Zvláště v období podzimu a zimy se naše tělo hůře vyrovnává s náporem nejrůznějších virů a bakterií. Často se stane, že se ráno probudíme s nepříjemným kašlem, či s dalšími příznaky zánětu průdušek.
Jak můžeme naše tělo v boji s nemocí podpořit? Pojďme se podívat na to, jak snadno vyléčit průdušky.
Příznaky zánětu průdušek
Na začátek je dobré zmínit, jak rozeznat zánět průdušek od obyčejného nachlazení. Kromě obvyklých příznaků nachlazení, jako je lehčí kašel a rýma, se u zánětu průdušek můžeme setkat i s dalšími symptomy:
- Silný suchý kašel, později dochází k vykašlávání hlenu, který se hromadí na plicích.
- Dušnost a celková slabost.
- Bolest hlavy, může se objevit i bolest na hrudi a průduškách.
Podobně jako nachlazení nejde zánět průdušek přímo vyléčit, můžeme ale bojovat s jeho příznaky a usnadnit práci našemu imunitnímu systému.
Tip: Jak dezinfikovat respirátor?
Základem léčby je odpočinek a pitný režim
Zvláště v dnešní uspěchané době je velmi časté, že lidé nemoc přecházejí. Pokud myslíme léčbu průdušek vážně, musíme našemu tělu dopřát dostatek odpočinku. Doporučuje se spánek dlouhý alespoň 8 hodin. Vhodné je spát na vyšším polštáři, aby se vám lépe dýchalo.
Dalším nezbytným předpokladem pro léčbu průdušek je dodržování pitného režimu. Pro boj s infekcí potřebuje naše tělo dostatek tekutin. Proto je třeba vypít okolo 3 litrů tekutin za den. Máte-li s pitným režimem problémy i když jste zdraví, dejte pozor na to, abyste ho během nemoci dodržovali.
Jaké přírodní léky na průdušky známe?
Dobrou zprávou je, že v přírodě najdeme spoustu léčivých prostředků, které nám při zánětu průdušek pomohou.
Základem je samozřejmě teplý čaj. Na trhu je naštěstí dostatek bylinných čajových směsí (průduškové čaje), které jsou vybrány tak, aby průduškám pomáhaly. Vhodné je do teplého čaje přidat dostatek medu a citronu, určitě můžete využít i nakrájený zázvor.
Česnek je potravinou, která nám při léčbě může pomoci. Buď ho lze konzumovat v horké česnekové polévce, nebo ho necháme vyvařit v mléce. Mléko následně přecedíme a vzniklý nápoj vypijeme. Česnek můžeme v mléku nahradit i kurkumou. Je ale třeba upozornit, že tento ostrý nápoj není vhodný pro děti a pro ty, co trpí problémy se žlučníkem.
Netradiční přírodní látkou, která pozitivně působí na průdušky je islandský lišejník, který je možné zakoupit v podobě malých tablet.
Které léky na průdušky vyzvednout v lékárně?
V rámci léčby je vhodné využívat čtyři různé druhy léků. Každý z nich je užitečný v jiné fázi nemoci.
- Léky potlačující suchý kašel. Zejména v počátku doprovází zánět průdušek suchý kašel, který vás pouze vyčerpává a není potřebný. Proto je doporučené tlumit ho vhodným lékem. Mezi ty nejvyužívanější patří například Stoptussin, Levopront nebo Sinecod, ale výběr je opravdu široký.
- Léky usnadňující vykašlávání. Jakmile začnete vykašlávat hlen, je vhodné tento proces podpořit. Vykašlávání hlenu urychluje boj s nemocí, protože s hlenem odchází z těla velké množství virů a bakterií. Vhodný lék pro usnadnění vykašlávání je rozhodně ACC Long, Mucosolvan, ale i Robitussin. Výběr je i zde velký, ať už preferujete sirup, tablety či jinou formu podání.
- Sražení horečky. Pokud horečka vystoupá nad 38°C, už není pro tělo prospěšná, ale naopak snahám imunitního systému škodí. V takovém případě je třeba jakýmkoliv prostředkem horečku srazit.
- Vitamínové a minerálové doplňky. Vitamíny hrají při snaze vyléčit průdušky důležitou roli. Samozřejmostí je vitamín C, ale zvláště v zimě je dobré do těla dostat i vitamín D. Z minerálů má blahodárný účinek hlavně selen a zinek, prvky nezbytné pro správné fungování imunity.
Zdroj: https://www.bronchipret.cz/clanky/co-pomuze-pri-zanetu-prudusek
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.