Určitě už jste se několikrát setkali s pojmem pojištění proti blbosti. Pokud ale přesně nevíte, co si pod ním představit, můžete se s námi dnes podívat na to, co je pojistka proti blbosti, co vše pokrývá a na co byste si měli dát při jejím sjednávání pozor …
Co je pojistka na blbost?
Jako pojištění proti blbosti se často označuje pojištění občanské odpovědnosti. A to by jednoduše mělo pokrývat veškeré škody nebo újmy na zdraví, který vy, vaše rodina nebo domácí mazlíčci způsobíte třetím stranám.
Co vše kryje pojištění proti blbosti?
Obecně by měla pojistka chránit všechny členy vaší domácnosti – a to i ty čtyřnohé proti čemukoliv, co neúmyslně způsobí. Může se jednat o situaci, kdy vaše dítko v obchodě shodí drahou vázu, při své cyklo vyjížďce srazíte chodce nebo vaší starou pračkou vytopíte byt pod vámi.
Rozsah pojištění odpovědnosti je velmi široký a každá pojišťovna má svá pravidla. V základu snad všech pojistek ale můžete najít:
- škody způsobené běžnou činností – tedy například zmíněné vytopení souseda nebo nedopatřením rozbitý cizí majetek,
- škody způsobené rekreačním sportem – například, když dítě srazí cyklistu nebo vy porazíte lyžaře při dovolené v Alpách,
- škody způsobené chovem domácích mazlíčků – ať už pes napadne pošťáka nebo vběhne pod jedoucí vůz a způsobí tak nehodu,
- škody způsobené vlastní nemovitostí – na kolemjdoucího může spadnout sníh ze střechy, na sousedové luxusní auto zase ve větru může přiletět kus střešní krytiny.
Náš tip: Pillow pojišťovna recenze – zkušenosti a diskuze
Kde si sjednat pojištění proti blbosti?
Pojištění občanské odpovědnosti má ve své nabídce většina pojišťoven, můžete tedy kontaktovat svého finančního poradce, který s přihlédnutím k vašim požadavkům pomůže vybrat tu ideální.
Pojišťovna se většinou shodují ve výše uvedeném základy, liší se ale v rozsahu pojištění, maximálním plnění nebo také cenou pojištění. Nesjednávejte si tedy pojistku na blbost u první pojišťovny, která vám ji nabídne, naopak si udělejte širší průzkum a vyberte si tu, která vyhovuje právě vašim aktivitám a způsobu života.
Na co si dát při sjednávání pozor?
Základním ukazatelem je určitě maximální limit pojistného plnění. Nikdy se nespokojte s nízkými limity v rámci pár milionů Kč – ty nemusí často škody pokrýt. Zejména pak ty, které souvisí s újmou na zdraví třetí osoby. Ideální limit pojistného plnění by měl začínat na 10 milionech Kč, najdou se ale i pojišťovny s limity až do 50 milionů Kč.
Dále si dejte pozor na tvz. výluky – tedy situace, kdy vám pojišťovna plnění nevyplatí. Jedná se o výjimky, které smlouvou nelze pokrýt a můžete si k nim případně sjednat samostatné pojištění. Nejčastěji se jedná například o:
- újmu způsobenou blízkým osobám – například rodinným příslušníkům
- újmy, které se týkají vaší podnikatelské činnosti
- újmu způsobenou na věcech vypůjčených
- újmy způsobené v rámci zaměstnaneckého vztahu
- svépomocné stavební práce
Je dobré si také pohlídat, kde vaše pojištění platí. Nepříjemnosti se totiž mohou stát také na zahraniční dovolené. A věřte tomu, že srazit na sjezdovce německého manažera by vás v případě náhrady mzdy mohlo vyjít velmi draze.
Náš tip: Kdy chodí nemocenská a jaká je její výše?
Jak postupovat v případě škody kryté pojistkou na blbost?
Každá pojišťovna má samozřejmě trošku jiná pravidla a je ideální si je prohlédnout přímo na jejich stránkách, obecně ale platí jednoduchý postup a pár pravidel…
- Je nutné se spojit s poškozeným. Snažte se tedy získat jeho údaje a sdělte mu, že máte pojištění odpovědnosti, které by mělo škodu pokrýt.
- Nikdy bez souhlasu pojišťovny nesmíte uznat nárok poškozeného na náhradu škody ani tuto škodu uhradit. Výšku škody určuje pojišťovna a také ona vyplácí poškozenému částku.
- Pokud je to možné, pak škodu dobře zdokumentujte (fotky, videa, zajištění svědků … ) a případně požádejte poškozeného, aby zachoval škodu z důvodu nezbytného šetření pojistitele. Při újmě na zdraví jsou pak rozhodujícími důkazy lékařské zprávy.
- Pojistnou událost neprodleně oznamte své pojišťovně – ideální je online hlášení, ve kterém popíšete, jak ke škodě došlo a rovnou můžete přiložit potřebné dokumenty nebo fotografie.
Náš tip: Top-Pojisteni.cz recenze – zkušenosti, kontakty a diskuze
Další pojištění odpovědnosti
Doteď jsme se bavili pouze o pojištění z běžného občanského života, pojistek na blbost ale existuje více. Sjednat si můžete například také …
- Pojištění odpovědnosti podnikatelů, které kryje újmy, jež způsobíte třetím stranám v souvislosti s vaší podnikatelskou činností.
- Pojištění odpovědnosti zaměstnance vám může pomoci v případě, kdy rozbijete služební telefon nebo nabouráte služební vůz.
- Pojištění z vlastnictví nemovitosti
- Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
- Pojištění na škodu pro manažery obchodních firem
Pojištění odpovědnosti vás vyjde na pár stovek ročně, ušetřit vám ale může spoustu nervů a nemalé finanční prostředky za vyrovnání škody či jiné újmy.
Máte také sjednanou pojistku na blbost? Doporučte nám tu svou nebo se podělte se čtenáři v komentářích o své zkušenosti…
Zdroje: https://www.penize.cz/pojisteni-odpovednosti/422413-pojistka-na-blbost-porovnali-jsme-co-vsechno-kryje, https://www.koop.cz a https://www.allianz.cz/cs_CZ/pojisteni/majetek-a-odpovednost/pojistka-na-blbost.html
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.