Jak sundat prstýnek z oteklého prstu?

Podle statistik čeští hasiči v průměru dvakrát měsíčně odstraňují na požárních stanicích nebo v ordinacích lékařů hasiči prsteny z oteklých prstů. Jedná se ale samozřejmě o extrémní případy, kdy už jiná pomoc není. 

Ani hasiči ale neumějí zázraky a váš šperk je většinou upilován nebo přestřihnut. Pokud tedy o cenný šperk nechcete přijít, poradíme vám, jak sundat prstýnek z oteklého prstu dříve, než bude pozdě. 

Zachovejte klidnou hlavu a jednejte rychle

Ať už jste si jen zkoušeli prsten na jiný z prstů a nejde dolů, nebo vám natéká ruka v důsledku úrazu či bodnutí hmyzem, je potřeba hrát o každou minutu

Sundejte si preventivně všechny prsteny, pokud ale některý nejde, zapomeňte na hrubou sílu. Možností, které můžete vyzkoušet, je hned několik … 

1) Metoda se zubní nití

Připravte si zubní nit, budete jí potřebovat asi 70 cm. Tu je potřeba provléct pod zaseknutým prstenem, k čemuž vám může pomoct jakýkoliv tenký předmět bez ostré hrany. 

Provlečený konec přidržte palcem v dlani a zbytkem nitě začněte postupně omotávat prst hned za prstenem směrem k nehtu. Nit omotávejte šetrně, ale těsně u sebe.

Jakmile dojdete k nehtu nebo k místu, přes které již prsten projde, uchopte konec, který jste drželi v dlani a pomalu jej začněte rozmotávat a zároveň tak stahovat prsten z nateklého prstu. Pozor ale na hrubou sílu, kvůli které by mohl prst otéct ještě více.

Metodu doporučují přímo hasiči a při nevelkém otoku funguje spolehlivě. Použít samozřejmě můžete i klasickou nit, ta ale není tak pevná a mohla by se přetrhnout.

2) Zkuste se zbavit otoku 

Samozřejmě záleží na jeho příčině, pokud se jedná o alergickou reakci nebo úraz, kdy víte, že se otok bude ještě zhoršovat, je vám tato metoda k ničemu. 

Obecně ale na otoky pomáhá chlad, zkuste tedy strčit ruku pod studenou vodu nebo použít led. Při otocích z horka často pomůže ruku na chvíli zvednout nad hlavu – prsty se odkrví a otok bude na chvíli menší. 

3) Mýdlo nebo olej

Pokud není otok příliš velký, ale chcete přeci jen prsten sundat šetrně a neublížit si hrubou silou, zkuste prst namazat

Nejlépe pomáhá mýdlo nebo olej, použít ale můžete téměř cokoliv, po čem bude prst dostatečně mastný. Ani pak prsten nervěte silou dolů, ale sundávejte ho pomalými krouživými pohyby.

4) Lepící páska

Pomocnice, kterou najdeme v každé domácnosti nám pomůže také se sundáním těsného prstenu. 

Stejně jako u niti, začnete hned za prstenem prst omotávat lepící páskou. Přestože se snažíme páskou prst zúžit na minimum, opatrně, ať si neublížíte! 

Po omotání celého prstu můžete ještě prsten naolejovat nebo natřít vazelínou, ale pozor, ať si neodlepíte pásku. Prsten opět nestrhávejte, ale pomalu sundávejte krouživými pohyby

5) S prstenem na pohotovost

Pokud žádná z rad nepomáhá a prst natéká čím dál více, není na co čekat a bude potřeba prsten rozstřihnout či přeříznout. 

Doma ale vyzkoušejte maximálně štípačky a to ještě za asistence někoho zručného. Pokud si nejste jisti, nebojte se navštívit pohotovost, nebudete rozhodně první ani poslední. Na stříhání či řezaní prstenů jsou vybaveni a věřte tomu, že s pilkou v ruce byste si mohli pořádně ublížit.

Pozor na prsteny z chirurgické oceli

Prsteny mívají různou sílu či tloušťku a podle toho bývá různě náročné i jejich přestříhnutí nebo řezání. Měkčí kovy jako je stříbro nebo bižuterie lze většinou snadno přestřihnout štípačkami nebo nůžkami na plech, ani zlato nepatří k problematickým.

Pozor byste si ale měli dát, pokud máte prsten z chirurgické oceli. V tomto případě je totiž potřeba kontaktovat rovnou hasiče! Jedná se totiž o kov, který je potřeba v případě problému přeříznout pomocí speciální frézy. 

Zdroje: https://www.svatebniasistentka.cz/jak-sundat-prstynek a https://www.hzscr.cz/clanek/videoklip-jak-sundat-tesny-prstynek-z-prstu.aspx 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *