Jak zazimovat muškáty?

jak zazimovat muškáty

Muškáty neboli pelargonie patří mezi nejpopulárnější ozdobu okenních parapetů či balkonů. Pokud jste příznivcem těchto pestrých květin i vy, tak už vás možná napadla otázka, jak muškáty zazimovat a ušetřit tak za nové sazenice a současně dosáhnout bohatších květů.

Příprava na zazimování muškátů

Muškáty zažívají své nejlepší období mezi květnem a říjnem. Na jejich zazimování byste se proto měli začít připravovat již koncem léta. Začněte pomalu omezovat zálivku a přestaňte rostlinky hnojit – tím zpomalíte jejich růst a zbude jim dostatek energie na to, aby přečkaly zimní měsíce.

S tím souvisí i seříznutí výhonků, které by rovněž zbytečně vysilovaly rostlinu. Výhonky střihněte co nejhlouběji, optimálně těsně nad kolénkem. Stačí, když zachováte 1/3 původní rostliny.

Třetím bodem přípravy na zazimování muškátů je odstranění suchých, zažloutlých a nezdravých listů – eliminujete tak riziko škůdců a vzniku plísně. Abyste těmto jevům předcházeli, můžete také použít postřik proti škůdcům a plísním.

Jak zazimovat muškáty

Úspěšnost postupu, jak zazimovat muškáty, je závislá na dvou bodech – včasném uskladnění a skladovacích podmínkách. Muškáty špatně snášejí zimu, tudíž byste je měli sklidit ještě před příchodem prvních mrazíků, případně v okamžiku, kdy se ranní mrazíky začnou objevovat.

K uskladnění muškátů přes zimu se dobře hodí světlá, chladná místnost. Pelargonie potřebují mít dostatek světla, a proto se k jejich zazimování nehodí místnosti bez oken, jako jsou například sklepy. Naopak mezi vhodná místa patří chodba, zimní zahrada nebo půda.

Vhodná teplota pro uchování muškátů se pak liší v závislosti na odrůdě:

  • Muškáty převislé neboli břečťanolisté je vhodné skladovat v teplotě 8-12 °C.
  • Muškáty anglické neboli velkokvěté je vhodné skladovat v teplotě kolem 10 °C.
  • Muškáty vzpřímené neboli páskaté je vhodné skladovat v teplotě 10-12 °C.

Pokud máte v domě dostatek místa, můžete muškáty zazimovat v původním truhlíku nebo květináči. V opačném případě lze využít alternativních řešení.

Jak zazimovat muškáty v bytě

Jedním z alternativních způsobů, jak zazimovat muškáty, je jejich zabalení do novin. Hodí se zejména v bytech, kde pro zazimování často nebývá vhodný prostor. Rostlinky v tomto případě vyndejte z květináčů, kořeny očistěte od hlíny a po jedné je zabalte do novin.

Poté je vyskládejte například do přepravky nebo do krabice a umístěte na chladné místo. Rostlinky budou na jaře pravděpodobně vyschlé a nebudou vypadat zrovna vábně. Při správné péči se však po čase spraví do původní podoby.

Jak se starat o muškáty v průběhu zazimování

Zazimované muškáty je nutné jednou za čas zalít, aby úplně nevyschly. Stejně tak ovšem nesmí být dlouhodobě přemokřelé. Zpočátku je zalévejte častěji – optimálně jednou týdně. Postupně ubírejte, až se dostanete na 2-3 týdenní interval. Platí přitom, že čím nižší okolní teplota, tím méně byste měli pelargonie zalévat.

Rostlinu postupně zaštipujte a pokud zaznamenáte, že muškáty začnou výrazně růst, odstraňte narostlé květy a přemístěte rostlinu na chladnější místo. Stejně tak kontrolujte, zda ji nenapadli škůdci a v případě potřeby aplikujte postřik.

Čemu byste se naopak měli vyhnout je hnojení a přesazování. Na první hnojení muškátů po zazimování přichází čas až začátkem jara, typicky v březnu. V tomto období postupně zvyšujte frekvenci zálivky a jakmile skončí riziko mrazů, muškáty umístěte zpět ven.

Zdroj: Abeceda zahrady, Deník

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *