Houbaření se u nás těší obrovské oblibě a řada vášnivých sběračů tak hledá způsoby, které jim umožní houby uchovat i přes zimu. Jedním z těchto způsobů je sušení. Poradíme vám, jak správně houby sušit a uchovat jejich přirozenou chuť.
Příprava hub na sušení
Sušení hub je efektivní prostředek k zachování jejich původní chutě, nehodí se ovšem pro všechny z nich. Mezi ty nevhodné patří babky, choroše, pýchavky nebo václavky. Naopak vhodnými houbami pro sušení jsou:
- pravé hřiby,
- bedly,
- křemenáče,
- ryzce,
- klouzci,
- žampiony,
- kotrče.
Na každý z druhů, můžete aplikovat jakýkoli z níže uvedených postupů, jak usušit houby. Před tím, než se do některého z nich pustíte, je však nutné houby na sušení řádně připravit.
V prvním kroku je třeba houby očistit od nečistot, jako je hlína nebo jehličí. K tomuto účelu můžete použít nožík, štětec nebo vlhčený hadřík – na hlavy hub. Pokud budete chtít houby čistit vodou, tak skutečně použijte pouze vlhčený hadřík. Namočením byste akorát zvýšili přirozenou vlhkost hub, které se snažíte zbavit.
Jakmile budete mít houby očistěné, přichází na řadu jejich krájení. Můžete je krájet celé nebo pouze hlavičky – na sušení to nemá vliv. Tak či tak houby nakrájejte na 4–5 mm silné plátky a skládejte je vedle sebe, aby se nepřekrývaly.
Sušení hub s využitím pletiva nebo záclony
K jednomu z nejstarších způsobů, jak sušit houby, budete potřebovat pletivo nebo záclonu a rám, na který jedno, nebo druhé natáhnete, abyste zajistili dostatečnou cirkulaci vzduchu. Houby pak na pletivo či záclonu v jedné vrstvě vyskládejte.
Rám položte na radiátor nebo ho vyneste ven, na čerstvý vzduch. Dávejte si ovšem pozor, aby houby nebyly na přímém slunci. Stejně tak by neměly zmoknout, déšť by je mohl poškodit. Na noc houby ukládejte dovnitř.
Jak sušit houby na novinách
Dalším oblíbeným způsobem, jak sušit houby, je použití novin. Noviny před tím, než na ně houby vyskládáte, složte do tvaru harmoniky. Díky tomu se k nim zespodu dostane vzduch a zabráníte zapaření hub a vytvoření plísně na spodní straně.
Abyste riziko vzniku plísně ještě více eliminovali, je vhodné houby na novinách pravidelně otáčet.
Jak na sušení hub v troubě
Jestliže chceš sušení hub urychlit, můžete použít troubu. Nakrájené houby vyskládejte na plechy vyložené pečícím papírem – pečící papír zabrání tomu, aby se houby na plech přilepily.
Troubu nastavte na 20–30 °C a po dvou hodinách sušení teplotu zvyšte na 50–70 °C. Při tomto postupu, jak na sušení hub, mějte troubu nastavenou na režim horkého vzduchu a pusťte větrák. Jestliže vaše trouba tento režim nenabízí, nechte pootevřená dvířka, aby mohla unikat pára.
Houby každé tři hodiny obracejte, případně je můžete otřít například utěrkou, aby se nezapařovaly. Ze stejného důvodu je důležité, nechat po usušení houby před uskladněním úplně vychladnout.
Jak sušit houby na topení
Houby můžete sušit také v plechu na topení. Plech vyložte pečícím papírem, abyste je po usušení mohli snáze sundat a během sušení je pravidelně obracejte. Obracení opakujte, dokud nebudou houby z obou stran úplně suché.
Sušení hub v sušičce
Nejsofistikovanější a nejrychlejší způsob, jak sušit houby, je sušení v sušičce. Pokud ji vlastníte, vyskládejte nakrájené houby v jedné vrstvě na jednotlivá síta a zapněte na 40–50 °C.
Sušení obvykle trvá pět až osm hodin, v závislosti na původní vlhkosti hub. Tento způsob pak nevyžaduje otáčení ani jinou speciální péči.
Další způsoby, jak sušit houby
Kromě zmíněného existují i další způsoby, jak sušit houby. Jedním z nich je navléknutí na režnou nit – podobně jako korále. Nit poté zavěste do průvanu, na suché místo.
Posledním z výčtu tipů, jak sušit houby, jsou speciální sítě na sušení hub. Mívají kruhový nebo hranatý tvar a prodávají se ve dvou provedeních – otevřené a polouzavřené. Otevřené sítě na sušení hub jsou vhodné na pověšení do uzavřených míst, kde není průvan, aby vítr houby neodfoukl.
Polouzavřené sítě na sušení hub jsou vhodné i do exteriéru, díky tomu ji můžete například zavěsit na verandu, na strom či na balkon.
Uchovávání sušených hub
Ve chvíli, kdy máte houby usušené, (což poznáte podle toho, že lehce šustí, jsou křehké a lehce se zlomí – neohýbají se) je vložte do vzduchotěsné sklenice se šroubovacím uzávěrem. Alternativou je uskladnění v plátěném sáčku.
Sklenici či sáček uložte v chladné, temné místnosti, sáček na vzdušném místě. Pokud jste houby usušili správně, tak takto uskladněné vydrží i několik let, aniž by ztratily na chuti – na rozdíl od jejich zmrazení.
Před vařením je na dvě hodiny namočte do vody nebo do mléka. Nabobtnají a pak s nimi můžete pracovat stejně, jako kdyby byly čerstvé.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.