Jak se zbavit zelené vody v bazénu?

Zelená voda v bazénu nemusí být pouze estetickým kazem, ale i příznakem její škodlivosti pro lidské tělo.  K tomu abyste zezelenání vody předcházeli je třeba bazén pravidelně čistit, dezinfikovat a udržovat v něm správnou hodnotu pH. Poradíme vám, jak se můžete zelené vody v bazénu zbavit i jak předcházet zakalení.

Zelená voda v bazénu, příčiny

Zelená voda v bazénu může mít hned několik příčin. Nejčastěji se jedná o špatné hodnoty pH vody, způsobené nedostatečným čištěním prostřednictvím chemických látek a náhlé změny počasí. Bazénu tak škodí nejen nedostatečná dezinfekce či správa, ale i letní bouřky a prudký vzrůst teplot.

Zejména v letních měsících byste proto měli pravidelně sledovat hodnotu pH vody, která by se měla pohybovat mezi 6,8–7,4 pH a pravidelně bazén čistit prostřednictvím multifunkčních tablet s obsahem algicidní složky.

jak se zbavit zelené vody
Zdroj: Pixabay

Dalším důležitým prvkem postupu, jak se zbavit zelené vody v bazénu, je dostatečné používání filtrace. Čím frekventovaněji a déle budete filtraci pouštět, tím bude riziko zelené vody nižší. V letních dnech můžete nechat filtraci puštěnou klidně i dvanáct hodin – tento krok se sice projeví na nákladech za elektřinu, ale zabrání vzniku řas a kalení vody.

Jak na zelenou vodu v bazénu

Nezbytnou součástí tipů, jak na zelenou vodu, je důraz na pravidelné sledování stavu bazénu. Jakmile zaznamenáte, že voda začíná zelenat, je třeba rychle jednat. Platí zde totiž pravidlo, že čím bude voda zelenější, tím hůře jí navrátíte původní podobu.

Mezi první příznaky zelenání vody v bazénu patří slizký povlak, který se utváří na stěnách a dně. Jedná se o průhledné řasy, které se s přísunem tepla a světla začnou šířit a houstnout.

Jak se zbavit zelené vody v bazénu? Odpovědí jsou chemikálie

Existuje několik postupů, jak se můžete zelené vody v bazénu zbavit. Na začátku každého z nich je třeba zkontrolovat zmíněnou hodnotu pH. K tomuto účelu použijte speciální testy, které vám aktuální hodnotu vyhodnotí. Jestliže je hodnota nižší nebo vyšší než výše uvedená hodnota, je třeba hodnotu pH snížit nebo zvýšit prostřednictvím speciálních prostředků – pH plus a pH mínus, které dodávají nejrůznější výrobci (například Savo).

zelená vody v bazénu
Zdroj: Pixabay

Jestliže srovnání hodnoty pH nezabere je třeba přistoupit k takzvané šokové dezinfekci, k níž budete opět potřebovat speciální chemikálie. Pokud by ani šoková dezinfekce nezabrala a voda by zůstala kalná, přichází na řadu poslední chemické ošetření prostřednictvím projasňovače.

Zmíněné chemikálie zakoupíte na internetu a ve specializovaných prodejnách. Příkladem může být Mountfield, ale i další dodavatelé bazénu a bazénového příslušenství. Tamější pracovníci vám jistě poradí s výběrem konkrétního výrobku a značky.

Jak vyčistit slabě zelenou vodu v bazénu

V případě, kdy voda v bazénu teprve začíná zelenat, si možná vystačíte s pouhou úpravou hodnoty pH. K tomuto účelu se využívají přípravky pH plus a pH mínus, jejichž použití závisí na naměřené hodnotě vody v bazénu. Jestliže je hodnota pH nižší než 6,8, použijte pH plus, jestliže je hodnota vyšší než 7,4, použijte pH mínus.

Přípravek nalijte do bazénu a nechte šest hodin působit, následně bazén silně vychlorujte a druhý den proveďte kontrolní měření. Pokud se hodnota pH srovnala a voda v bazénu stále nabírá zelený nádech, použijte vločkovací prostředek, který vám pomůže řasy odstranit. Po aplikace bazén řádně vyfiltrujte a vysajte.

Jak se zbavit silně zelené vody v bazénu

Pokud se vám zelenající vodu v bazénu nepodařilo zachytit včas, je na místě druhý postup, jak se zbavit zelené vody v bazénu. Ten je sice o něco náročnější, ale zato účinnější.

V prvním kroku opět změřte hodinu pH, pokud je hodnota správná bude zapotřebí provést chloraci bazénu za pomoci krystalického chlor šoku – chemického přípravku. Přípravek rozpusťte v oddělené nádobě, pokud byste jej nasypali rovnou do bazénu, tak by zde vznikly bílé fleky.

Po rozpuštění přípravek nalijte do bazénu a na několik hodin spusťte filtraci. K rychlejšímu šíření přípravku můžete spustit protiproud, případně jinou atrakci. Podle objemu bazénu přidejte algicidní čistící přípravek a doplňte ho filtrací podle běžného denního cyklu. Voda by následně měla ztratit zelený nádech.

Na závěr postupu, jak se zbavit zelené vody, použijte ruční vysavač v režimu, který zajistí, aby šla voda ven z bazénu. Poté spusťte filtrační čerpadlo a vysajte usazené vločky do odpadu.

Jak se zbavit zelené řasy v bazénu? Zkuste Savo

Předchozí odstavce již zmínily, že k aplikaci postupu, jak se zbavit zelené vody v bazénu, můžete zvolit celou řadu chemických prostředků. Jedním z jejich výrobců je i Savo, které nabízí i specializované produkty na čištění bazénu.

Pokud je voda v bazénu zelená a zapáchá, vystačíte si s výrobkem Savo Originál. Doporučená dávka činí 240 ml na m3, množství tedy závisí na objemu bazénu. Přípravek pak nechte v bazénu několik hodin působit.

Zelená voda v bazénu a modrá skalice

Kromě specializovaných výrobků můžete zelenou vodu v bazénu zkusit vyčistit prostřednictvím modré skalice. Smíchejte ji v kbelíku s vodou a nechte rozpustit. Při dávkování byste se měli držet doporučené dávky 5–7 g na 1 m3 vody.

Ve chvíli, kdy se modrá skalice ve kbelíku rozpustí, ji nalijte do bazénu. Nechte se zapnutou filtrací působit čtyřiadvacet hodin. Tento postup můžete preventivně aplikovat dvakrát za léto.

4.7/5 - (3)

Zkušenosti “Jak se zbavit zelené vody v bazénu?

  1. Mám vyzkoušeno že nejúčinnější a taky nejlevnější je modrá Skalice, kvalitní písková filtrace a pravidelné týdenní čištění pískové filtrace otočením chodu proudu vody přes filtraci a vypuštění do odpadu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *