Každý správný sekáč potřebuje pořádný stroj! Křovinořez si poradí všude tam, kde klasická sekačka končí. Zkrotí hustou trávou, náletové dřeviny a dokonce vám pomůže zastřihnout i živý plot, keře nebo větve. V dnešním článku si řekneme, jaké jsou výhody křovinořezu, co od něj čekat a na co si dát pozor při výběru.
Univerzální pomocník do každé zahrady
Ať už vlastníte menší zahradu nebo velký pozemek se svažitým terénem, vaším ideálním pomocníkem při jeho údržbě se nepochybně stane křovinořez. K čemu slouží? Snadno se dostane do hůře přístupných míst a nezalekne se ani kopcovitého terénu a léta neudržované zahrady. Oceníte především jeho univerzální využití, hodí se totiž prakticky do každé zahrady. Práce s křovinořezem je velice snadná a stejně dobře se s ním také manipuluje.
Před výběrem dejte pozor, abyste si křovinořez nespletli se strunovým vyžínačem. Křovinořez je mnohem výkonnější i těžší a zvládne práci, při které byste vyžínač dost pravděpodobně poškodili. Jak vybrat nejlepší křovinořez a na co si dát pozor?
Otázky, které byste si měli položit hned na začátku
Jakmile se vrhnete do výběru konkrétního křovinořezu, pravděpodobně se setkáte s rozdíly v ceně, výkonu i typu pohonu. Jde vám z toho hlava kolem? Nemusí! Nejprve si položte základní otázky, které vám výběr zúží hned na začátku:
- Jak často budu křovinořez používat?
- Čeká mě boj s hustým porostem, nebo jen pravidelná údržba zahrady?
- Jak velký pozemek budu sekat?
- Čeká mě práce ve svažitém terénu?
- Mám v blízkosti pozemku dostupnou elektrickou síť?
- Chci spíše lehčí stroj nebo mi nevadí vyšší hmotnost?
- Jakou částku chci do křovinořezu investovat?
Při výběru je nejdůležitější pohon, který vybrat?
Na pohonu zkrátka záleží. Na trhu jsou k dostání celkem tři typy křovinořezů – benzínové, elektrické a AKU. Každý z nich se hodí na jiný druh práce, velikost pozemku i jeho stav. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Benzínový křovinořez zatočí s hustými křovinami i nálety
Benzínové křovinořezy patří bezesporu mezi nejvýkonnější a nejsilnější stroje, které obstojí i v náročných podmínkách. Hodí pro větší pozemky, na kterých často roste také mnoho křovin a náletových dřevin. Je poměrně robustní a hlučný a počítat musíte také s tím, že je oproti ostatním typům méně ekologický. Obrovskou výhodou je absence přívodního kabelu a naprostá svoboda pohybu.
Elektrický křovinořez pomůže s pravidelnou údržbou zahrady
Elektrický křovinořez se vám bude hodit v případě, že budete pracovat na jasně vymezeném prostoru. Ke svému chodu totiž potřebují zdroj elektrické energie a často i prodlužovačku. Přívodní kabel vám může během práce zavazet. Naproti tomu s ním můžete pracovat nepřetržitě a vyhnete se i dolévání benzínu nebo dobíjení akumulátoru. Oproti benzíňáku je lehčí a dobře se s ním manipuluje. Je také poměrně tichý, takže si ho zamilují i vaši sousedé.
Akumulátorový křovinořez zvládne i těžko přístupná místa
Kompromisem může být akumulátorový křovinořez. Není sice tak výkonný jako benzínový pohon, naproti tomu odpadají starosti s délkou přívodního kabelu. Můžete se ním tak pohybovat naprosto kdekoliv. Omezeni jste jen kapacitou akumulátoru, který je potřeba pravidelně dobíjet. Výborně si poradí se základní údržbou v okolí záhonů nebo mezi stromky, ale přetěžovat ho se nemusí vyplatit.
Základem úspěchu je výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru křovinořezu je výkon. Ten byste měli zvolit v závislosti na velikosti pozemku. Nejčastěji se pohybuje mezi 1 až 4 kW a obecně platí, že nejvýkonnější modely najdete mezi benzínovými křovinořezy. Stroje s výkonem do 1 kW jsou ideální při práci na menších plochách. Nejvyhledávanější křovinořezy mívají výkon mezi 1 až 3 kW. Jsou vhodné pro běžné využití a zvládnete s nimi zkrátit i živý plot. Pokud však vlastníte větší pozemek s kopcovitým terénem a náletovými dřevinami, rozhodně sáhněte po pořádné mašině s výkonem od 3 kW a více.
Další funkce, které vám usnadní práci
Křovinořezy disponují kromě základních parametrů také dalšími funkcemi, které vám mohou během práce přijít vhod. Které to jsou?
- Dělitelný hřídel – umožní vám rozebrat křovinořez na několik dílů (nejčastěji dva). Přístroj díky tomu jednoduše uskladníte nebo převezete.
- Antivibrační systém – výrazně snižuje vibrace vedoucí z motoru a tím šetří především vaše ruce. U benzínových křovinořezů, které jsou výkonnější, je tato funkce téměř nezbytností.
- Ramenní popruh – umožní zavěsit křovinořez na záda a přenést tak většinu zátěže z rukou.
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.