Vředová nemoc – co to je a jak se projevuje?

O vředové nemoci mluvíme tehdy, když se vřed nachází v místě přirozené odolnosti vůči agresivitě žaludeční šťávy, tzn. žaludek a dvanáctník (duodenum). V žádném případě se vředy nevyskytují v jícnu ani za dvanáctníkem. Hovoříme zde o chronické nemoci, která se u nemocných vyskytuje delší dobu. Pokud dojde k ústupu obtíží, často dochází k opětovnému vzniku potíží (tzv. recidiva nemoci). Ve většině případech, se v diagnostice nemoci prokáže přítomnost infekce Helicobacterem pylori (90 % dvanáctníkových vředů a 60-80 % žaludečních vředů). Nemoc vzniká kdykoliv, nejčastěji však  mezi 30. a 40. rokem života. Ovšem je nemálo případů, kdy k vzniku nemoci došlo již dříve.

Na vzniku nemoci se podílí hned několik faktorů najednou. Mezi ně patří především kyselost žaludeční šťávy, infekce Helicobacterem pylori, některé léky, porucha prokrvení žaludeční sliznice a v neposlední řadě stres.

Tip: Diozen recenze – názory a zkušenosti

Jak vlastně člověk pozná, že je něco v nepořádku?

Základním příznakem nemoci je bolest v nadbřišku. Ta se dle lokalizace vředu liší. U žaludečních vředů se vyskytuje brzy po jídle, bývá doprovázena také nevolností až zvracením. U vředů duodenálních se bolest objevuje delší dobu po jídle, často dvě i více hodin. Typickým příznakem duodenálního vředu je bolest, která nemocného budí ze spánku. Na rozdíl od žaludečního vředu tato bolest dobře reaguje na najedení.

Jelikož se jedná o nemoc chronickou tzn., že nemocné sužuje dlouhou dobu, často celý život. Má také mnoho komplikací, které mohou ohrozit nemocného přímo na životě.

Jednou z nejčastějších komplikací je krvácení z vředu. Dochází k němu tím mechanizmem, že vřed „nahlodá“ cévu ve stěně žaludku či duodena. Krvácení poznáte snadno. Pokud pochází z oblasti dvanáctníku nebo jde o drobná krvácení ze žaludku, dojde k výrazné změně barvy stolice. Hovoříme zde o tzv. meléně. Jedná se o tmavou, dehtovitou stolici, která je tvořena natrávenou krví. Pokud dochází k masivnímu krvácení ze žaludku, nemocný zvrací lehce natrávenou krev žaludečními šťávami. Ta připomíná vzhled „kávové sedliny“.

Tip: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví?

Další závažnou komplikací je perforace čili proděravění žaludku či duodena. Jedná se o komplikace se závažným průběhem, kdy je nemocný ohrožen na životě a musí neprodleně vyhledat odbornou pomoc. Projevuje se prudkou až šokující bolestí v oblasti žaludku a poté celého břicha.

Penetrace (pronikání vředu do okolních struktur) a pylorostenóza (zúžení přechodové části žaludku do dvanáctníku) jsou komplikace chronického charakteru, které vznikají postupně a nemají tedy tak dramatický průběh. Ovšem to snad neznamená, že sami o sobě nejsou závažné.

V současné moderní a uspěchané společnosti je vředová choroba velmi častým onemocněním, které není radno podceňovat. Při včasném záchytu je možná kvalitní a úspěšná léčba. Opak však může mít nezdárný konec.

Zdroj: wikiskripta.eu

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *