Koloidní stříbro – legálnost, přínosy, rizika, placebo

Pokud jste narazili na nabídku produktů s koloidním stříbrem, určitě jste nepřehlédli, že podle prodejců si dokáže poradit snad se všemi neduhy od chřipky až po rakovinu. 

Jak je to ale doopravdy? Je koloidní stříbro legální a má prokazatelné účinky? Jaké jsou rizika při užívání koloidního stříbra? Na všechny tyto dotazy vám odpovíme v následujícím článku a jako bonus se dozvíte, proč mají šlechtici modrou krev

Co je koloidní stříbro

Je možné, že jste se s koloidním stříbrem dříve nesetkali, nejprve si tedy prozradíme, o co se vlastně jedná. Zjednodušeně je jako koloidní stříbro označována směs velmi malých (nano) částeček stříbra a destilované vody

Částice koloidního stříbra se velikostně pohybují v rozmezí 1 – 500 nanometrů, často jsou tak označovány také jako nanostříbro. Jen pro představu jsou nanočástice o velikosti 5 až 100 nanometrů 500x až 10 000x menší než průměr našeho vlasu

Koloidní stříbro si lidé oblíbili pro jeho antibakteriální či antiseptické účinky, zda se ale jedná o funkční prostředek nebo vítězí “placebo efekt”, si zkusíme vysvětlit níže …

Je koloidní stříbro legální v ČR a Evropě?

Do roku 2010 bylo koloidní stříbro běžně dostupné na českém trhu jako doplněk stravy. Jeho pozitivní účinky na zdraví ale v klinických studiích nebyly prokázány. Naopak bylo zjištěno, že vnitřní užívání koloidního stříbra může mít na naše zdraví negativní dopad. Proto byl v celé Evropské unii přijat zákaz vnitřního užívání koloidního stříbra. Nikoliv však jeho prodeje nebo vnějšího používání.

Rizika užívání koloidního stříbra

Dnes tedy můžete koupit nejrůznější přípravky s kolidním stříbrem k péči o vaši pokožku a tedy k zevnímu užívání. Stejně tak se ale prodává také koloidní stříbro, které bylo dříve určeno k vnitřnímu užívání – prodejci jen toto nedoporučují, způsob užití je ale na zákazníkovi. 

Pokud byste chtěli koloidní stříbro užívat vnitřně, mějte na paměti, že může mít za následek zejména:

  • argyrii – nenávratné šedomodré zbarvení pokožky, sítnice, sliznice a vnitřních orgánů,
  • narušení vstřebávání antibiotik nebo léků, které regulují funkce štítné žlázy.

Koncentrace koloidního stříbra – co značí ppm?

Koloidní stříbro si zjednodušeně můžeme představit jako velmi jemný stříbrný prášek rozmíchaný v destilované vodě. A podle toho, v jakém poměru je směs připravená, můžeme na produktech najít číselné označení se zkratkou ppm – parts per million.

Podle koncentrace je pak každé koloidní stříbro určeno k jiným účelům:

  • do 8 ppm je koncentrace stříbra velmi nízká a hodí se k dezinfekci vody nebo pro ošetření rostlin,
  • 8 – 10 ppm je univerzální koncentrace, která se dříve používala i k vnitřnímu užití, nyní k ošetření pokožky lidí i zvířat,
  • nad 15 ppm už se jedná o velmi vysokou koncentraci, takto silné koloidní stříbro je určeno k vnějšímu použití na postřiky, obklady a potírání nebo výplachy a hygienu.

K čemu se používá koloidní stříbro?

Když opomeneme zmíněné nepříliš bezpečné vnitřní užívání, můžeme se s koloidním stříbrem nejčastěji setkat:

  • ve formě roztoku v lahvičce s odměrkou nebo ve spreji
  • v nosních sprejích
  • v pracích gelech a prostředcích
  • v deodorantech
  • v krémech a mastích – zejména těch na akné a další kosmetice
  • v tuhých i tekutých mýdlech 
  • ve sportovním textilu

Funguje koloidní stříbro?

Jednoznačnou odpověď asi nenajdeme. Koloidní stříbro je neustálým terčem biologických výzkumů a rozhodně byly prokázány antibakteriální účinky nanostříbra, ty však fungovaly jen na některé kmeny bakterií.

Koloidní stříbro si také dokázalo při laboratorních testech poradit s některými kvasinkami, v případě virů se ale neosvědčilo vůbec. Výzkumy ale stále pokračují, zda a na co přesně tedy koloidní stříbro funguje, zatím nelze s jistotou říci.

Proč mají šlechtici “modrou krev”

Na závěr pro vás máme perličku, která prozradí, proč se o šlechticích tvrdí, že mají modrou krev. A jak asi tušíte, souvisí to právě se stříbrem – jelikož se ale bavíme o dávné historii, určitě na se stříbrem koloidním.

Už v dávných dobách bylo na zámcích a v bohatší vrstvě stříbro využíváno v podobě nádobí. Na stolech byly při večeři stříbrné mísy s jídlem, do mléka se podle zvyku vkládala stříbrná lžíce … Aniž by tehdy lidé tušili, že vůbec existují bakterie, nebo že je stříbro může ničit. 

A právě v důsledku konzumace potravin ze stříbrného nádobí či stříbrnými příbory občas stříbro u šlechty způsobilo již zmíněnou argyrii. Jejich pokožka byla lehce namodralá či šedivá a jelikož tehdy nikdo spojitost stříbra a argyrie neznal, tradovalo se, že šlechtici mají modrou krev.

Zdroje: https://plzen.rozhlas.cz/koloidni-stribro-ucinny-vselek-nebo-zbytecne-zdravotni-riziko-za-spoustu-penez-8361956 a https://eshop.alfafit.cz/clanek/jak-a-proc-pouzit-koloidni-stribro-poznejte-ucinky-koloidniho-stribra/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *