Co to je Lichořeřišnice?

Mnozí z nás znají lichořeřišnici coby rychlerostoucí okrasnou letničku, se zářivě oranžovožlutými nebo červenými květy. Bez problémů ji lze pěstovat na záhonech i v květináčích. Má ráda teplá slunná místa.  Je popínavá a půdokryvná a kvete velmi brzy po vysazení. Je to tedy květina určená pro rychlé zkrášlení prázdných záhonových ploch.

Původ této rostliny je v Jižní Americe, především v Peru a Bolívii. V Evropě se objevila asi v polovině 17. století a během času zde zcela zdomácněla.

Nicméně okrasná a dekorativní funkce je jen jednou z mnoha, kterými se tato neprávem často opomíjená rostlina vyznačuje. Málokdo tuší, že jak plody, květy tak i listy jsou v čerstvém stavu jedlé a jsou výborným pikantním osvěžením různých zeleninových salátů. Svou kořeněnou chutí připomínají řeřichu. Zpestřit si můžete pomocí této byliny i různé druhy pomazánek. Skvělým nápadem je také použít v octu naložená nedozrálá semena a zelená poupata jako výtečnou náhradu kapari. Květy můžete obalit v těstíčku, osmažit a předkládat hostům jako vybranou delikatesu.

Největší potenciál lichořetišnice je ovšem v léčitelství. Nejsilnější účinek nepochybně má čerstvá lisovaná šťáva. Doporučená denní dávka v mililitrech odpovídá váze člověka v kilogramech. Lze ji užívat vnitřně, především pro posílení imunity, při chronických zánětech dýchacích cest a rovněž při zánětech močových cest. Rovněž lze použít tuto šťávu při koupeli, kdy působí pozitivně při svalových bolestech nebo migrénách. Sedací koupele s lichořeřišnicí se využívají i při nepravidelné menstruaci či gynekologických zánětech. Zevní použití spočívá v přikládání obkladů, které se vyznačují především desinfekčními a antibakteriálními účinky a zabraňují zánětům.

Nicméně kromě šťávy jsou velmi účinné i semena, květy nebo listy. Lichořeřišnici lze využívat po celý rok, protože po celou dobu vegetace je možné sbírat jak listy, květy, tak i stonky či semena. Dá se užívat i ve formě tinktury, čajů nebo tablet.

Účinnou látkou jsou silice, isothyokyanát benzylnatý, glykosid glukotropeolin, draslík bílkoviny, olej a látky, vylučované především močí a plícemi.

V lidové medicíně se využívají hojně čaje, které jsou velmi účinné proti bakteriálním infekcím močových cest. Čaje se připravují buď ze sušených, nebo čerstvých nařezaných listů, které se 10 min louhují v horké vodě. Jako prevence se doporučuje pít jeden šálek denně. Při akutních potížích je pak vhodné tuto dávku až ztrojnásobit.

Tinkturu je možné si připravit doma. Květy a listy lichořetišnice louhujeme v teple v 60 – 80% lihu asi 14 dnů. Po uplynutí této doby je zapotřebí tinkturu přefiltrovat. Skladování se doporučuje v chladu a tmavých nádobách. Tinkturu je možné připravit také ze zralých semen. Je vynikající pro léčbu oparů nebo akné. Zředěná tinktura se může použít také pro kloktání i při léčbě paradentózy, zánětů krku nebo nosohltanu. Používá se také v kombinaci s listy kopřivy, natí brčálu a kuchyňskou cibulí jako vlasové tonikum.

Léčivé účinky má i obyčejný nálev, doporučuje se užívat 3x denně 350 ml nálevu. Účinek se začíná projevovat po cca 8 hodinách a odeznívá po asi 16 hodinách. Není vhodné překročit dobu 10 dnů léčby lichořeřišnicí. Nálev nebo odvar se využívá i zevně na proplachování vlasů proti lupům, nebo na plíseň nehtů.

Velká léčivá síla této dekorativní rostliny spočívá především v tom, že se jedná o jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Je to vysoce účinný prostředek působící proti všem 46 kmenům stafylokokům, které jsou původci zánětů močových cest a ledvin. Lékařsky byl prokázán i vysoký efekt při léčbě zlatého stafylokoka. V tomto případě je však nutné doporučenou dávku lichořeřišnice zdvojnásobit. Velmi účinná při léčbě zlatého stafylokoka je rovněž kombinace lichořeřišnice a křenu.

Popsány byly také pozitivní účinky při léčbě salmonely nebo hepatitidy.

Právě vzhledem k širokému spektru pozitivních účinků a léčivé síle, která mnohdy překračuje sílu uměle vyrobených antibiotik, lze právem tuto rostlinu označit za zázrak v přírodní medicíně.

Proto neváhejte, pěstujte lichořeřišnici. Využít můžete zahrádku i balkóny a nejen, že vás zahřeje u srdce pohled na její krásné květy, ale budete i odměněni svým pevným zdravím.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Licho%C5%99e%C5%99i%C5%A1nice

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *