Pokojové rostliny do stínu. Které vybrat, aby vám dlouho vydržely?

Ne vždy máme v domácnosti k dispozici tolik světla, kolik bychom si přáli. Zejména místnosti orientované na sever obvykle nepředstavují právě přívětivý prostor. A jak to změnit? Pořiďte si do nich pokojovky, které stín bez problémů snesou. Níže najdete 10 tipů na ty osvědčené.

Alokázie (Alocasia sanderiana)

Alokázie zaujme na první pohled svými listy – mohou je totiž zdobit nejrůznější vzory. Na pěstování je bohužel poněkud náročnější, a to především co do vzdušné vlhkosti – zejména v zimě tak vyžaduje pravidelné rosení nebo umístění do blízkosti pokojové fontány nebo jiného zdroje vlhkosti. Doma se tedy obvykle cítí nejlépe v kuchyni a koupelně. Potřebuje také hodně prostoru a rozptýlené světlo. Jde o teplomilnou rostlinu, jíž v létě vyhovují teploty kolem 23-28 stupňů, v zimě pak kolem 18-20 stupňů C. Při teplotách pod 16 stupňů C rostlina začne umírat. V létě lze alokázii letnit ve stínu na balkoně nebo na zahradě. Důležitou podmínkou úspěchu při pěstování je také humózní substrát bohatý na živiny s mírnou kyselostí.

zdroj: canva

Ledviník (Nephrolepis exaltata)

Ve stínu se skvěle daří také kapradinám a jednou z těch nejznámějších pokojových je i ledviník. Preferuje místa s hodně rozptýleným světlem, ale velmi dobře toleruje i polostinné a zastíněné polohy, např. severní okno. Stejně jako alokázie vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota, zimu může přečkat v mírně chladnějších teplotách okolo 16-18°C. Substrát pro ledviník musí být především dobře propustný, lehký a mírně kyselý.

zdroj: canva

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)

Má pověst nesmrtelné rostliny a to rozhodně právem – snese totiž i dlouhodobé přísušky a stín. Vyžaduje především střídmou zálivku – příliš vydatné zavlažování totiž způsobuje poškození kořenů. Zamiokulkas je tedy vždy nejlepší zalévat až ve chvíli, kdy je vrchní vrstva substrátu úplně suchá. K zálivce ne nutné použít vodu pokojové teploty, která nesmí přijít do kontaktu s listy, protože jinak se na nich tvoří vápenaté usazeniny, které je připravují o jejich přirozený lesk. V zimě je třeba zálivku omezit ještě více.

zdroj: canva

Filodendron plazivý (Philodendron scandens)

Jde o oblíbenou popínavku, která toho k životu opravdu příliš nepotřebuje. Vyžaduje jen teplotu mezi 18 a 25 °C. Při výběru jeho umístění se vyhněte průvanu a po celý rok udržujte půdu neustále vlhkou. Občasný přísušek mu sice neublíží, ale dokáže ho přibrzdit v růstu. V sezóně vyžaduje také hnojení přípravkem pro zelené rostliny, a to 2x měsíčně.

zdroj: canva

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)

Říká se jí také domácí štěstí a jde o oblíbenou rostlinu našich babiček, která snese téměř cokoliv. Své jméno dostala podle drobných růžových květů, které se opravdu vyskytují u kořenů. Vyžaduje propustný substrát a zálivku přibližně dvakrát týdně tak, aby byl substrát neustále středně vlhký. Hnojení má ráda jen minimální (nadbytek živin poznáte podle toho, že se rostlině začnou štěpit listy). Kořenokvětka skvěle snáší suchý vzduch, ale dobře reaguje i na rosení. Preferuje mírně chladnější teplotu okolo 10-15 °C, ale nevadí jí ani ta pokojová. Specifikem pro pěstování je co nejtěsnější květináč, ve kterém roste nejlépe. A opravdu nesnáší lesk na listy.

zdroj: canva

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Tato velmi půvabná pokojová rostlina nevyžaduje nijak složitou péči. Teplota v místnosti by se od jara do léta měla pohybovat kolem 21 stupňů, v zimě by neměla klesnout pod 10 stupňů. Zálivka je třeba častější, aby substrát nikdy zcela nevyschl – rostlina vás však na nedostatek vody upozorní sama a to svěšením listů. Nemá ráda výpary plynových spotřebičů a průvan. Substrát pro pěstování lopatkovce by měl být mírně kyselý. Vyžaduje také pravidelné hnojení a skvěle roste v zimních zahradách. Pokud ho však umístíte do stínu, pak pokvete jen zřídka nebo vůbec ne.

zdroj: canva

Aglaonema (Aglaonema sp.)

Její listy mohou mít mnoho barev, plně se však vybarví jen na světlejším stanovišti (i ve stínu však vypadají krásně). Má ráda teplá místnosti s celoroční teplotou okolo 20 – 25 stupňů, byť v zimě snese i teplotu o něco nižší. Potřebuje také vyšší vzdušnou vlhkost, a to zejména v létě. Jako rostlina z tropických pralesů také špatně snáší sucho, proto je třeba ji zalévat vydatně, a to nejlépe měkkou vodou. Substrát potřebuje dobře propustný a mírně kyselý. Při pěstování se nejlépe cítí v širších a nízkých květináčích a nesnáší změnu umístění i otáčením. Vylučuje toxickou šťávu, proto je při manipulaci s ní vhodné vždy nosit ochranné rukavice.

zdroj: canva

Poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)

Jde o krásnou popínavku, která toho ke spokojenosti příliš nepotřebuje. Vyhovuje jí neustále mírně vlhký substrát, ale zároveň nesnáší přemokření, proto je vhodné zálivku provádět pouze tehdy, když je horní vrstva substrátu mírně suchá. Vodu lijte do misky, poděnka by se neměla zalévat shora (a ani rosit) kvůli riziku uhnívání. Potřebuje také hnojení a častější sestřih (mladé řízky dobře koření, není tedy problém pěstovanou rostlinu krásně zahustit nebo si vypěstovat nové exempláře).

zdroj: canva

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Jde o další rostlinu našich babiček, která se dokáže velmi dobře přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám. Nevadí jí suchý vzduch, nedostatek vody ani malé množství denního světla. Řada majitelů malých bytů také oceňuje její pomalý růst. Její listy navíc čistí vzduch od toxinů, jako je benzen, formaldehyd, xylen, trichlorethylen a toluen. Vyhovuje jí klasický substrát pro pokojové rostliny a mírně přihnojování. Nejčastěji se u nás pěstují druhy Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata.

zdroj: canva

Žumen (Cissus alata)

Jde o dalšího převislého krasavce, který snese i obtížné podmínky stinných místností. V přírodě dosahují jeho výhony délky až 5 m, při pěstování v domácnosti ovšem většinou nepřesahují 1,5 m. A na rozdíl od většiny jiných pokojovek skvěle odolává průvanu, tabákovému kouři, plynovým výparům a dalším nástrahám běžné domácnosti. Vyhovuje mu zemina pro pokojové rostliny smíchaná s pískem a občasné hnojení a rosení. Mladé exempláře je vhodné přesazovat každé 1-2 roky a ty starší vždy ve chvíli, když kořeny začnou prorůstat otvory v květináči. Čas od času je vhodné upravit jeho habitus střihem (odebrané řízky se snadno zakořeňují).

zdroj: canva

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zamiokulkas-peprinec-a-dalsi-pokojove-rostliny-ktere-snesou-i-stin, https://www.homeincube.cz/pokojove-stinomilne-rostliny-ktere-budou-prosperovat-i-dale-od-okna/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *