Cestování se kromě relaxace nebo odpočinku pojí také s mnoha administrativními úkony. Jedním z nich je zajištění cestovního pasu či víza, které vám umožní pohodový zahraniční pobyt bez zbytečných oplétaček s tamějšími úřady. Jak cestovní pas zařídit, jaká je cena za jeho vydání, jak dlouho bude platit a za jak dlouho ho budete mít k dispozici?
Žádost o vydání cestovního pasu
V praxi se můžete setkat s jediným typem cestovního pasu. Pokaždé tedy postupujete stejným způsobem. Jediné, čím se od sebe jednotlivé cestovní doklady liší je doba vyhotovení a cena, kterou za toto vyhotovení zaplatíte.
Můžete si přitom vybrat mezi třicetidenní lhůtou na vyhotovení, pětidenní lhůtou na vyhotovení nebo čtyřiadvacetihodinovou lhůtou na vyhotovení. Výjimkou jsou pouze cestovní pasy, o jejichž vydání předkládáte žádost v zahraničí. Zde je lhůta na vyhotovení 120 dnů.
Platnost cestovního pasu
K vycestování do zemí Evropské Unie nebo Schengenského prostoru vám bohatě postačí platný občanský průkaz. Jestli se chystáte na dovolenou či pracovní cestu mimo zmíněné území, budete potřebovat platný cestovní pas – s důrazem na to platný.
Ještě před cestou, se tedy raději ujistěte, že platnost vašeho cestovního pasu, nevyprší do data návratu. Některé země, například Rusko, Thajsko nebo Egypt pak vyžadují, aby byl cestovní pas platný ještě půl roku po návratu – jinak vás vůbec nemusí pustit na území státu (kompletní seznam najdete na stránkách ministerstva).
Platnost cestovního pasu se odvíjí od věku jeho majitele:
- pasy dětí do 15 let platí 5 let,
- pasy osob starších patnácti let platí 10 let.
Poněkud specifická situace nastává v případě zahraničních manželských cest. Nemusíte ovšem zoufat, jestliže jste si ještě nestihli zajistit nový pas, nic se neděje. Pas s rodným příjmením je platný ještě tři měsíce po svatbě. Příjmení na letence nebo lístku by však mělo být shodné s tím v cestovním pasu.
Cestovní pasy na počkání
Často se stává, že si cestovatelé nezvládnou platnost svého cestovního pasu pohlídat a shání platný pas na poslední chvíli. K tomuto účelu můžete využít takzvané expresní pasy. Pokud se rozhodnete expresní cestovní pas zařídit, zkrátíte čekací dobu na pět dní. Za expresní vyhotovení si ale budete muset připlatit, viz cena za cestovní pas.
Platností ani obsahem se pasy nikterak neliší, platí tedy stejně dlouho, jako cestovní pasy vyřízené ve standardní třicetidenní lhůtě – 10 let.
Jestliže na vyřízení cestovního pasu spěcháte ještě více, můžete využít také vyhotovení do 24 hodin. Opět si za vydání takového pasu připlatíte a můžete si ho vyzvednout pouze v budově Ministerstva vnitra se sídlem v Praze.
Cena za cestovní pas
Předchozí odstavce již zmínily, že se cena za cestovní pas liší v návaznosti na tom, jak moc spěcháte na jeho vyhodnocení a na tom, zda se jedná o pas pro dospělého člověka, nebo pro dítě.
Doba potřebná k vyhotovení pasu | Cestovní pas pro osoby nad 15 let | Cestovní pas pro osoby pod 15 let |
30 dnů | 600 Kč | 100 Kč |
5 dnů | 3 000 Kč | 1 000 Kč |
24 hodin | 6 000 Kč | 2 000 Kč |
Jak zařídit cestovní pas
Postup, jak zařídit cestovní pas, je shodný pro všechny délky čekací lhůty a platí pro ně stejná pravidla. O vydání pasu může zažádat kterýkoli občan České republiky starší 15 let. Do 18 let však musí doložit i písemný souhlas zákonného zástupce. Cestovní pas pro děti do 15 let pak zpravidla vyřizují rodiče.
O cestovní pas můžete požádat na jakémkoli obecním úřadu s rozšířenou působností, případně na magistrátu města. Cestovní pas si tedy můžete zařídit i mimo místo svého trvalého bydliště. Pokud žádáte o pas v zahraničí, tak byste měli navštívit tamější zastupitelský úřad České republiky.
K vyřízení cestovního pasu nepotřebujete vyplňovat žádné žádosti ani formuláře. Pouze navštivte nejbližší úřad, vezměte si s sebou občanský průkaz, případně starý cestovní pas nebo rodný list a peníze na uhrazení správního poplatku. Zbytek za vás vyřídí úředníci.
Na místě si vás vyfotí, požádají o vzorový podpis a odeberou otisky prstů, zadají do počítače údaje z vašeho dokladu a požádají vás o stvrzení jejich pravdivosti podpisem.
Jestliže všechny údaje sedí, zbývá jen zaplatit, přičemž můžete zvolit platbu v hotovosti nebo kartou. Dostanete potvrzení o zaplacení poplatku a po vyhotovení dokladu informační SMS, že si cestovní pas můžete vyzvednout – typicky na místě podání.
Výjimkami v postupu, jak zařídit cestovní pas, jsou osoby, které nemají trvalý pobyt na území České republiky a nesvéprávné osoby. V prvním případě je nutné doložit doklad o státním občanství a ve druhém případě musí být žádost podána opatrovníkem.
Jak zařídit cestovní pas pro dítě
Kromě toho, že byste měli hlídat platnost svého cestovního pasu, nesmíte zapomenout také na doklad pro své dítě/děti. Dítě jakéhokoli věku musí mít svůj vlastní pas, nestačí tedy, když si jeho jméno napíšete do svého pasu.
Postup, jak zařídit cestovní pas pro dítě, je stejný, jako v případě dospělé osoby. Budete potřebovat občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte. V případě, že cestujete do země Evropské Unie nebo Schengenského prostoru, můžete dítěti alternativně zřídit dětskou občanku, která vyjde o něco levněji.
Druhý cestovní pas
Jestliže často cestujete, tak jste možná už přemýšleli o zřízení druhého cestovního pasu. Důvody mohou být různé a nezáleží na tom, zda se jedná o pouhý strach z odcizení nebo, že chcete mít dva pasy, abyste jeden mohli na cestách používat jako prostředek k zástavě například při vypůjčení auta.
V každém případě musíte kromě žádosti podat také oficiální odůvodnění, k čemu druhý pas potřebujete. Jako důvod můžete uvést například právě časté cestování, kdy jeden musíte odevzdat konzulátu k vyřízení víza a druhý potřebujete k tomu, abyste mohli vycestovat jinam nebo nedostatek prázdných stránek pro razítka.
Jakmile je odůvodnění schváleno, probíhá vše standardním postupem. Cestovní pas má tedy stejnou platnost a za druhý platíte stejnou částku jako za ten první. Kdy a do kterých zemí budete, který pas používat už je jen na vás.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.