Muškát (Pelargonium) je díky svému vzhledu a typickému růstu ideální rostlinou do nádob. Vyznačuje se vysokou odolností vůči nepříznivým podmínkám, ale i přesto ho může vynesení ven v nesprávný čas velmi negativně poznamenat. Kdy a jak tedy vysadit muškáty do truhlíku, abychom jim dopřáli opravdu dokonalý start sezóny?
Pro začátek je třeba říct, že muškáty není nutné vysazovat jen do truhlíků. Dobře se jim bude dařit i na vyvýšených záhonech, kde se dají bez potíží pěstovat jako letnička – zimu totiž nepřežijí ani pod dobrým krytem. Pokud byste je tedy chtěli zachovat, museli byste je na podzim zasadit zpět do nádob a přenést do světlé bezmrazé místnosti.
Substrát vhodný pro muškáty
A v jaké zemině se těmto půvabným rostlinám bude dařit nejlépe? Všeobecně platí, že substrát pro muškáty by měl být velmi výživný. Tyto rostliny opravdu milují hnojení, výživný substrát plný humusu jim tedy poskytne skvělý start pro začátek sezóny. Do zeminy je také vhodné zapracovat tradiční hnojiva běžně určená pro kvetoucí rostliny, a to samozřejmě nejlépe s postupným uvolňováním.
Ta vydrží až na šest měsíců a jejich největší výhodou je fakt, že rostliny není možné přehnojit. Uvolňování živin ze substrátu je totiž ovlivněno i vnějšími faktory – takže pokud panuje chladné počasí a rostliny tedy rostou a kvetou méně, budou se pomaleji uvolňovat i živiny – a totéž samozřejmě platí i v opačném případě.
Vsadit je však samozřejmě možné i na hnojiva, určená přímo pro muškáty (ta se obvykle aplikují společně se zálivkou každý týden). Zemina pro muškáty však musí být zároveň i dobře odvodněná a lehká. Je tedy možné smíchat kvalitní kompost s pískem nebo sáhnout po již hotových směsích z obchodu určených na balkónové květiny.
Symbióza jako tip navíc
Pokud chcete své muškáty podpořit v růstu a kvetení ještě o něco více, můžete do substrátu přimíchat přípravky obsahující symbiotické houby. Ty se navážou na kořeny rostlin a pomohou jim lépe využívat vody i živiny dostupné v půdě. Zlepšují také odolnost proti stresovým faktorům, takže rostliny kvetou lépe a déle.
Drenáž do květináčů
Ve spodní části pěstební nádoby by se také měla nacházet vhodná drenáž. Stačí malá vrstva keramzitu, štěrku apod. Jednoduše tak ochráníte kořeny před přímým působením vody a zabráníte tak jejich uhnívání a rozvoji houbových chorob. V souvislosti s tímto faktorem je nutné zmínit také druh květináče, do kterého budete muškáty sázet.
Všeobecně totiž platí, že plastové květináče vysychají rychleji než keramické a na opravdu slunných místech se v nich také vaše rostliny mohou snadněji přehřát. Keramické nádoby však bývají pro použití na parapetech příliš masivní a těžké. Nezbývá tedy, než sáhnout po plastu, ale přitom neustále pamatovat na jeho negativní vlastnosti.
Jak správně sázet muškáty
Na vrstvu drenáže nasypte zeminu tak, aby byla pěstební nádoba plná asi do poloviny. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být asi 25 cm. Toto pravidlo je důležité dodržet, protože pokud je rozestup příliš široký, pak se malé muškáty zaměří spíše na vývoj kořenového systému, čímž dojde k oddálení kvetení. Příliš hustá výsadba otevírá dveře houbových chorobám a dalším patogenům.
Kdy vysazovat muškáty ven
Pokud tyto rostliny přezimujete, můžete je to truhlíků zasadit už ve chvíli, kdy pořádně obrazí. U kupovaných rostlin je všeobecně možné začít s výsadbou do nádob už koncem dubna, ale optimální termín se pohybuje spíše okolo data, kdy už venku nehrozí žádné náhlé mrazíky, na které jsou muškáty velmi citlivé, tedy po 15. květnu.
Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/zacinate-vysazovat-do-truhliku-muskaty-poradime-jak-uspet/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.