Stejně jako v celé řadě dalších témat, se také u stravování na dovolené Češi dělí na dva tábory. Polovina nedokáže pochopit, proč si dovolenou kazit vařením a nenechat se hýčkat v hotelové restauraci, ta druhá si zase dovolenou nedokáže představit bez předem připravených dobrot, které si vozí pod stan i k moři.
Ať už patříte ke kterékoliv z nich – a máte pro to jistě své dobré důvody, pár tipů jak zavařovat maso či jídlo na dovolenou, se vám může vždycky hodit.
Tip: Hotovky.cz recenze z vlastní zkušenosti – ideální na dovolené a výlety
Jak zavařovat maso nebo hotová jídla do sklenic?
Tipy na to, co vše si můžete na dovolenou nebo jen tak do zásoby zavařit, najdete níže v našem článku, ale vyzkoušet můžete i některé z mnohých internetových receptů. Stejně jako každá příprava pokrmů, má ale také zavařování pokrmů několik pravidel i možnosti. Zavařovat můžete:
- v automatickém elektrickém zavařovacím hrnci, který za vás pohlídá správnou teplotu i čas, po který se bude pokrm zavařovat.
- v běžném zavařovacím hrnci s teploměrem nebo v klasickém hrnci, kdy už ale teplotu i čas musíme ohlídat sami.
- v myčce na nádobí, kterou stačí pustit na program s nejvyššími stupni, ideálně na 15 hodiny. Samozřejmě bez tablety a mycích přípravků, pro případ, že byste některou ze sklenic špatně uzavřeli.
- v elektrické i plynové troubě – při klasickém pečení postavíme sklenice na plech s cca 2 cm vody a zavařujeme při teplotě cca 100°C, pokud zvolíme horkovzduch, postavíme sklenice na suchý plech do trouby vyhřáté na 150°C, po 5 minutách teplotu zmírníme na 100°C.
- v mikrovlnné troubě, nebo tlakovém či multifunkčním hrnci – návody najdete snadno na internetu nebo přímo v návodu vašeho spotřebiče.
Sterilita a výběr sklenic
Základ správně zavařeného pokrmu začíná u výběru zavařovacích sklenic a zejména víček, které by měly na sklenici skvěle sedět, těsnit a neprotáčet se. Sklenice by měly být naprosto čisté, proto je důležité je před naplněním obsahem sterilizovat v troubě nebo vroucí vodě.
Tip: Jak dlouho zavařovat okurky
Zavařování masa do sklenic
Kdo by nemiloval chuť voňavého kusu masa, které je zavařené ve vlastní šťávě? Můžete jej nakrájet na čerstvý chléb, ale také přidat do celé řady pokrmů. Příprava oběda pak bude otázka pár minut, což oceníte nejen na dovolené.
Zavařovat můžeme pečené i předvařené maso, záleží jen na nás, jakou zvolíme předchozí úpravu. Maso můžeme krátce podusit nebo upéct v pekáčku s cibulkou či zeleninou. Pokud ale budeme zavařovat maso, které již vařené či dušené maso, musím brát v potaz další tepelnou úpravu při zavařování a maso nikdy nevaříme zcela do měkka.
Při zavařování syrového masa musíme více hlídat celý postup a délku zavařování, aby maso bylo dobře tepelně upravené. Ověřený postup na zavařování syrového masa:
- Sklenice vymažte sádlem, nasypte do každé lžičku soli a do výšky 2 cm pod okraj do nich naskládejte stejnoměrně na kostičky nakrájené maso.
- Zalejte vepřovým vývarem až po okraj, případně přidejte oblíbené koření.
- Zavařujte minimálně po dobu jedné hodiny a nikdy nezapomeňte druhý den maso stejně zavařit – převařit ještě jednou. Zabráníte tak tvorbě nebezpečných bakterií, které nemusí vždy první zavaření zcela zlikvidovat.
Jak zavařovat další hotové jídlo do sklenic?
Pokud si chcete připravit kompletní pokrm, který bude stačit ohřát, nebo vám naopak zbylo pár porcí od oběda, můžete si je jednoduše zavařit.
Stejně, jako u masa stačí dát hotové jídlo do sklenic 2 cm pod okraj, dobře uzavřít a zavařovat alespoň po dobu jedné hodiny, případně tento postup následující den – zvláště u pokrmů s masem – zopakovat.
Nikdy ale nezavařujte smetanové omáčky nebo jídla zahuštěná moukou či například lečo s vajíčkem. Pokud si chcete na dovolené dopřát třeba svíčkovou, připravte si jen základ, který následně smetanou rozředíte. Stejně tak následné zahuštění moukou či hotovou jíškou není až takový problém.
Co se dá zavařit do sklenic?
Kromě známých kompotů a sterilované zeleniny nebo zmíněného masa lidé nejčastěji na dovolenou nebo po příliš velkém nákupu zavařují také:
- párky, buřty a klobásky – vždy by měly být tepelně upravené, jako čerstvé vydrží zejména v solném roztoku.
- paštiky a játrovky – samozřejmě ty čerstvé poctivé domácí.
- polévky a vývary – doporučujeme opětovné převaření následující den. A pozor na rozvařené nudle!
- zeleninové omáčky nebo leča – zavařit můžete rajskou, pikantní směs na topinky i klasické lečo, do kterého pak stačí nakrájet uzeninu a přidat vejce.
Nebo dejte přednost chutnému jídlu z Hotovky.cz.
Zdroje: https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/chystate-se-na-dovolenou-vyzkousejte-zavarovani-masa-do-sklenic-a-usetrite a https://www.spektrumzdravi.cz/recepty-a-jidlo/zavarovani-masa-do-sklenic-vyuzijete-na-dovolene-a-navic-usetrite
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.