Reishi účinky a vliv na zdraví. Kdy ji používat?

Reishi alias lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) patří mezi nejpoužívanější houby tzv. východní medicíny (řadí se mezi tzv jedlé medicinální houby). Jaké má účinky a na co pomáhá?

Reishi je houba pocházející z Asie. Jde o tmavý druh s dřevnatou strukturou, která má jemný a lesklý povrch. Obvykle roste na odumírajících stromech nebo na pařezech. V čínském jazyce je její jméno spojováno s duchovní silou, nesmrtelností, úspěchem, blahobytem a samozřejmě také s dlouhověkostí. V minulosti šlo o lék dostupný pouze bohatým Asiatům, dnes je naštěstí mnohem dostupnější.

Co jsou medicinální houby?

Reishi patří do kategorie jedlých medicinálních hub, jež bývají řazeny také mezi tzv. funkční potraviny nebo superpotraviny. Funkční potraviny jsou takové, jež pozitivně ovlivňují některé funkce organismu. Může jít o zlepšení po fyziologické reakce nebo snížení rizika onemocnění. Medicinální houby našemu organismu pomáhají prostřednictvím vysoké hladiny antioxidantů, polysacharidů a dalších bioaktivních látek.

Co obsahuje reishi?

Reishi se přezdívá také houba nesmrtelnosti, moderní výzkumy o ní pak tvrdí, že dokáže posílit buněčnou imunitu. A co vlastně obsahuje? Největší procento objemu této houby tvoří voda (hovořit lze až o 90 %). Mimo ní však v ní najdeme i sacharidy, bílkoviny a prospěšné tuky. Z bioaktivních látek jsou pak nejvíce zastoupeny:

  • terpenoidy,
  • steroidy,
  • fenoly
  • a nukleotidy.

Právě nukleotidům je možné z velké části vděčit za známé účinky reishi. Velmi důležité jsou však i výše zmíněné bílkoviny. A proč? Houbové proteiny totiž obsahují velké množství esenciálních aminokyselin, a to zejména lysin a leucin. Pokud bychom ovšem měli jmenovat tři hlavní fyziologicky aktivní složky v reishi, byly by to rozhodně polysacharidy, peptidoglykany a triterpeny.

Jaké účinky má reishi?

Díky obsahu polysacharidů se tato medicinální houba může pochlubit protizánětlivými, antioxidačními, hypoglykemickými a také cennými (a nejčastěji zmiňovanými) imunostimulačními účinky. I lidí trpících diabetem nebo jeho předstádii může také pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a také podpořit obranyschopnost organismu. Přítomné tripteny jsou pak spojovány se zvýšenou odolností těla vůči nemocem. Společně s polysacharidy pak mají podle některých průzkumů i chemopreventivní nebo protirakovinné účinky (v této souvislosti se obvykle hovoří o dávce 1800 mg extraktu z houby reishi denně).

Někdy je v souvislosti s účinky reishi zmiňována i neurastenie, což je onemocnění, projevující se bolestí hlavy, podrážděností, únavou, závratěmi a problémy se soustředěním. Působí také jako antioxidant a přispívá k normální funkci oběhového systému a trávicího traktu. Při dlouhodobém užívání v rámci vyvážené stravy dokáže také snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi. Díky vitamínům (zejména skupiny B) a dalším látkám, které obsahuje, může sloužit také jako prostředek ke snížení únavy a ke zlepšení kognitivních funkcí.

Pro koho se reishi hodí

Tato medicinální houba je oblíbená především u lidí, kteří se snaží udržet si dobrou imunitu. Dlouhodobé užívání pomáhá proti zánětům v těle, ale umí také bojovat proti zánětům a aktivizovat metabolismus sacharidů v těle, což přispívá k udržení optimální hladiny cukru v krvi. Další účinky (protirakovinné apod.) zatím potvrzené nejsou, i tuto cestu však někteří pacienti volí.

Správné dávkování reishi

Dávkování se v případě reishi liší podle toho, v jaké formě tohoto přírodního pomocníka užíváte. Pro začátek je třeba poznamenat, že běžný extrakt dostupný na trhu je asi 10krát silnější než samotná houba (užívaná například jako prášek v kapslích). Jinými slovy – 5 gramů extraktu odpovídá asi 50 gramům sušené houby. Obvykle se proto vyplatí vsadit spíše na extrakty, i když na první pohled vypadají jako dražší. Pokud si však spočítáte, kolik prášku by bylo nutné užít pro obdobné účinky, vyjde vás rozhodně extrakt levněji.

A jak na správné dávkování? Obvykle se doporučuje množství 5,2 g extraktu z reishi denně, v případě potřeby je však možné dávku navýšit až třikrát. A v jaké formě si reishi dopřát? Kromě extraktu ve formě tablet nebo kapslí je možné zakoupit také prášek, který lze přidat také do jakéhokoli oblíbeného nápoje, do jogurtu, do smoothie, do kaše apod. Zajímavou alternativou je také instantní káva z reishi, která představuje zdravější alternativu ke kávě s kofeinem a není tak zatěžující na žaludek.

Za zmínku stojí i přípravky s více druhy medicinálních hub, jejichž součástí je také reishi. Jejich užívání může být ještě výhodnější, protože se navzájem často doplňují a fungují synergicky, takže z takového doplňku stravy můžete vytěžit opravdu maximum.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-reishi/,

https://www.reishi-ganoderma.cz

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *