete záhyb – opět aby se držel tvar.
- Šňůrky opět rozevřete a přiložte je k okrajům. Přišpendlete k roušce, abyste zafixovali pozici a poté je přišijte.
Jak si vyrobit ochrannou masku?
Alternativou k bavlněným či papírovým rouškám a respirátorům pak může být také ochranný štít. I ten si můžete celkem snad vyrobit doma. Postačí vám k tomu prázdná dvoulitrová PET láhev, gumička, řezací nůž, těsnění do oken a papírové utěrky.
- Uřízněte PET láhvi dno, ponechte ovšem výstupek pro nos, aby ochranný štít lépe sedl na obličej.
- Naproti prostoru pro nos proveďte vertikální řez zhruba do dvou třetin lahve směrem k víčku.
- Řezy potáhněte těsněním do oken, aby vás netlačily hrany.
- V horní části láhve vyřízněte dvě dírky pro gumičky.
- Otvory protáhněte gumičku a zalepte je kvůli těsnění.
- Do spodní části (k víčku) vložte vrstvu kapesníčků, čímž vytvoříte filtr.
Jak si ušít roušku s kapsou?
Předchozí odstavce již naznačily, že lze účinnost obyčejných bavlněných roušek celkem snadno zvýšit použitím některého z alternativních filtrů. Na místo takového filtru můžete použít papírové či hadrové kapesníky, filtry do vysavače / klimatizace do auta nebo již zmíněný Perlan.
K tomu, abyste filtr do roušky mohli vložit, budete potřebovat kapsu. Jak takovou roušku s kapsou vytvořit? V podstatě stačí dodržovat některý z uvedených postupů. U obdélníkové roušky pouze nebudete sešívat její horní okraj (respektive vnější a vnitřní část k sobě) a u trojúhelníkové roušky necháte prostor pro vložení zboku. Alternativně můžete kapsu vytvořit jako vrstvu navíc, tedy například vystřihnout obdélník a ten ze tří stran přišít k již hotové roušce.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.
my jsme s babičkou šili přes karanténu