Mozoly na chodidlech – co na bolavé otlaky?

Co je to vlastně mozol? Stručně řečeno, jde o oblast tvrdé, zdrsněné kůže, která se vyskytuje v místě zvýšeného tření nebo tlaku. To se obvykle stává, pokud máme malou nebo nesedící obuv, ale mozol lze získat například i dlouhým chozením naboso apod.

Suchá a tvrdá kuří oka mají často nažloutlou barvu a bývají vypouklá, i když někdy mohou být doslova „zašlapána“ do chodidla. V každém případě bolí a při chůzi dokážou být velmi nepříjemná.

Obvykle se vyskytují na vnitřní straně chodidla, na patách a v blízkosti prstů na noze.

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Příčiny vzniku mozolů na nohách

Faktorů, které vznik těchto nepříjemných otlaků způsobují, však může být mnohem víc. Mezi ty nejčastější patří:

  • Nesprávně vybrané boty – nemusí být jen příliš malé, ale také velké. A problémy mohou způsobovat i špatně umístěné švy, které doslova dřou pokožku.
  • Velmi hrubá nebo naopak tenká podrážka.
  • Plochost nohou.
  • Dlouhá chůze nebo i stání.
  • Zhoršený krevní oběh v nohou.
  • Nadváha.
  • Ztenčení ochranné tukové vrstvy na nohou (u starších osob).

Tip: Pokud běháte, pak si zkontrolujte, zda máte správně padnoucí běžecké boty. Nesprávný tvar, příliš vysoký drop a tlumení může způsobovat velké problémy.

Jak si poradit s mozoly

Pokud si chcete s mozoly poradit doma, pak je třeba je změkčit a poté odstranit. Pro změkčení použijte kyselinu salicylovou. Je rovněž možné namočit nohy do teplé vody a poté odumřelou kůži opatrně odstranit pemzou. Jde-li o bolestivou záležitost, pak použijte koupel ze síranu horečnatého známého jako epsomská sůl. Díky jeho změkčujícím vlastnostem bude odstranění mozolů mnohem snazší, navíc i trochu zmírní jejich bolestivost.

Z přírodních prostředků se pak hodí česnek, citron, cibule, aloe nebo kopřiva. Je-li pokožka v okolí mozolu červená, pak aplikujte pastu z rozdrceného aspirinu a kurkumy, která mimo jiné působí také protizánětlivě. Stačí ji nechat působit několik minut. Podobný účinek má také ocet a heřmánek, které mají rovněž protizánětlivé vlastnosti. Nakonec ošetřenou oblast namažte hydratačním krémem nebo mlékem. Vsadit je možné i na náplasti na mozoly dostupné v lékárnách.

Kdy se s mozoly vydat k lékaři

Pokud jsou však mozoly hluboko nebo vám výrazně překážejí, bude nejlepším řešením návštěva certifikovaného podiatrie. Toho vyhledejte také v případě, že trpíte cukrovkou, onemocněním periferních tepen, periferní neuropatii nebo jiným závažným kardiovaskulární onemocněním. Při obzvláště těžkých a zanedbaných stavech může se lékař také rozhodnout pro malou operaci.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/mozoly-na-rukou-i-nohou-zkuste-se-jich-zbavit-prirodne-68312, https://ulevapronohy.cz/content/30-mozoly-otlaky

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *