Pořídili jste si zářivě bílé tenisky, ale už teď se děsíte, jak bude probíhat jejich údržba? Nemusíte mít strach, i z bílých bot dostanete nečistoty raz dva díky našim šikovným tipům…
Než začneme řešit jednotlivé materiály, existuje několik způsobů, které fungují univerzálně na většinu povrchů. Ať už jde tedy o letní sandálky nebo tenisky, máme pár tipů, díky kterým opět zazáří většina vašeho botníku …
Univerzální způsob, jak vyčistit bílé boty
1) Jemný hadřík použijte na menší nečistoty
Možná byste se divili, ale hadřík s mýdlovou vodou dokáže z pevných materiálů dostat mnoho nečistot. Vždy by tedy měl být první volbou k čištění. Až zbylé fleky či nečistoty odstraňujte razantněji.
2) Kartáč s měkkými štětinkami a mýdlová voda
Použijte klasickou mýdlovou vodu a do práce zapojte menší kartáč s měkkými štětinami, který nepoškodí povrch materiálů.
3) Jak vyčistit vložky a tkaničky
Pokud vložka boty nebo tkaničky ztratily svůj původní bílý odstín, můžete je šetrně přeprat. Zatímco tkaničkám neublíží ani pračka, na vložky volte ruční praní, které je nepoláme, nepoškodí jejich ergonomický tvar a neomezí tak funkčnost obuvi.
4) Nezapomeňte na následnou impregnaci
Právě ta totiž funguje jako účinná prevence, abyste příště nemuseli boty opět zdlouhavě čistit. Na impregnovanou obuv se nečistoty tak snadno neusazují a navíc bude prodloužena jejich celková životnost.
Jak vyčistit plátěné boty a kecky?
Pračka žádné obuvi nesvědčí a může ji pořádně poničit. Zvláště to pak platí u méně odolných a pevných plátěných bot. K vyčištění tohoto typu obuvi vám ale postačí jen:
- kartáček,
- prací prášek,
- voda.
Prací prášek smíchejte s vodou a směsí krouživými pohyby kartáčujte obuv, opláchněte a nechte uschnout.
Domácí čistící pasta na bílé boty
Z ingrediencí, které máme běžně doma můžeme vyrobit účinnou čistící pastu, kterou využijeme nejen na čištění obuvi. A příprava je velmi jednoduchá, stačí smíchat:
- jedlou sodu
- bílý ocet
- trošku vody
Směs naneseme na jemný kartáček a čistíme krouživými pohyby. Pak opláchneme a necháme boty uschnout.
Další prostředky, které by vás nenapadlo použít
Stejně jako byste nejspíše na boty nešli se sodou a octem, existuje několik dalších pomocníků, které máme vždy po ruce a pomohou rozjasnit zašlou bílou barvu nebo odstraní nečistoty…
- Zubní pasta a kartáček – skvělá kombinace pro čištění pevných částí obuvi, tedy většinou podrážky a mezipodešve. Pasta je jemná a boty nepodře, navíc má bělící účinky.
- Šampon na vlasy – ideální spojenec, který vyčistí i textilní části obuvi. Stačí namočit ve vodě houbičku, nanést na ni šampon a kroužit dokud nebudou pryč všechny nečistoty.
- Odličovací voda – poradí si se zbytkami make-upu a stejně tak dokáže vyčistit vaše boty. Naneste trochu na vatový tamponek nebo hadřík a čitěte.
- Citron – kápněte na látku citronovou sťávu a očistěte s ní tenisky. Pro dokonalé vybělení můžete nechat citron cca 20 minut působit před opláchnutím.
- Koupelnové čistící prostředky – jako tekuté písky nebo spreje si dokážou poradit s kdejakou odolnou usazeninou. A stejně tak si poradí s odolnými skvrnami na obuvi. Určitě ale nejprve na kousku boty vyzkoušejte, zda není na daný povrch přípravek příliš agresivní.
- Vlhčené ubrousky – jsou praktickým doplňkem, který by neměl chybět v žádné kabelce, natož domácnosti. S odolnými skvrnami si neporadí, skvěle ale funguje k rychlém očištění běžných nečistot. A pokud se naučíte používat ubrousky každý den, ušetříte si pak hodiny strávené čištěním obuvi.
Jak vyčistit bílé kožené boty?
Vyčistit nečistoty z kůže není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Kůže je navíc poměrně citlivá na přípravky i mechanická poškození – například příliš hrubým kartáčem.
Jedinou zaručenou metodou je (kromě čisté vody) vybrat si správný prostředek určený k čištění kožené obuvi. A místo kartáčku dát přednost šetrnějšímu hadříku.
Jak vyčistit bílé semišové boty
Stejně jako kůže, je i semiš na údržbu náročnější. Do jeho chloupků se nečistoty zažerou velice rychle a dostat je z nich je celkem fuška.
Pro čištění můžete využít hadřík, namísto jemných kartáčků ale doporučujeme použít speciální kartáč na semiš nebo čistící gumu.
S babskými radami a domácími čistícími pastami také příliš neexperimentujte a raději vsaďte na speciální přípravky k čištění semiše. Vyhnete se tak nevzhledným flekům a poničenému povrchu.
Zdroje: https://www.kecky.cz/blog/9-tipu-jak-vycistit-bile-tenisky a https://www.footshop.cz/blog/jak-vycistit-tenisky/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.