Dalekohled patří k neotřelému příslušenství, nejen při turistických výpravách. Hojně jej využívají například myslivci nebo fotografové divoké zvěře. Každopádně pro laiky může být pohled dalekohledem zajímavým zážitkem. Profesionálové využívají tato zařízení i v noci. Právě z toho důvodu musí mít dalekohled kvalitní noční vidění. Právě na výběr dalekohledu s nočním viděním se zaměříme v následujícím článku.
Kdy a kde budeme dalekohled využívat?
V první řadě, ještě před samotným výběrem dalekohledu, je zapotřebí rozmyslet jeho účet. Jiný se hodí na klasickou turistiku, jiný slouží pro profesionální využití. Při turistice budou rozhodující rozměry a váha. Přeci jen, menší dalekohled nezabere moc místa a tolik se nepronese. Je také ideální pro začátečníky a ty, kteří vědí, že jej budou využívat pouze občasně.
Naopak profesionálové, například myslivci ocení robustnější konstrukci z kvalitních materiálů s dlouhou životností. Některé pokročilejší modely mají i zajímavé doplňkové funkce, jako je noční vidění nebo dokonce možnost fotografování.
Důležité parametry při výběru dalekohledu
Při výběru dalekohledu je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:
- přiblížení scény,
- světelnost objektivu,
- noční vidění,
- odolnost dalekohledu,
- materiál,
- a pořizovací náklady.
Přiblížení scény
Důležitý parametr, který je udáván u každého výrobku, je přiblížení dalekohledem. I podle toho se většina uživatelů při výběru rozhoduje. Například může být dalekohled označen čísly 10×50. Desítka značí, kolikanásobně je možné sledované objekty zvětšit. Padesátka pak udává velikost zorného pole dalekohledu. Jednoduše platí, že čím je objektiv větší, tím je lepší světelnost.
Světelnost objektivu
Světelnost je důležitá, pokud dalekohled využíváme v horších světelných podmínkách. Jak již bylo uvedeno, o kousek výše, platí jednoduché pravidlo. Čím je objektiv větší, tím proniká na čočku dalekohledu více světla a dají se tak lépe pozorovat tmavé objekty. Modely s lepší světelností jsou však o něco dražší, rozměrově větší a hodí se spíše pro lovecké účely. Pro laiky neboli začátečníky postačí levný dalekohled s menším objektivem. Předpokládáme, že budeme pozorovat objekty pouze za denního světla.
Noční vidění
Některé dalekohledy disponují nočním viděním. Existuje monokulární, binokulární nebo digitální vidění. Monokulární noční vidění je velmi rozšířenou variantou, protože dalekohledy s tímto viděním mají příznivou pořizovací cenu. Celkově mají nižší rozměry a váhu, čímž se hodí na delší cestování. Takové to modely mají jeden objektiv, to znamená, že se objekty pozoruji jedním okem.
Dalekohledy s binokulárním viděním jsou sice dražší, nicméně noční svět je možné pozorovat oběma očima. Pořizovací cena u vyšších tříd může dosahovat i několika tisíc korun.
Dalším viděním u dalekohledů je vidění digitální. Jedná se o nejmodernější způsob vidění, který pracuje za pomoci CCD senzorů. Tato zařízení jsou poháněná baterií, což pro někoho může způsobovat jistou občasnou nevýhodu.
Odolnost dalekohledu
Základní odolností proti vodě by mělo disponovat velké množství dalekohledů. Ocení to zejména turisté, kteří plánuji podnikat trasy do vlhkých prostředí k blízkosti vodních toků. To však není jediné. Důležitá je i odolnost proti dešti. Modely s vyšší odolnosti mají také robustnější konstrukcí. To se samozřejmě odráží na vyšší ceně, kterou je nutné při pořízení za dalekohled zaplatit.
Materiál
Neméně důležitým parametrem je také materiál těla. S ním souvisí také hmotnost dalekohledu. Mezi nejčastější materiály patří ocel, slitiny hliníku nebo umělé hmoty s příměsí keramiky. Dalekohledy z oceli mají vyšší hmotnost. Lehčí modely jsou vyrobené z hliníkové konstrukce. Nevýhodou hliníkových modelů jsou problémy s tepelnou roztažností. Pro outdoorové nadšence se nejlépe hodí dalekohledy z umělé hmoty.
Pořizovací náklady
Cena dalekohledu je zcela individuální. Odvíjí se především od jeho využití, protože profesionální modely mohou stát i několik tisíc korun. Začátečníkům a občasným turistům rozhodně postačí dalekohledy mnohem levnější. Vše závisí na velikosti, kvalitě materiálů či doplňkových funkcí, jako je noční vidění nebo možnost fotografování.
Mezi známé výrobce patří například Nikon nebo Leica. Jejich dalekohledy se dají pořídit od pár set korun až třeba po 5 000 Kč. Někteří výrobci se specializují hlavně na lovecké dalekohledy, s cenou blížící se i k 10 000 Kč.
Zdroj: allaboutbirds.org
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.