Jak vzniká syndrom karpálního tunelu?
Při nejrůznějších manuálních činnostech může docházet k nežádoucímu přetěžování zápěstí a tedy také šlach, které obklopují mediální nerv. Ten je pak šlachami utlačován a průchodnost karpálního tunelu se snižuje.
Často jsou onemocnění karpálů spojovány především s prací na počítači, kdy při používání počítačové myši máme ruku zapřenou právě o karpální oblast a v této nevhodné poloze zatěžujeme karpální šlachy pohybem prstů.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Pokud cítíte, že s vaší rukou není něco v pořádku a máte podezření právě na karpály, prohlédněte si nejčastější příznaky karpálního tunelu, které mohou utlačováním a cév a mediálního nervu vzniknout:
- mravenčení ruky
- brnění prstů (nejčastěji palec, ukazovák a prostředník)
- celková slabost ruky
- bolest v zápěstí
- snížená citlivost v prstech
- nešikovnost ruky způsobená necitlivostí, která může vést až k vypadáváním věcí z ruky
Tyto příznaky se objevují zpočátku při námaze a postačí lehké protřepání či procvičení ruky a zápěstí, v dalších fázích neřešeného onemocnění však nepříjemná bolest či další příznaky přicházejí také během noci nebo nad ránem.
Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/syndrom-karpalniho-tunelu-2122.html a https://zdravi.euro.cz/leky/karpalni-tunel-priznaky-priciny-lecba/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.