Granitové dřezy jsou neodmyslitelnou součástí moderních kuchyní a své nerezové předchůdce velice rychle strčily do kapsy. Pokud se rozhodujete, zda na něj také vsadit, nebo už jste hrdými majiteli a potřebujete zjistit, jak vyčistit granitový dřez, máme pro vás celou řadu tipů…
Co je granitový dřez?
Nejste si úplně jistí, co je dřez z granitu? Jedná se vlastně téměř o kamenný dřez. Granit či fragranit je totiž sloučenina kamene, pojiva a barvy. Nejčastěji jsou tak granitové dřezy vyrobeny ze zhruba 80 % drcené žuly či křemene, 15 % pojiva, kterým bývá zejména tvrzené pryskyřice, a 5 % barviv.
Granitové dřezy jsou tak díky vysokému obsahu kamene velice odolné proti poškrábání a vyznačují se zejména svou dlouhou životností. A samozřejmě se jedná také o doplněk, který by v moderních kuchyních neměl chybět.
Jak čistit granitový dřez?
Přestože se jedná o velice odolný materiál, je potřeba počítat s tím, že granitové dřezy potřebují častou pravidelnou údržbu. Pokud dáváte přednost ručnímu mytí nádobí, bude se jednat o dostatečnou péči, kterou jen občas doplníte intenzivnější kúrou. V případě, že ale ve většině případů využíváte myčku, bude potřeba jednou z pár dní dřezu pár minut obětovat.
Běžné nečistoty
Při běžném používání a pravidelné údržbě budete řešit zejména běžné nečistoty. Na ty si vystačíte s měkkou houbičkou a běžným prostředkem na nádobí. Po jeho důkladném smytí vytřete dřez do sucha a máte hotovo.
Chemie dodá ztracený šmrnc
Pokud vás trápí jen drobné nedokonalosti používaného granitového dřezu, máte na výběr celou řadu prostředků pro péči o granitový dřez. Jedná se nejčastěji o pasty nebo čističe ve spreji, které dodají dřezu krásný lesk a na jeho povrchu vytvoří ochranný film.
Odstranění skvrn a vodního kamene
Pokud jste běžnou údržbu déle zanedbávali, s houbičkou už si asi nevystačíte. I v granitovém dřezu se totiž časem usadí vodní kámen.
Můžete sáhnout po chemii, odstranění vodního kamene z granitového dřezu ale zvládne i obyčejný ocet. Stačí jej zředit s vodou, nanést na potřebné místo a nechat 1 – 2 hodiny působit. Poté stačí dřez umýt houbičkou a prostředkem na nádobí.
Právě na vrstvě vodního kamene se tvoří také barevné skvrny od čaje, vína nebo kávy, většinu jich tedy vyčistíte společně s vodním kamenem. Pro vybělení skvrn ze světlých granitových dřezů můžete použít také citron. Poradí si s vodním kamenem stejně jako ocet a má přírodní bělící účinky.
Máte-li opravdu nekvalitní tvrdou vodu, bude usazování vodního kamene častým problémem. Nejen pro granitový dřez, ale také pro bojlery, ohřívače vody nebo vaše baterie. V tomto případě doporučujeme zvážit pořízení filtru proti vodnímu kameni.
Pohodlné čištění pomocí tablet
Pokud patříte mezi časově vytížené jedince nebo jste jen na čištění granitového dřezu příliš líní, pořiďte si speciální tablety na čištění granitu. Pak stačí do dřezu napustit vodu, vhodit do něj tabletu a ráno vyčištěný dřez vypustit, opláchnout a osušit.
A neméně efektivně prý podle internetových diskuzí fungují také tablety do myčky, které jsou navíc za zlomkovou cenu. Jelikož však nejsou pro granitový dřez přímo určeny, zkraťte dobu jejich použití, aby v důsledku silné čistící přísady nedošlo k jeho poškození.
Nezbytná prevence
Pokud se chcete vyhnout náročnému čištění a svůj granitový dřez udržet co nejdéle ve 100% kondici, pak se zaměřte především na prevenci …
Při čištění nepoužívejte drátěnky ani ostré houbičky či kovové předměty.
Vytřete dřez do sucha po každém namočení.
Nenechávejte ve dřezu dlouho použité nádobí, pozor hlavně na možný vznik rzi.
Opatrně ve dřezu manipulujte s ostrými předměty – vidličky, nože, ale také pánve či plechy.
Nikdy nepoužívejte k čištění kyseliny, ředidla nebo ostré tekuté písky.
Odpad granitového dřezu také nikdy nečistěte pomocí „Krtka“ nebo obdobných čističů. Při zalití odpadu vodou tekutina často vybublá do dřezu a mohla by nezvratně poškodit povrch granitu.
Zdroje: https://www.dalago.cz/blog/jak-cistit-drez/ a https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-granitovy-drez/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.