Ne vždy má voda v zahradním bazénu takovou kvalitu, jak byste si nejspíš představovali. A co tedy v takovém případě dělat? Velmi nepříjemné je zejména mléčné zbarvení, které může mít několik příčin.
Je však opravdu důležité určit, která eventualita platí právě pro vás. Pokud totiž nebudete při řešení brát ohledy na příčiny tohoto stavu, pravděpodobně se k pozitivnímu výsledku nedoberete.
Tip: Jak se zbavit zelené vody v bazénu?
Nevhodná hodnota pH
Nejčastější příčina tohoto stavu bývá zároveň nejsnáze řešitelná. Stačí si jen změřit hodnotu pH vody v bazénu, a to pomocí speciálních pásků, které pořídíte v každém hobbymarketu. Měli byste v ideálním případě naměřit hodnoty mezi 6,8 až 7,6 pH (nejlépe však 7 až 7,2 pH). Podle naměřené hodnoty pak už stačí jen použít správný přípravek pro úpravu pH (pořiďte si ten speciální, vhodný pro péči o bazény) a počkat, až se stav sám upraví.
Špatná funkce pískové filtrace
Pokud není problém v alkalitě vody, pak se zaměřte na to, čím ji čistíte. Často používaná páková filtrace obvykle funguje skvěle. Ovšem ve chvíli, kdy se se zanese, je třeba ji vyčistit. Zkalený písek totiž může způsobovat právě mléčné zabarvení vody. Navíc stoupá tlak v systému filtrace a ta se poškozuje (to poznáte na manometru, který by měl být součástí každého kvalitního přístroje). Všeobecně je dobré filtraci čistit jednou za měsíc nebo nanejvýš za dva. Ani přes tuto údržbu však filtrace nevydrží věčně, proto ji musíte za 5 nebo 6 let fungování vyměnit.
Příčinou může být i vločkovač
Pokud svůj bazén pravidelně čistíte chemií, pak je dot možná problém někde jinde. Savo a jemu podobné přípravky totiž zabíjí i ty nejmenší mikroorganismy. Ty jsou ovšem tak malé, že je filtr částic nedokáže zachytit a výsledkem je právě mléčné zabarvení vody. Pro řešení problému se hodí takzvaný vločkovač. Ten drobné nečistoty shlukne do větších celků, které už poté filtrace odstraní bez potíží. Pokud chcete celý problém urychlit, můžete po nějaké době pročistit dno s bazénovým vysavačem, který dokáže větší shluky nečistot spolehlivě odsát.
Potíž však může nastat i ve chvíli, kdy jste vločkovače použili jednoduše příliš mnoho. V takovém případě vám nezbude, než pár dní čekat, až se voda znovu znečistí. Jakmile se totiž bude mít flokulant na co navázat, pak se voda sama pročistí.
Dalším možným řešením je samozřejmě i výměna vody (stačí jen část – obvykle do jedné čtvrtiny). Výsledek bude sice patrný okamžitě, ovšem počítat musíte s větší finanční náročností.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/mlecna-voda-v-bazenu-co-ji-zpusobuje-a-jak-se-ji-jednou-provzdy-zbavit, https://www.savodobazenu.cz/voda-v-bazenu-ma-biloumlecnou-barvu-co-s-tim/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.