Jak vyčistit odpad bez použití chemie?

S ucpaným odpadem se občas setká každý. Ne vždy je ale potřeba hned volat instalatéra a mnohdy pomohou i věci, které máme běžně doma. Poradíme vám jak vyčistit odpad ekologicky, mechanickou cestou i za pomocí chemie

Kdy je potřeba čistit odpad? 

Pokud odpad zapáchá nebo začal pomaleji odtékat, případně se při odtékání tvoří bubliny, je potřeba zakročit. Dříve, než se zcela ucpe a situace bude mnohem složitější. 

Odpad ale můžete čistit také preventivně, zejména pokud už jste s ním dříve měli problémy. 

Základem je prevence

V koupelně to jsou většinou vlasy, chlupy nebo zbytky kosmetiky, v kuchyni za ucpaný odpad mohou nejčastěji zbytky jídla a tuk. 

Pokud tedy nechcete řešit ucpaný odpad, uvažujte nad tím, co do něj vyléváte a do dřezu i umyvadel pořiďte sítka. Ta zachytí větší nečistoty, které jednoduše vyhodíte, navíc stojí jen pár korun.

Tip: Jak vyčistit granitový dřez?

Do záchodu dáte sítko jen velmi těžko, tady je tedy potřeba dát pozor, co do něj patří a co by naopak do záchodu přijít nemělo. Nejčastější chybou je splachování dámských hygienických potřeb, nerozpustných roliček od toaletního papíru nebo používání nerozpustných ubrousků (například vlhčených).

Ekologické čištění odpadu a babské rady

První metodou, kterou na ucpaný odpad vyzkoušíte, by vždy měla být ta nejšetrnější cesta. Vyzkoušet tedy můžete:

1) Čištění odpadu bakteriemi

Existuje celá řada nechemických přípravků, které odpad vyčistí pomocí nezávadných bakterií. Ty si jednoduše pochutnají na usazených zbytcích organických látek a nenaruší povrch potrubí

Je ale potřeba počítat s tím, že bakterie musí pár hodin působit, použijte je tedy před odchodem do práce nebo na noc. Pamatujte také na to, že se bakterie s chemickými prostředky většinou nesnesou.

2) Sůl nad zlato

Nasypte do odpadu sůl, nechte ji hodinku působit a pak ji přelijte vroucí vodou. A opět ji dopřejte nějaký čas na působení v hlubších částech potrubí než začnete odpad naplno používat. 

3) Oblíbené kuchyňští pomocníci

O kombinaci jedlé sody, octu a vroucí vody jste už ve spojení s úklidem určitě slyšeli mnohokrát. Pro vyčištění odpadu stačí pořídit větší sáček jedlé sody (případně pečícího prášku), kterou nasypete do odpadu

Pak přilijete hrnek octu a necháte hodinu působit, poté vše spláchnete vroucí vodou a opět necháte pár minut na pokoji. 

Tip: Jak vyčistit pračku od zápachu?

4) Pomůže Coca-Cola 

Nejen do Cuba Libre se hodí lahodná chuť coly. Ta je totiž tak silná, že dokáže rozpustit vodní kámen a poradí si i s ucpaným odpadem. Colu prostě jen nalejte do odpadu a nechte přes noc působit.

Mechanické čištění odpadů 

Tam, kde nepomohly běžné síly, přichází do akce ověřené mechanické postupy … 

1) Rozeberte sifon

Právě v něm se často usazují větší nečistoty nebo zbytky, díky kterým pak voda správně neodtéká. Pokud je ucpaný, stačí jej vyčistit a zkusit ještě jednou prolít některou z šetrných metod. 

Při rozebírání sifonu pod něj připravte kbelík na zbylou vodu a po ruce mějte pro jistotu i starší hadr. Když už budete mít sifon rozebraný, zkontrolujte rovnou i stav těsnění a pokud je ztyřelé, rovnou jej vyměňte.

2) Pořiďte si zvon

Klasický gumový zvon většinou bývá ve všech domácnostech. Pokud ne, tak rychle pořídit a pumpovat. Zvon si totiž poradí s většinou běžných usazenin. 

Pro lepší účinek napusťte do umyvadla trošku vody a zacpěte jej špuntem, mokrým kusem látky nebo starým hadrem ucpěte přepadový otvor a pak umyvadlo odšpuntujte, přiložte zvon tak, aby neunikal vzduch a pumpujte

Vznikne podtlak a za chvíli se objeví vodní vír, který značí, že cesta je opět průchodná.

3) Pružina pro nejtěžší případy 

Instalatérské péro byste měli brát až jako poslední možnost. K ruce budete potřebovat asistenta, který konec péra zastrčí do potrubí a bude jej držet namístě, zatímco vy budete perem točit.

Kdy pomůže chemie? 

Pokud nezabrala žádná z variant a do pružiny se vám jít nechce, vyzkoušejte chemické přípravky. Účinnou látkou bývá většinou hydroxid sodný, který stačí dle návodu nalít do odpadu a pak zalít vařící vodou.

Ale pozor na zranění, při zalévání hydroxid prská, je tedy ideální mít ochranné brýle a rukavice. A nejen nám nebo přírodě může hydroxid uškodit. Jeho účinnou sílu nemusí zvládnout ani starší plastové trubky a sifony, které v kombinaci s horkou vodou naruší a mohou popraskat.

Zdroje: https://www.alza.cz/jak-vycistit-odpad a https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vycistit-ucpany-odpad-jde-to-i-bez-chemie-a-zasahu-profesionala 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *